ورزش راه مقابله با پارکینسون

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 14 : 30 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بیماری پارکینسون در واقع همان لرزش بدن انسان است که معمولا در سنین پیری بیشتر مشاهده می شود ولی در بین جوانان هم دیده شده است.

شیوع این بیماری در سراسر جهان یکسان است و مربوط به شرایط اقلیمی خاصی نمی شود و بیماران در اثر از بین رفتن سلول های ترشح کننده ماده دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی است، به آن دچار می شوند. با افزایش ماده استیل کولین نسبت به دوپامین در عقده های قاعده ای مغز، عضلات سفت و کم تحرک می شوند و پس از مدتی این لرزش ها شدید و شدیدتر خواهد شد، به طوری که شخص دیگر قادر به کنترل آن ها نیست.

لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکات و خشکی و سختی بدن از علائم این بیماری می باشد.

این بیماری، درمان خاصی ندارد و فقط باید از آن پیشگیری کنیم. البته کار درمانی و فیزیوتراپی مانع پیشرفت بیماری می شود. یکی از راه های پیشگیری از بیماری پارکینسون انجام تمرینات منظم ورزشی است. این بیماری عصبی پیش رونده به تدرج تعادل و قدرت حرف زدن را از انسان می گیرد. طبق تحقیقات گسترده بیماری افسردگی یکی از بیشترین علائمی بوده که در بیماران مبتلا به پارکینسون مشاهده شده است؛ به همین علت دانشمندان معتقدند، ورزش هوازی منظم و مستمراز بروز اختلالات حرکتی که در واقع منشا آن بیماری پارکینسون به شمار می آید، پیشگیری می کند و ورزش یکی از راه های بسیار مناسب برای مقابله با افسرگی می باشد. کسانی که ورزش می کنند احتمال کمتری دارد که افسرده بشوند.

علائم بیماری پارکینسون تا مدتی پس از ابتلا به آن نمایان نخواهد شد. افرادی که در روز 30 دقیقه به ورزش می پردازند تا حدود زیادی شانس ابتلا به این بیماری را از دست می دهند.

بعضی از پزشکان به بیماران پارکینسونی راه رفتن بر روی دستگاه تردمیل را توصیه می کنند. تردمیل یک دستگاه ورزشی است که کاربردهای پزشکی- درمانی فراوانی نیز دارد. گام برداشتن آرام و پیوسته بر روی تردمیل به بهتر شدن وضعیت بیماران مبتلا به پارکینسون کمک می کند. دانشمندان در تلاش هستند برای این بیماران تردمیلی طراحی کنند که بیماری را به طور قطعی مورد درمان قرار بدهد.

علاوه بر ورزش، استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین B6 نیز احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می دهد. آنچه ما می خوریم بر تشکیل اعصاب انتقال دهنده تاثیر گذار است. البته وراثت و مصرف یک سری از داروها نیز جایگاه خود را دارند.

وجود دوپامین به اندازه لازم در بدن، احساس رضایت و سرحالی به انسان می دهد و اشتها را کنترل می کند؛ همچنین وجود این ماده تمرکز را افزایش می دهد.

محققان معتقدند ورزش منجر به درمان بسیاری از بیماری ها شده یا مانع ابتلا به بعضی از مرض ها می شود. به همین دلیل نه فقط برای زیبایی ظاهر و تناسب اندام ، بلکه برای حفظ سلامت جسم و روح می بایست به انجام این فعالیت مفید بپردازیم ؛ اما متاسفانه این روزها به دلیل مشغله های فراوان مشکلات کاری و خانوادگی اغلب مردم فرصت ندارند برای ورزش از محیط کار یا منزل خارج بشوند.

خرید یک یا چند دستگاه هوازی مانند تردمیل، دوچرخه ثابت یا اسکی فضایی و... به این گونه افراد توصیه می شود، چون با این وسایل می توانیم ورزش را به منزل خود برده و در هر لحظه که فرصت یافتیم به انجام آن بپردازیم.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :