پیاده روی چه کمکی به دوران یائسگی می کند؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 17 مهر 1397 در ساعت 13 : 28 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تمام دوران زندگی بانوان از مراحل مختلفی مانند: بلوغ، بارداری، شیردهی و یائسگی تشکیل می شود که هر کدام از آنها تغییرات زیادی را هم در روان و هم در جسم ما به وجود می آورند. مراقبت از سلامتی اولین نکته ای است که باید در تمام مراحل به آن توجه کنید و برای آن شرایط خوبی فراهم نمایید.

گاهی این تغییرات هیجان انگیز هستند مانند بارداری و دوران شیردهی تغییراتی زیبا هستند و باید انجام دادن یک سری از کارها این دوران را بیشتر از قبل شیرین کرده و به خود و فرزندتان آسیبی نرسانید.

از این دوران که بگذریم به مرحله مهم دیگر و البته مرحله ای مهمی به نام دوران یائسگی می رسیم. دوران یائسگی هم بر جسم و هم بر روان بانوان تاثیرگذار است و اغلب با ناراحتی هایی مانند: افسردگی، اضطراب و ... همراه می باشد.

در این دوران معمولا بانوان دچار اضافه وزن، گرگرفتگی، خشکی پوست و ... شده و اگر به موقع درصدد کنترل این علایم نباشید و پیشگیری نکنید. دچار مشکلات زیادی خواهید شد و با این دوران طولانی دچار مشکل خواهید شد.

برای کنترل علائم این دوران باید تغذیه مناسب را فراموش نکرده و ورزش را ترک نکنید. در این مقاله سعی کنید شده این دوران را بررسی کنیم و راه کارهایی برای اینکه بتوانید این دوران را در سلامتی کامل طی کنید، ارائه می دهیم.

با بالا رفتن سن اگر از دوران جوانی به فکر نبوده باشید کم کم دچار اضافه وزن شده و به سوی اضافه وزن و چاقی خواهید رفت. گاهی با شروع دوران یائسگی اضافه وزن ناخواسته ای به سراغتان خواهد آمد که علت آن را حتی نمی دانید. اما باید این را بدانید که میتوان با راهکارهایی جلوی اضافه وزن را بگیرید و تناسب اندام خود را نیز حفظ کنید.

با بالا رفتن سن کم کم حجم توده های عضلانی شما کمتر می شود و اگر عضلات را از قبل نیرومند نکرده باشید با از بین رفتن حجم عضلات توده های چربی جای آنها را مخصوصا در اطراف باسن و ران ها خواهند گرفت.

زمانی که شما حجم عضلات تان کمتر می شود اگر به رویه قبل غذا بخورید و کالری به بدنتان برسانید قطعا دچار اضافه وزن خواهید شد. ورزش و فعالیت بدنی متداوم را باید حفظ کنید تا بتوانید حداقل روزی نیم تا یک ساعت بدن را وادار کنید تا کالری بسوزاند.

هر ورزشی که می توانید انجام دهید را اجرا کنید حتی اگر ساده ترین ورزش یعنی پیاده روی باشد. شما می توانید در هر مکان و زمانی این ورزش ساده را با هر سن و سالی که دارید انجام دهید. اگر نگران باران و برف و آلودگی هوا و این قبیل مشکلات هستید بهتر است از تردمیل خانگی استفاده کنید و با استفاده از برنامه های از پیش تعیین شده این دستگاه روزانه هر چند کوتاه فعالیتی ورزشی داشته باشید.

انواع ورزش های هوازی مانند: پیاده روی، استفاده از تردمیل، کوه نوردی، شنا، دوچرخه سواری و... برای خلاص شدن از شر چربی های اضافی موثرند و می توانند شما را به وزن دلخواه تان نزدیک کنند.

با بالا رفتن میزان آمادگی جسمانی تان کم کم می توانید ورزش های قدرتی نیز انجام دهید و حجم عضلات باقی مانده را حفظ کرده یا حتی آنها را افزایش دهید. برنامه ریزی کنید و در هفته حداقل 150 دقیقه فعالیت ورزشی چه هوازی و چه قدرتی داشته باشید.

اگر مراقب وزن خود در این دوران نباشید گرفتار انواع بیماری های مزمنی مانند: دیابت، فشار خون، سرطان سینه و ... خواهید شد.

یکی دیگر از راه های اصولی برای مراقبت از سلامتی بدن در این دوران همان طور که در بالا اشاره شد استفاده از غذاهای سالم و داشتن رژیم غذایی مناسب است. این نکته را به خاطر بسپارید و در حقیقت الگوی خود قرار دهید که باید در این دوران از زندگی، خود کم بخورید و بیشتر ورزش کنید.

هیچ نمی تواند به شما بگوید آب برای بدن ما انسان ها در تمام دوران ها مفید است و در این دوران ویژه نیز باید بدن را هیدراته نگه دارید تا علاوه بر زیبایی پوست و مو به سوخت و ساز بدنتان نیز کمک کنید. زمانی که سوخت و ساز بدن شما زیاد باشد در معرض چاقی و اضافه وزن قرار نخواهید گرفت.

نوشیدن آب برای به عموامل زیاد یبستگی دارد و نمیتوان گفت چه مقدار در روز آب بنوشید. آما به یاد داشته باشید سعی کنید نوشیدن آب شما از 8 تا 10 لیوان به صورت روزانه کمتر نشود.

با بالا رفتن وزن دچار دردسرهای زیادی می شوید و با افزایش کلسترول، گرفتگی،مشکلات عروقی و... مواجه می شوید و بنابراین سعی کنید تا جایی که می توانید از خوردن غذاها یچرب خودداری کنید و مصرف روغن ها را در برنامه غذایی تان به حداقل برسانید.

چهار واحد لبنیات در روز از جمله شیر، ماست، کشک، دوغ و ... برای شما اجباری است. که منابع کلسیم برای شما از واجبات هستند و باید به نیاز روزانه خود توجه داشته باشید. با این دستوارات حد حد زیادی می توانید مراقب سلامتی تان باشید و دچار بیماری های مختلف نشوید و از این دوران نیز لذت ببرید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :