چرا شکم با ورزش آب نمی شود؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 14 : 51 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

با انجام تمرینات ورزشی چربی های اضافه بدن شروع به سوخت و ساز می کنند و تبدیل به انرژی می شوند. در واقع هیچ ورزشی نمی تواند فقط چربی های ناحیه شکم را آب کرده و صورت یا قسمت های دیگر بدن را به همان حالت باقی بگذارد؛ البته به وسیله برخی از تمرینات ورزشی می توان بر روی قسمت های خاصی از بدن متمرکز شد و به آن قسمت ها فرم داد؛ اما لاغری موضعی امکان پذیر نیست.

برخی از افراد گمان می کنند اگر هر روز چندین بار ورزش دراز و نشست را انجام بدهند چربی های شکم در اثر فشار ناشی از این تمرین قدرتی آب می شود. این تصور کاملا اشتباه است؛ تمرین قدرتی دراز و نشست در زمان نسبتا کوتاهی انجام می شود و در این مدت بدن به مرحله چربی سوزی نخواهد رسید. این ورزش یک تمرین قدرتی به شمار می آید و تمرینات قدرتی برای عضله سازی، سفت کردن عضلات و ماهیچه ها و بالا بردن قدرت بدن به کار می آید و کار زیادی برای لاغری انجام نمی دهد.

انجام تمرینات هوازی در برنامه کاهش وزن و تناسب اندام جایگاه ویژه ای دارد و در واقع تناسب اندام بدون انجام ورزش هوازی ناممکن به نظر می رسد؛ البته ویژگی های تیپی افراد با یکدیگر متفاوت است. بعضی از افراد به صورت ژنتیکی اندام ترکه ای دارند و چندان مستعد چاقی نیستند؛ این اشخاص حتی اگر ورزش هم نکنند ممکن است هرگز چاق نشوند؛ اما اندام ورزیده ای هم نخواهند داشت.

تناسب اندام به عوامل متعددی از جمله تغذیه، فعالیت بدنی، خواب خوب و کافی، ویژگی های تیپی و ژنتیکی، عملکرد غدد درون ریز و ترشح هورمون ها بستگی دارد. کسانی که به دلیل ویژگی های تیپی و ژنتیکی چاق هستند باید ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانند و به طور روزانه به این فعالیت مفید بپردازند. تمرینات قدرتی کوتاه مدت در صورتی موثر واقع می شوند که پس از ورزش هوازی انجام بگیرند.به آن دسته از تمرینات ورزشی هوازی گفته می شود که در مدت نسبتا طولانی در سطح متوسط یا به صورت اینتروال انجام بشود و با بالا بردن ضربان قلب اکسیژن رسانی به بدن را افزایش بدهد.

راه رفتن، دویدن، شنا کردن، دوچرخه سواری، اسکی و... از جمله ورزش های هوازی محسوب می شوند. این گونه تمرینات پس از 20 دقیقه بدن را به مرحله چربی سوزی می رسانند و اگر تمرین به شیوه صحیح و اصولی انجام بشود، چربی سوزی حتی پس از تمرین در حالت استراحت نیز ادامه خواهد داشت؛ زیرا ورزش هوازی منجر به افزایش ضربان قلب شده، دمای بدن را بالا می برد، تنفس سریع تر و عمیق تر صورت می گیرد و پس از تمرین برای بازگشت به حالت اولیه، مصرف اکسیژن به دست آمده و متعادل کردن دمای بدن هنوز انرژی صرف می شود؛ در نتیجه متابولیسم بهبود می یابد. معمولا برای انجام تمرینات هوازی به فضای مخصوصی نیاز داریم که به اندازه کافی امن و وسیع باشد و اغلب اوقات فرصت لازم را نداریم که برای انجام تمرینات منظم و مستمر خود را به چنین محیط هایی برسانیم؛ به همین علت مردم به استفاده از دستگاه های هوازی همچون تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... در باشگاه های ورزشی و منازل رو آورده اند.

این دستگاه ها کمک می کنند فرد بتواند در فضای محدود ورزش کند و از فواید تمرینات هوازی بهره مند بشود.دستگاه های هوازی جایگزین مناسبی برای ورزش های هوازی در محیط بیرون هستند و امنیت بیشتری دارند؛ ضمن این که با وجود این دستگاه ها مربی می تواند همواره در کنار ورزشکار باشد و او را راهنمایی کند. این تجهیزات، ورزش را قابل دسترسی می کنند و فرد می تواند در هر زمان از شبانه روز که فرصت پیدا می کند به ورزش بپردازد.

مهم ترین مسئله در مورد ورزش این است که به صورت روزمره و مداوم به آن بپردازیم. کسانی که هر روز 30 دقیقه به تمرینات هوازی می پردازند پس از گذشت 3 ماه تاثیرات چشمگیری را در بدن خود مشاهده می کنند و اگر به این تمرینات بیش از یک سال ادامه بدهند و رژیم غذایی سالمی را هم رعایت کنند چربی های اضافه بدنشان به تاریخ می پیوندد و دیگر از آن ها اثری نخواهد بود.

انجام تمرینات قدرتی مانند طناب زدن، دراز و نشست، شنای سوئدی و ورزش با توپ بدنسازی پس از ورزش هوازی منجر به سفت شدن عضلات شکم و دست یابی به نتایج مطلوب تر خواهد شد. این تمرینات ساده حجم عضلات را افزایش داده و تناسب اندام ایجاد می کنند؛ اما توجه داشته باشید کسانی که اضافه وزن زیادی دارند و یا از زانو درد و ورم مفاصل رنج می برند نباید طناب بزنند؛ زیرا طناب زدن یک تمرین پربرخورد است و صدمات آن ها را بیشتر می کند؛ حتی ورزش دویدن برای این گونه افراد چندان مناسب نیست.

افراد آسیب دیده می بایست ترجیحاٌ با دستگاه های همچون اسکی فضایی و دوچرخه ثابت ورزش کنند؛ افراد چاق نیز بهتر است تا قبل از کاهش وزن اولیه و به دست آوردن آمادگی جسمانی لازم برای دویدن اصرار نداشته باشند، آن ها می توانند بر روی تردمیل راه بروند و هر هفته سرعت راه رفتن خود را افزایش بدهند و وقتی کمی متناسب تر شدند بدوند.

تمرینات ورزشی چربی های اضافه را سوزانده و برای بدن عضله می سازند؛ عضلات بافت ارزشمندی هستند و برای بدن انرژی تولید می کنند؛ در نتیجه سوخت و ساز افزایش می یابد و کاهش وزن سریع تر اتفاق می افتد. بعضی از اشتباهات بسیار رایج و ساده باعث می شوند ورزش آن طور که باید تاثیر گذار نباشد و فرد به نتایج مورد نظر دست پیدا نکند؛ دم و بازدم نادرست یا ناکافی یکی از همین اشتباهات رایج است.

همان طور که گفتیم در ورزش هوازی باید اکیسژن رسانی به بدن بیشتر بشود تا متابولیسم بهبود بیابد؛ اگر به روش درست و اصولی تنفس نکنیم اکسیژن رسانی به خوبی انجام نمی گیرد. شکم انسان زیر چند لایه پوست قرار گرفته است و اگر درست نفس نکشیم دیواره آن رو به بیرون قوس پیدا خواهد کرد، اصلاح این حالت نیز کار ساده ای نیست؛ بنابراین برای داشتن شکمی صاف و سفت آن را همیشه به داخل بدهید و در حین ورزش بر روی تنفس خود متمرکز بشوید.

هوا را باید در 3 ثانیه از بینی به داخل ریه ها فرستاده و در 2 ثانبه از دهان خارج کنید؛ در قسمت جلو بینی فیلترهایی وجود دارد که هوا را تصویه می کند و دهان چون بزرگ تر است موجب می شود هوای بیشتری از ریه خارج بشود و جا برای اکسیژن تازه باز بشود. تنفس صحیح اکسیژن کافی به بافت ها و ارگان های بدن می رساند و منجر می شود چربی سوزی در زمان بیشتری ادامه داشته باشد.

تغذیه نیز یکی از ارکان داشتن اندامی متناسب محسوب می شود. خوردن غذاهای سالم مانع تجمع بافت چربی در ناحیه شکم می شود. مواد غذایی چرب و سرخ شده بافت چربی در ناحیه شکم را بیشتر می کند و چاقی شکمی به همراه می آورد که بیمار زا ترین نوع چاقی است؛ با آب شدن چربی های اضافه ماهیچه های شکم خود را نشان می دهند و می توانید از داشتن شکمی صاف و عضلانی لذت ببرید.

رضایت از فرم بدن اعتماد به نفس انسان را افزایش داده و کیفیت زندگی را بالا می برد. تا آن جا که می توانید از خوردن غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی از کربوهیدارت هستند همچون ماکارونی، نان سفید، برنج و... بپرهیزید و خوردن مواد شیرین را کاهش بدهید.بهتر است در هر وعده یک سوم غذای ما را سبزیجات تشکیل بدهند و بقیه آن نیز گوشت قرمز بدون چربی، گوشت سفید، لبنیات کم چرب باشد؛ در میان وعده هایتان نیز به جای شیرینی و شکلات میوه بخورید.

انجام تمرینات ورزشی تکراری و عوض نکردن برنامه ورزشی در وقت مناسب نیز از اشتباهاتی است که کاهش وزن را با شکست مواجه می کند. بدن انسان پس از مدتی به فعالیت های تکراری عادت کرده و دیگر به آن ها واکنش نشان نمی دهد.
اگر در باشگاه ورزشی به ورزش مشغول می شوید احتمالا دستگاه ها و وسایل گوناگونی در اختیار دارید که با استفاده از آن ها می توانید تمرینات متنوعیی انجام بدهید؛ تنوع تمرین یکی از راه هایی است شانس کاهش وزن را افزایش می دهد.

در صورتی که در منزل از یک یا دو دستگاه استفاده می کنید می توانید با افزایش زمان، سرعت و مقاومت دستگاه سطح تمرینات را بالا برده و تنوع ایجاد کنید با کمی خلاقیت نیز تمرینات بیشتری را وارد برنامه ورزشی خود بکنید؛ مثلا پس از اتمام برنامه ورزشی دراز و نشست انجام بدهید، اگر دستگاه شما دوچرخه ثابت است گاهی برای پیاده روی به بیرون از منزل بروید؛ اگر با تردمیل ورزش می کنید می توانید پس از اتمام برنامه ورزشی با دستگاه، بر روی زمین دراز بکشید و حرکت رکاب زدن با دوچرخه را با پاهایتان که آن ها را بالا گرفته اید، شبیه سازی کنید؛ این حرکت به آب کردن چربی های شکم کمک کرده و پاها را خوش فرم می کند.

30 دقیقه قبل از شروع تمرینات یک لیوان آب بنوشید و در حین ورزش نیز هر 15 دقیقه یک بار آب بخورید و گلویی تازه کنید؛ این کار دمای بدن را متعادل نگه داشته و به افزایش سوخت و ساز کمک می کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :