فواید ورزش با دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 21 شهریور 1395 در ساعت 14 : 27 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوچرخه ثابت یک وسیله بسیار مناسب برای انجام ورزش هوازی است. با کمک این دستگاه به راحتی می توانید چربی های اضافه بدن را بسوزانید و به تناسب اندام برسید. علاوه بر این رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت، استرس و افسردگی را کاهش می دهد و همانند ورزش ایروبیک سبب آزاد شدن هورمون اندروفین در بدن می شود. این هورمون شادی و سرزندگی را بدن افزایش می دهد و مانند دارو های ضد افسردگی عمل می کند. بنابراین ورزش نه تنها موجب سلامتی جسم خواهد شد، بلکه به بهبود اوضاع روحی فرد نیز کمک می کند.

یکی از مزایای دوچرخه ثابت در مقایسه با سایر دستگاه های ورزشی این است که فشار چندانی بر روی مفاصل و زانو ها ایجاد نمی کند و حتی افراد بسیار چاق و آسیب دیده هم می توانند، این وسیله را مورد استفاده قرار بدهند.

البته صحیح ورزش کردن و تنظیم بودن دستگاه نیز بسیار اهمیت دارد. زین و دسته های دوچرخه ثابت باید با زمین موازی باشند. اگر زین در جهت بالا باشد به کشاله ران فشار می آید. اگر زین رو به پایین قرار بگیرد، بازوها و شانه ها دچار ناراحتی و فشار می شوند.

ارتفاع زین تا زمین هم مهم است، وقتی پدال دوچرخه ثابت در پایین ترین نقطه قرار می گیرد باید زانوی شما کمی خم باشد در غیر این صورت در حین رکاب زدن به مفاصل لگن ضربه وارد خواهد شد. در صورتی که با وجود تنظیم دقیق زین، به دلیل بزرگ بودن ران هایتان باز هم دچار درد در ناحیه کشاله ران می شوید؛ می توانید از شورت های بالشتک دار استفاده کنید. هرگاه در هنگام رکاب زدن احساس کردید به نشیمنگاه شما فشار زیادی وارد می شود، احتمالا دسته دوچرخه بیش از حد بالا است. در صورتی که دسته دوچرخه پایین باشد در ناحیه بازو، شانه و کمر دچار درد خواهید شد.

در زمان انجام تمرین با دوچرخه ثابت، سر خود را پایین نیندازیید و سعی کنید به مقابل نگاه کنید. اگر از دوچرخه ثابت به درستی استفاده نکنید، ممکن است زانو درد به سراغتان بیاید. در واقع اغلب مشکلاتی که افراد در هنگام ورزش کردن پیدا می کنند، به دلیل درست ورزش نکردن است. برای تنظیم دوچرخه ثابت دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید و یا از فروشنده یا مربی کمک بگیرید.

دوچرخه ثابت، وسیله مناسبی برای تمرینات کم برخورد است. تمرینات کم برخورد، به تمریناتی می گویند که فشار زیادی به عضلات وارد نمی کند. کار با دوچرخه ثابت برخلاف دویدن، زانوها و سایر مفاصل را تحت فشار قرار نمی دهد. این دستگاه برای افرادی که از درد مزمن مفاصل به دلیل ابتلا به بیماری نقرس و آرتریت رنج می برند، بسیار مناسب است. معمولا ورزش های استقامتی سبک به درمان بیماری هایی نظیر آرتروز یا ورم مفاصل کمک می کند. دوچرخه علاوه بر عضلات پا عضلات دیگری را هم درگیر می کند. اگر بر روی این وسیله با فرم مناسب بنشینید و درست رکاب بزنید؛ ماهیچه های جلوی بدن نیز درگیر می شوند.

کار با دوچرخه ثابت، برای تازه کارها مناسب است. در هنگام رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت ماهیچه های دو قلو ساق پا، ماهیچه های همسترینگ، عضله خم کننده مفصل ران و عضلات جلوی ران به کار گرفته می شوند. به همین خاطر این وسیله بیش از هر دستگاه دیگری به پا فرم می دهد.

برای کوچک کردن شکم در هنگام ورزش با دوچرخه ثابت، شکم خود را به داخل بدهید و کمر را صاف نگهدارید. در این حالت کشش مناسبی را بر روی پاهای خود حس خواهید کرد. گاهی برای اینکه در هنگام کار با این وسیله تمرین با وقفه انجام داده باشید، دست های خورا بالا بگیرید و بدون کمک دستها رکاب بزنید، گاهی هم بر روی دوچرخه ثابت بایستید و در حالت ایستاده پدال ها را به حرکت در آورید. می توانید برای چند دقیقه در جهت معکوس رکاب بزنید. رکاب زدن در جهت معکوس عضلات جلو ران را بیشتر درگیر می کند.

بعضی از دوچرخه های ثابت دسته های متحرک دارند و در حین پدال زدن، دست ها نیز مانند حرکت پارو زدن به کار گرفته می شوند. اما اگر دوچرخه ثابت شما این ویژگی را دارا نیست سعی کنید، خودتان دست هایتان را در هنگام تمرین حرکت بدهید.

هرگز نمی توان تاثیر مثبت دوچرخه ثابت را بر روی سیستم قلبی- عروقی بدن نادیده گرفت. اگر تمرینی با وقفه های پرشدت داشته باشید، می توانید ضربا ن قلب خود را به اندازه ای برسانید که به سلامتی و بهبود عملکرد آن کمک کند. برای به دست آوردن بالاترین ظرفیت ضربان قلب، می توانید عدد سن خود را از عدد 220 کم کنید. البته این یک محاسبه تقریبی برای افراد سالم است. کسانی که دچار مشکلات قلبی- عروقی هستند، باید برای انجام هر تمرین ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :