فواید ورزش با الپتیکال

7 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 18 ارديبهشت 1396 در ساعت 17 : 57 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در میان همه دستگاه های هوازی اسکی فضایی یا الپتیکال، دستگاهی است کار به آن آسان و یا شاید بی تاثیر به نظر می رسد؛ اما متخصصان ورزشی نظر دیگری دارند. بر اساس تحقیقات انجام شده الپتیکال، حتی بیش از تردمیل برای تناسب اندام و آمادگی جسمانی افراد مفید است. البته در هر ورزشی، درست انجام دادن فعالیت در تاثیرات آن تمرین نقش به سزایی دارد. برای داشتن یک تمرین صحیح در ابتدا می بایست هدف تمرین را مشخص کنید. نداشتن هدف یک اشتباه بزرگ است. اینکه فقط بر روی اسکی فضایی بایستید و با فشار پا پدال های دستگاه را به جلو و عقب برانید، کار زیادی برای شما انجام نمی دهد.

برای بهره گیری از این دستگاه، می بایست سطح فشار تمرین را تعیین کنید. وقتی مقاومت دستگاه بر روی عدد صفر باشد، یعنی شما فشار چندانی را حس نمی کنید. مقاومت این دستگاه معمولا تا 10 درجه قابل تنظیم است. البته در طول تمرین نباید فشار آنقدر زیاد باشد که نتوانید صحبت کنید. در حین انجام تمرین، به دسته های الپتیکال تکیه ندهید و روی آن ها خم نشوید. به طور کلی در هنگام کار با دستگاه های هوازی باید راست قامت بایستید و از قوز کردن خودداری کنید. اگر شکل بدن در زمان انجام ورزش اشتباه باشد، سبب خستگی زود رس و یا آسیب رسیدن به بدن می شود.

قرار نیست اهرم های دستگاه کار شما را آسان تر کنند، این اهرم ها فقط برای این هستند که به وسیله آن ها تعادل خود را حفظ کنید و بتوانید بالا تنه را نیز به کار بگیرید. اگر وزن خود را بر روی دسته ها بیندازید، نمایشگر دستگاه کالری مصرف شده را اشتباه نشان می دهد.

ضمن این که قامت خود را راست نگه می دارید، باید توان به شکل مساوی میان بالا تنه و پایین تنه تقسیم بشود.اهرم را جوری به عقب و جلو بکشید که عضلات شانه، کتف، شکم و بازو ها درگیر بشوند.درست است بیشتر توان تولیدی از قسمت پایین تنه ایجاد می شود ولی گاهی بر بلا تنه ی خود متمرکز بشوید. شکم را به داخل بدهید و بازوها را در زاویه 90 درجه نگهدارید. درست مانند زمانی که بر روی زمین مشغول دویدن هستید.

در جلسات اولیه می توانید هر روز یک تمرین را تکرار کنید؛ اما پس از مدتی بدن به شدت تمرین فعلی عادت می کند و حرکات ورزشی تکراری تاثیرات خود را از دست می دهند. به همین علت هر 4 هفته یک بار باید شدت تمرین را افزایش بدهید. بر روی دستگاه اسکی فضایی 3 فاکتور سرعت پدال زدن در دقیقه، مقاومت و زمان تحت کنترل شما می باشد.

برای بالا بردن شدت تمرین باید 1 یا 2 تا از این فاکتورها را افزایش بدهید. اگر می خواهید به حداکثر فوائد تمرینات هوازی دست پیدا کنید، بهتر است این تمرینات به صورت تناوبی یا همان اینتروال انجام بدهید. در تمرینات اینتروال نسبت به تمرینات یکنواخت، بدن اکسیژن بیشتری دریافت می کند در نتیجه سوخت وساز بالا می رود و چربی های اضافه کاهش می یابد. با به چالش کشیدن بدن خود در حین تمرین و با تغییر دادن مقاومت و میزان گام، الپتیکال نه تنها سبب تناسب اندام می شود، بلکه وسیله ی سرگرم کننده ای نیز خواهد بود.

برای انجام تمرین اینتروال می توانید هر 5 دقیقه مقاومت دستگاه را افزایش بدهید. سرعت نیز یکی از گزینه های قابل تغییر است. می توانید 5 دقیقه با سرعت بالا کار کنید . سپس 2 دقیقه با کم کردن سرعت، استراحت فعال داشته باشید. علاو ه بر سرعت و مقاومت، شیب الپتیکال نیز قابل تغییر می باشد. گاهی با افزایش شیب به تمرینات خود تنوع بدهید.

خلاق بودن در هنگام ورزش مانع خستگی و بی انگیزگی می شود. هرگاه بتوانید به خواست خود در هر مرحله از تمرین سرعت و مقاومت را بالا ببرید و با شدت زیاد کار کنید، به این معنی است که آمادگی جسمانی شما افزایش پیدا کرده است. شدت تمرین با آمادگی جسمانی فرد رابطه مستقیم دارد. هر چه کاربر از آمادگی جسمانی بهتری برخوردار باشد تمرینات پر شدت تری را نیز می تواند انجام بدهد.

برای متمرکز شدن بر روی اندام های در گیر در هنگام ورزش با الپتیکال فقط به موسیقی پر انرژی گوش بدهید و از تماشای تلوزیون یا حرف زدن با تلفن و انجام کارهای دیگری که تمرکز شما را به هم می ریزد اجتناب کنید.

در اینجا یک برنامه 20 دقیقه ای برای ورزش بر روی الپتیکال را به شما پیشنهاد می کنیم.

2 دقیقه اول با مقاومت و سرعت متوسط پدال بزنید
5 دقیقه با مقاومت بالا و سرعت پایین کار کنید
8 دقیقه با سرعت بالا و مقاومت پایین پدال بزنید
3 دقیقه با مقاومت بالا و سرعت پایین کار کنید
2 دقیقه با مقاومت پایین و سرعت متوسط رکاب بزنید

پس از انجام این تمرین با حرکات کششی بدن خود را سرد نمایید. این برنامه را می توانید یک بار در صبح ویک بار در بعد از ظهر اجرا کنید تا تاثیرات بیشتری داشته باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :