چرا تردمیل ساخته شد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 14 : 33 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

با صنعتی شدن جوامع مردم از طبیعت فاصله گرفتند و گرفتار مشاغل کم تحرک شدند و چاقی مانند یک بیماری در بین افراد جامعه اپیدمی شد. چاقی و اضافه وزن سبب بیماری های زیادی مانند دیابت، بیماری های قلبی – عروقی، استئوآتریت، اختلالات باروری، سندرم تخمدان پلی کیستیک، بیماری های کبد و کیسه صفرا، مشکلات روانی و خلقی، اضطراب و برخی از سرطان ها می شود و سالیانه هزینه های زیادی را به سیستم بهداشت کشورها تحمیل می کند؛ به همین علت مخترعین و سازندگان تجهیزات ورزشی تلاش کردند وسایلی طراحی کنند که مردم بتوانند در فضاهای کوچکی مانند منزل یا باشگاه به ورزش بپردازند.

تمرینات ورزشی علاوه بر ایجاد تناسب اندام، فرد را در انجام امور روزمره قدرتمند کرده و سبب افزایش اعتماد به نفس می شود. افراد ورزشکار راحت تر می توانند فشارها و استرس های روحی و روانی را پشت سر بگذارند و در روابط اجتماعی بهتر هستند و کمتر آسیب می بینند.

تردمیل، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... دستگاه های ورزشی هوازی هستند که در هنگام تمرین با آن ها اکسیژن زیادی وارد بدن می شود. در میان دستگاه های ورزشی، تردمیل طرفداران بسیاری پیدا کرد؛ چون در هنگام دویدن و راه رفتن بر روی این دستگاه، بدن چابک شده و سرعت پاسخ گویی به محرک ها بیشتر می شود و مفاصل و عضلات استحکام بیشتری می یابند.

به طور کلی تمرینات ورزشی کارآیی بدن انسان را بیشتر می کند؛ زیرا با انجام و استمرار ورزش آمادگی جسمانی بدن افزایش پیدا می کند.

کسانی که ورزش را جز برنامه های روزمره خود قرار داده اند طول عمر بیشتری خواهند داشت و کم تر مجبور می شوند به پزشک مراجعه کنند.

هرچه دامنه حرکات مفاصل در حین تمرین بیشتر باشد، انعطاف پذیری افزایش می یابد.در سنین بالاتر معمولا انعطاف پذیری بدن کاهش پیدا می کند. تمرینات ورزشی بین چربی و ماهیچه ها ایجاد تعادل کرده و حجم توده عضلانی را بیشتر می کند؛ هر چه حجم عضلات بیشتر باشد، سوخت و ساز افزایش می یابد. عضلات بافت بسیار مهمی هستند و انرژی بدن را تامین می کنند؛ یعنی وجود بافت عضلانی منجر به تناسب اندام وکاهش وزن می شود.

با انجام ورزش هوازی بر روی تردمیل می توان از فواید ورزش ایروبیک بهره مند شد؛ چون تمرین با این دستگاه اکسیژن رسانی به بدن را زیاد کرده و کربوهیدرات و چربی های اضافه را به انرژی تبدیل می کند.

3 ماه تمرین منظم و مستمر با تردمیل به تناسب اندام، بالا بردن سطح انرژی بدن، تقویت عضلات داخل و خارج باسن و ران، بدن سازی، بهبود سایر فعالیت های بدنی، حفظ وزن ایده آل بدن، تصحیح خواب، کاهش استرس و افسردگی و شادابی روحی و جسمی منجر می شود.

قدرت موتور یک تردمیل خوب باید بیش از 1.5 اسب بخار باشد. نرم و بی سر و صدا کار کردن از دیگر مزایای تردمیل با کیفیت محسوب می شود. برخی از تردمیل ها که قدرت موتور آن ها حدود 2 الی 3 اسب بخار است وزن بیشتر از 120 کیلوگرم را تحمل می کنند. عرض تسمه تردمیل نیز در کیفیت آن تاثیر دارد.

بهتر است عرض تسمه تردمیل بیش از 40 سانتی متر باشد. هر چه تسمه عریض تر باشد دویدن بر روی آن راحت تر صورت می گیرد. بر روی این دستگاه باید قدم های متوسط برداشت؛ ولی تردمیل می بایست گام های بلندتر از معمول را هم پاسخ گو باشد. اغلب تردمل های امروزی مجهز به ضربه گیرکف هستند که از ایجاد سر و صدا جلوگیری می کند. ضربه گیر ASA و ضربه گیر SDS از آسیب وارد شدن به عضلات و مفاصل ورزشکار جلوگیری می کنند.

در هنگام خرید این دستگاه به مصرف برق آن، ضربه گیرها، دارا بودن موتور AC و تسمه چند لایه توجه داشته باشید و با در نظر گرفتن وزن خود یا سنگین ترین فرد خانواده خرید کنید. عرض تسمه باید با قد کاربر متناسب باشد؛ افراد قد بلند باید بر روی تسمه عریض تر بدوند.

انجام تمرین هوازی بر روی تردمیل با بالا بردن سطح ایمنی بدن، مقاومت بدن را در برابر بیماری های عفونی، میکروبی و بسیاری از سرطان ها بیشتر می کند.

بعد از 30 دقیقه ورزش بر روی این دستگاه ، مغز هورمون اندروفین آزاد می کند. این هورمون مسکن طبیعی محسوب می شود و به انسان احساس شادابی و سر زندگی می دهد؛ به همین علت می توانیم بگوییم ورزش هوازی ضد افسردگی است.

ورزش با تردمیل سیستم گوارشی را بهبود می بخشیده و ازیبوست پیشگیری می کند و همچنین موجب کنترل دیابت می شود.

بانوانی که قاعدگی منظمی ندارند و به بیماری تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند با ورزش هورمون های بدنشان تنظیم شده و مشکل شان رفع خواهد شد. کسانی که هر روز برای انجام تمرینات ورزشی وقت صرف می کنند، رضایت بیشتری از ظاهر خود دارند و این مسئله سبب می شود به ادامه این فعالیت مفید علاقمند بشوند و به سادگی ورزش را ترک نکنند.

ورزش در محیط آرام منزل، به دور از هیاهوی بیرون و آلودگی هوا موجب از بین رفتن تنش های عصبی شده و احتمال ریزش موی سر را کاهش می دهد. دویدن، تعداد سلولهای مغزی را که منجر به ارتباطات مغزی بیشتر می شود، افزایش داده و سبب واکنش های سریع تر، دقت در محاسبات و شفافیت ذهن می گردد.

آن هایی که ورزش را از جوانی آغاز کرده اند، کمتر ممکن است در دوران پیری دچار آلزایمر و پوکی استخوان بشوند. ورزش بنیه بدنی انسان را بهتر کرده و عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

انسان موجودی اجتماعی است و گوشه گیری و انزوا طلبی با ذات او در تضاد می باشد؛ اما برخی از افراد به دلیل اضافه وزن و ناراضی بودن از اندام خود، مایل نیستند در اجتماع ظاهر بشوند؛ این گونه افراد باید ورزش را در محیط خانه شروع کرده و با یک رژیم غذایی سالم پیش بروند. با ورزش منظم و مستمر بر روی تردمیل خانگی یا سایر دستگاه ها، پس از 3 ماه تاثیرات چشمگیری در بدن خود مشاهده می کنند و اعتماد به نفس شان بالا می رود و می توانند به راحتی وارد محیط های اجتماعی بشوند.

ورزش و فعالیت بدنی باید جزیی از برنامه های روزانه انسان باشد و هرگز از آن دست نکشد تا علاوه بر تناسب اندام به سلامتی و عمر طولانی تری دست پیدا کند و از زندگی لذت ببرد.

ایجاد تناسب اندام

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :