مقایسه ی کلی تردمیل و اسکی فضایی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 14 : 29 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اگر به دنبال این هستید که برای تمرین در منزل خود یک دستگاه تردمیل و یا اسکی فضایی تهیه کنید و به انجام ورزش های هوازی بپردازید اما نمیدانید کدام یک از این دستگاه ها را بخرید این مقاله برای شماست. قبل از این که تصمیم نهایی خود را بگیرید خواندن این مقایسه میتواند بسیار به تصمیم شما کمک کند.

فاکتور های مهمی در انتخاب یکی از این دستگاه ها تاثیر دارد اما مهمترین این فاکتور ها هزینه و نوع تمرینات هستند. قبل از این که بخواهیم در مورد مزیت های هریک از دستگاه ها صحبت کنیم، بیایید یک نگاه کلی به این دو دستگاه بی اندازیم. وقتی به این دو دستگاه نگاه میکنیم اولین چیزی که ملموس است تفاوت ظاهر آنهاست.

وقتی فرد روی اسکی فضایی بایستد حالت بدنی یک کوه نورد را پیدا میکند در حالی که تردمیل دارای سطح بزرگی است که برای دویدن و پیاده روی ساخته شده است. اسکی فضایی این امکان را در اختیار کاربر میگذارد که شیب و سطح مقاوت را انتخاب کند تا فرد بتواند با این کار بر روی عضلات هدف فشار بیشتری وارد کرده و آنها را تقویت کند. تردمیل نیز این امکان را برای کاربران فراهم میکند که بتوانند شیب و سرعت را تنظیم کنند.

تاثیرات تردمیل و اسکی فضایی

تردمیل و اسکی فضایی هر دو تجهیزات ورزشی هوازی محسوب میشوند. تاثیر این دستگاه ها بر روی عضلات مختلف بدن است. تردمیل بهترین دستگاه هوازی است که بیشتر به منظور چربی سوزی استفاده میشود و تاثیر فوق العاده ای در لاغری افراد دارد و تاثیر و تمرکز آن بر روی پایین تنه، یعنی پا ها وشکم است.

اسکی فضایی نیز یک دستگاه هوازی است اما تاثیر آن در چربی سوزی از تردمیل کمتر است ولی در کنار آن اسکی فضایی بالا تنه را هم درگیر میکند و در کل به بدن شکل میدهد. تمرین بر روی اسکی فضایی میتواند بر روی مفاصل تاثیر مثبت بگذارد. دویدن بر روی تردمیل بهتر از دویدن بیرون خانه است، زیرا سطح شیب تردمیل قابل تنظیم است و همچنین سرعت آن را میتوان به مقدار دلخواه تنظیم کرد.

از نتایج سودمند تمرین با اسکی فضایی و تردمیل این است که در هنگام تمرین زیاد به کمر فشار نمیاید زیرا دستگیره هایی که در تردمیل و اسکی فضایی وجود دارد باعث میشود تا تمام فشار بر روی کمر نباشد و این فشار کاهش بیابد.

کالری سوزی

در کل این که در طول تمرینات چقدر کالری بسوزانیم به این بستگی دارد که چقدر سخت تمرین کنیم. تردمیل بهترین دستگاه در جهت کالری سوزی میباشد و تمرین با آن میزان زیادی کالری را در بدن مصرف کرده و فرد را به سمت لاغری سوق میدهد. اسکی فضایی هم همینطور است و یکی از دستگاه های پر کاربرد در زمینه ی هوازی و چربی سوزی میباشد.

حقیقت این است که در بخش چربی سوزی تردمیل تاثیر بیشتری نسبت به اسکی فضایی دارد و اسکی فضایی در بخش چربی سوزی در رتبه ی دوم قرار میگیرد. دلیل این امر این است که با تردمیل میتوان مسافت های زیاد و با سرعت زیادی به دویدن پرداخت همچنین تردمیل تمام اعضای بدن به تحرک وا میدارد بنابراین تردمیل تاثیر بسیار بیشتری نسبت به اسکی فضایی دارد.

جذابیت

یکی از دلایلی که افراد زود از ورزش کردن خسته میشوند این است که حوصله ی آنها از یک نواخت بودن تمرینات سر میرود! شاید این موضوع خنده دار باشد اما افرادی که یک ماه مداوم به انجام یک برنامه ی تمرینی بپردازند ممکن است ورزش را کنار بگذارند زیرا این برنامه به مرور زمان خسته کننده میشود و همه ی افراد به دنبال تمرینات جدید میگردند.

اگر بخواهیم تردمیل و اسکی فضایی را از این جهت بررسی کنیم میتوانیم بگوییم برابر هستند زیرا هردوی این دستگاه ها تمرینات متنوعی دارند و با استفاده از انها میتوان بسیار تمرینات خوبی را انجام داد. همچنین برای تنوع در کنار انجام تمرینات با این دستگاه ها میتوان حرکات کششی، تمرین با وزنه و دمبل و ... را به برنامه ی تمرینی اضافه کرد تا به این ترتیب بتوان برنامه ی متنوع تری تدوین کرد.

تاثیر بر روی عضلات و سیستم گردش خون

تمرینات با این دستگاه ها میتواند تا حد بسیار زیادی در سیستم گردش خون و همچنین عضلات تاثیر بگذارد. اسکی فضایی در فرم دادن و شکل دادن به عضلات عالی است، اشتباه نکنید تمرین با اسکی فضایی تنها باعث فرم دادن به عضلات میشود، برای حجم دادن به عضلات باید از تمرینات غیر هوازی استفاده کرد. تردمیل به دلیل هوازی بودن سیستم گردش خون را تقویت میکند و ضربان قلب را افزایش میدهد.

جمع بندی

به طور کلی اسکی فضایی و تردمیل هر دو دستگاه های هوازی بسیار عالی در زمینه ی کاهش وزن هستند. تاثیر این دو دستگاه بر روی بدن به هم نزدیک است و ورزشکاران بر اساس برنامه ی ورزشی باید یکی از این دو دستگاه را برای تمرین انتخاب کنند. اگر این دستگاه ها در کنار هم استفاده شوند بسیار کارمد خواهند بود اما این بدان معنی نیست که نمیشود از یکی از این دستگاه ها به تنهایی استفاده کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :