کدام را انتخاب کنیم؛تردمیل یا اسکی فضایی؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 10 : 43 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اسکی فضایی و تردمیل هر دو دستگاه های هوازی هستند که در سالن های بدن سازی و باشگاه های ورزشی طرفداران بسیاری دارند؛ توسط این دستگاه ها می توان تمرینات هوازی بسیار خوبی انجام داد و وضعیت قلبی- عروقی خود را بهبود بخشید.این دستگاه ها بدن را وارد سیستم هوازی کرده و استقامت را افزایش می دهند؛ ضمن این که در تقویت سیستم تنفسی نیز بسیار تاثیر گذار هستند؛ با تردمیل و اسکی فضایی می توان تا میزان قابل قبولی کالری سوزاند و وارد مرحله چربی سوزی شد؛ به همین دلیل آن ها را به عنوان دستگاه های لاغری می شناسند.

کسانی که تمایل دارند یک دستگاه هوازی خانگی برای خود خریداری کنند و تمرینات خود را در خانه انجام بدهند، این پرسش را مطرح می نمایند؛ اسکی فضایی بخریم یا تردمیل؟
تردمیل یک وسیله تطبیق پذیر می باشد که می توان توسط آن پیاده روی معمولی و دویدن سریع را تجربه کرد و با آن در سطوح مختلف تمرین انجام داد؛ بر روی تردمیل 3 فاکتور سرعت، زمان و شیب تحت اختیار کاربر قرار دارد؛ با افزایش هر یک از این 3 عنصر سطح تمرین بالا می رود.

با پیشرفت علم و تکنولوژی، وسایل ورزشی نیز مدرن تر شدند و قابلیت های بیشتری یافتند؛ تردمیل حرکات طبیعی همچون راه رفتن سریع، راه رفتن آهسته و دویدن را شبیه سازی می کند؛ با این دستگاه هوازی می توانید در مدت نسبتاً طولانی تمرین انجام بدهید و مقدار معتنابهی کالری بسوزانید.

اکثر مردم تصور می کنند دویدن تمرینی است که به بدن آسیب می رساند؛ زیرا در طی این ورزش بدن وزن خود را متحمل می شود؛ اما این باور اشتباه است؛ دویدن بدن را پایدار و با ثبات می کند؛ هر کس می تواند متناسب با سن و وزن خود برای پیاده روی و دویدن برنامه مخصوصی داشته باشد.

ساختار تردمیل از زمانی که اختراع شده تاکنون پیشرفت به سزایی داشته و انواع بسیار پیشرفته آن وجود دارد؛ این دستگاه در باشگاه های ورزشی حرف اول را می زند و در منزل نیز قابل استفاده می باشد؛ با خرید یک تردمیل خانگی انجام تمرینات ورزشی برای همه اعضای خانواده قابل دسترسی می شود که بسیار مقرون به صرفه است.

ورزش بر روی تردمیل موجب تقویت مفاصل زانو، ستون فقرات و عضلات ران ها می شود؛ اما می بایست پیش از شروع تمرینات و پس از آن با اجرای حرکات کششی بدن خود را گرم و سرد کنید؛ در غیر این صورت احتمال آسیب دیدگی ورزشی بیشتر می شود.اغلب تردمیل ها به انواع ضربه گیرها مجهز هستند؛ این ضربه گیرها علاوه بر این که از ایجاد سر و صدا جلوگیری می کنند، مانع ایجاد فشار بر ستون فقرات، مفاصل و عضلات شده و استرس در این نواحی را تا 70 درصد کاهش می دهند.

سطح تمرین باید با آمادگی جسمانی و قدرت بدنی ورزشکار فرد متناسب باشد؛ در غیر این صورت تاثیرات مثبت ورزش تا حد زیادی خنثی می شوند. برخی از کاربران بر روی تردمیل دچار اشتباهاتی می شوند که این اشتباهات کارآیی تمرین را پایین می آورد؛ گرفتن دسته های تردمیل و تکیه دادن به آن یک اشتباه متداول است که باعث می شود کاربر کالری کمتری از دست بدهد؛ ضمن این که فرم بدن را به هم می ریزد.

محققان معتقدند وضعیت قرار گرفتن بر روی تردمیل در فرم گیری اندام و تعادل عضلات تاثیر دارد؛ به همین دلیل کاربر می بایست طریقه صحیح دویدن روی این دستگاه را بداند.بسیاری از مردم دویدن بر روی این دستگاه را در حالی که شیب آن زیاد است، دوست ندارند و گمان می کنند این تمرین به زانوهای آن ها صدمه می زند؛ البته پزشکان نیز به کسانی که اضافه وزن زیادی دارند و افراد مسن دویدن در شیب زیاد را توصیه نمی کنند.

اسکی فضایی دستگاهی است که دویدن با سرعت متوسط را شبیه سازی می کند؛ این دستگاه به عنوان یک وسیله ورزشی بدون برخورد شناخته شده و کمترین فشار ممکن را به زانوها و کمر کاربر وارد می سازد؛ با در دست گرفتن دسته های متحرک الپتیکال می توانید کل بدن را در تمرین شرکت بدهید؛ به طوری که بالاتنه نیز همراه پایین تنه به کار گرفته شود.

یکی از مزیت های الپتیکال قابلیت پدال زدن معکوس است؛ به وسیله این تمرین عضلات و ماهیچه های پشتی بیشتر تقویت شده و تنوع بسیار خوبی ایجاد خواهد شد.در هنگام تمرین با اسکی فضایی کاربر فشار بسیار کمی حس می کند؛ تحقیقات نشان داده بر روی این دستگاه نیز می توان تا حد قابل توجهی کالری سوازند و به تدریج چربی های اضافه بدن را از بین برد.

درک این مسئله که در حال کالری سوزی هستیم موجب می شود کالری بیشتری مصرف کنیم. اغلب دستگاه های هوازی مدرن و امروزی به مانیتوری مجهز هستند که اطلاعات بسیار مفیدی مانند زمان، سرعت، مسافت پیموده شده، کالری مصرف شده و ضربان قلب کاربر را نشان می دهند؛ ورزشکار با توجه به این اطلاعات مفید از وضعیت عمومی بدن خود در هنگام تمرین آگاه شده و می تواند یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کند.

بر روی الپتیکال تحمل وزن بدن کمتر می شود؛ چون پدال های دستگاه در تمام مدت از حرکات پشتیبانی می کنند، تحمل وزن سبب تقویت عضلات و استخوان ها شده و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. پژوهش ها نشان داده یک فرد معمولی با ورزش بر روی تردمیل در طول یک ساعت تقریباً 800 کالری می سوزاند؛ در حالی که در همین مدت بر روی الپتیکال حدود 700 کالری مصرف می کند؛ در نتیجه کالری سوزی بر روی تردمیل بیشتر است که البته این اختلاف چندان چشمگیر نیست.

یک تیم تحقیقاتی عده ای از مردم را با شرایط مختلف به مدت 12 هفته تشویق کردند با دستگاه های تردمیل و اسکی فضایی به صورت روزانه تمرینات ورزشی انجام بدهند، در نهایت نتایج به دست آمده بین این افراد تقریباً یکسان بود.اسکی فضایی یک دستگاه هوازی ایده آل است که به وسیله آن می توان به انجام تمرینات قلبی- عروقی پرداخت؛ در صورتی که مراقب کالری دریافتی خود باشید؛ با این دستگاه می توانید طی چند ماه کاهش وزن قابل ملاحظه ای داشته باشید و به اندام خود فرم زیبایی بدهید.

اگر مدت هاست ورزش می کنید و یک ورزشکار با تجربه محسوب می شوید، تردمیل برای شما دستگاه مناسب تری است و با آن می توانید کالری بیشتری بسوزانید و تمرینات سطح بالاتری انجام بدهید.ترکیب ورزش با این دو دستگاه در کنار هم، مزایای بی شماری دارد و مانع یکنواختی تمرین می شود؛ ضمن این که گروه های گوناگونی از عضلات به کار گرفته می شوند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :