چگونه افسردگی را با تردمیل درمان کنید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 10 : 42 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل از جمله دستگاههای هوازی محسوب می شود که دارای مزایای بسیاری است ، از جمله فوائد آن کاهش وزن، تناسب اندام و درمان بسیاری از بیماری های روحی و جسمی است؛ به همین منظور بسیاری از مردم جهان به خرید این دستگاه روی آورده اند. مزایای جسمانی ورزش بر هیچ کس پوشیده نیست اما اغلب مردم نمی دانند این فعالیت مفید با چه مکانیزمی منجر به درمان بیماری های روحی می شود.

تحقیقات نشان داده 30 دقیقه ورزش بر روی تردمیل سبب ترشح هورمون های شادی بخشی که اثرات بیماری افسردگی و اختلال خواب و خشم را از میان می برد، می شود.

اگر دوست دارید فردی اجتماعی و خوش خلق باشید هر روز بیش از 30 دقیقه بر روی تردمیل بدوید. بدن انسان برای ترشح هورمون سروتونین به کربوهیدرات نیاز دارد. زمانی که متابولیسم کم باشد، بدن قندها را به صورت ذخایر چربی نگهداری می کند و فرد میل به خوردن مواد شیرین پیدا می کنید و اگر خودداری کند بدخلق و عصبی می شود. فعالیت بدنی و به ویژه دویدن موجب می شود سوخت و ساز افزتیش بیابد و انرژی مورد نیاز با سوزاندن چربی های زائد تامین بشود؛ بنابراین کربوهیدرات لازم برای ترشح سروتونین از طریق ذخایر چربی فراهم می شود و میل کاذب به خوردن شیرینیجات از بین خواهد رفت.

در بدن زنان دو هورمون استروژن و پروژسترون ترشح می گردد که کارآیی تخمدان ها به ترشح این دو هورمون بستگی دارد. ترشح یکی آن ها دیگری را مختل می کند. دستگاه تناسلی و جنسی به این صورت تنظیم می شود. ترشح هورمون ها تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار دارند. چاقی و استرس روانی زیاد و ادامه دار می تواند عملکرد تخمدان ها را تضعیف کرده و باعث اختلال در قاعدگی، کاهش میل جنسی، سر دردهای میگرنی، افسردگی شدید و حتی نازایی بشود.

دویدن و انجام ورزش های هوازی سبب تنظیم هورمون های زنانه می شود؛ به همین دلیل ما به بانوانی که به بیماری تنبلی تخمدان و تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، توصیه می کنیم پیش از هر کاری تحرک خود را افزایش داده و هر روز حداقل 30 دقیقه بدوند؛ مشکل 80 درصد این بانوان، با ورزش منظم و مستمر حل می شود. اما متاسفانه اغلب خانم ها فرصت لازم برای بیرون رفتن از منزل در زمان مناسب را پیدا نمی کنند. به همین دلیل ورزش با دستگاه های هوازی همچون دوچرخه ثابت، تردمیل، اسکی فضایی و... توصیه می شود. وجود یک تردمیل خانگی کمک می کند ورزش به صورت یک عادت روزمره در بیاید.

ساعت درونی بدن انسان با چرخه طبیعی ساعات خواب و بیداری تنظیم می شود. هنگامی که با غروب خورشید سراسر جهان پر از تاریکی می شود، غدد صنوبری مغز ترشح هورمون ملاتونین را آغاز می کند؛ این هورمون، همان ماده ای است که سبب خواب می شود؛ در واقع این هورمون برای آزاد شدن نیاز به تاریکی مطلق دارد. ملاتونین در ایجاد علائم خلقی موثر می باشد. کاهش این هورمون منجر به ایجاد مشکلاتی نظیر دیابت، چاقی و انواع سرطان می شود.

دانشمندان معتقدند؛ کسانی که شب زنده داری می کنند معمولا از اختلالات روانی رنج می برند و افسردگی و استرس روانی علت اصلی خواب ناکافی یا بی موقع است.
فعالیت ورزشی به ترشح هورمون های ضد افسردگی منجر می شود و به تنظیم ملاتونین کمک می کند. در نتیجه، ورزش هوازی مانع افسردگی شده و خواب انسان را تنظیم می کند.

هورمون کورتیزول نیز ازغدد فوق کلیه ترشح می شود. سطح این هورمون در پاسخ به ترس و اضطراب بالا می رود. به همین دلیل به هورمون استرس مشهور است و تپش قلب را تسریع می کند. استرس نابجا و دائمی سبب می شود ترشح کورتیزول در بدن کاهش بیابد و بدن در مقابل ترس و نگرانی بدون سلاح بشود. متاسفانه زندگی روزمره کنونی آنقدر پر استرس است که بدن فرصت برگشت به حالت عادی را پیدا نمی کند؛ به همین دلیل استرس تبدیل به یک بیماری مزمن شده است. 3 ساعت ورزش در هفته در مقاطع کوتاه اما پر فشار برای تنظیم هورمون کورتیزول موثر است. ولی انجام ورزش تناوبی به مدت 40 دقیقه به صورت مستمر، سبب ترشح این هورمون به اندازه کافی می شود.

بهترین روش برای ورزش که هم به سلامتی و هم تناسب اندام منجر می شود و هم به ترشح هورمون های مفید کمک می کند، تمرینات تناوبی است. برای پیروی از این ورزش 1 الی 2 دقیقه با نهایت توان خود بدوید، سپس 1 دقیقه آهسته راه بروید و استراحت فعال داشته باشید. تمرینات تناوبی یا اینتروال بهترین شیوه برای ورزش هوازی محسوب می شود. ورزش هوازی اکسیژن زیادی به بدن می رساند و سوخت و ساز را بهبود می بخشد.علاوه بر این، به درمان افسردگی و سایر بیماری های روانی منجر می شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :