فواید ماساژ بر بدن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 20 آذر 1396 در ساعت 9 : 41 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ماساژ یکی از قدیمی ترین روش های درمان روح و جسم می باشد و با وجود اسناد تاریخی مشخص شده است که نیاکان ما همگی با این روش حتی به درمان بیماری می پرداخته اند. با نگاهی به تاریخ می توان متوجه شد که بسیاری از فیلسوفان و اطباء قدیمی مانند: ابوعلی سینا و بقراط از طریق ماساژ به تامین و بازگرداندن نیروی عضلانی افراد تا حدودی پی برده اند.

حتی در زمان نه خیلی دور بلکه تا همین چندین سال پیش نیز در حمام های عمومی عده ای بودند که با مشت و مال دادن باعث رفع خستگی از بدن می شدند. گرچه برخی مواقع خشن رفتار می کردند ولی در هر صورت نوعی از ماساژ را انجام می دادند که امروزه با همان روش اما به صورتی ملایم و آرام علاوه بر رفع خستگی باعث درمان برخی بیماری ها می شوند.

امروزه افراد در بیشتر مواقع با استفاده از ماساژ درمانی پس از یک روز سخت کاری خستگی خود را از تن بیرون می کنند. برخی بیماران نیز با روش های متعددی از ماساژ سعی به درمان بیماری و حتی الامکان کم کردن درد ناشی از آن به انجام  ماساژ می پردازند.

علاوه بر این ها ماساژ تاثیر فوق العاده ای در روحیه و ذهن افراد می گذارد که پس از مدتی ماساژ گرفتن فرد به طور چشمگیری به فواید آن پی خواهد برد. انواع مختلف ماساژ همچنین بر عوامل عملکردی مانند: بهبود عضلات و بافت های همبند، دامنه حرکتی طبیعی مفاصل و عضلات، توان فیزیکی افراد و نیزافزایش هوشیاری و تمرکز تاثیر به سزایی دارد.

در این مقاله می خواهیم به تاثیرات مثبت ماساژ بر بدن و روح اشاره کنیم.

با ماساژ گردش خون را افزایش دهید

گردش خون ضعیف در بدن منجر به بروز مشکلاتی مانند: خستگی و کم توانی، مشکلات گوارشی، کم اشتهایی، ضعف در حافظه و غیره می شود. با تداوم این عوارض در بدن، فرد ممکن است دائما خستگی را در خود احساس کند و نتواند آنطور که باید از زندگی روزمره لذت برده و به درستی کارها را به اتمام برساند. برای رفع این مشکل بهترین راه، استفاده از ماساژ است. ماساژ باعث می شود گردش خون در بدن افزایش یافته و عوارض به وجود آمده در اثر گردش خون ضعیف از بین برود.

گردش خون در بدن باعث بهبود عملکرد قلب و رسیدن اکسیژن به مغز می شود، همچنین این عمل باعث می شود مواد مغذی به خوبی به سایر اندام بدن ارسال شود. یکی از اصلی ترین تاثیرات ماساژ؛ افزایش گردش خون و لنف شده که موجب دفع مواد زاید حاصل از فعالیت های شدید است و با فشاری که در ماساژ به رگ ها و عروق خونی وارد می شود، جریان خون افزایش یافته و مواد مغذی به قلب هدایت می شود به همین دلیل در هنگام انجام آن، خون را بیشتر به سمت قلب هدایت می کنند.

با ماساژ عضلات را نرم کنید

انجام فعالیت های فیزیکی روزانه و تنش ها و استرس های مکرر، گاهی منجر به گرفتگی عضلات و سخت شدن آن ها می شود. در این وضعیت بهترین روش برای نرم کردن این عضلات درگیر، ماساژ دادن ناحیه و شل کردن عضلات آن است. بهتر است خیلی آرام و با استفاده از حرکت هایی مانند ماساژ به صورت ریتمیک باعث گرم شدن و افزایش گردش خون در قسمت سخت شده شوید تا به آرامی نرم شود و درد آن ناحیه کم کم از بین برود.

در این مواقع ماساژ درمانی بهترین روش برای رفع گرفتگی عضلات است که البته بروز آن در برخی بیماری ها نیز بسیار شایع است. به همین دلیل استفاده از ماساژ درمانی در بیمارانی که گرفتگی عضله را تجربه می کنند برای درمان توصیه می شود و می توان با استفاده از این روش و افزایش گردش خون در موضع درد و نیز گرم کردن آن قسمت، درد و گرفتگی را از بین برد.

با ماساژ ذهن خود را زنده کنید

در برخی مواقع افراد به دنبال این هستند تا برای لحظه ای هم که شده ذهن خود را از تمامی مسائل دور کنند و به آرامشی درونی دست یابند. خیلی ها با فرار از زندگی روزمره و رفتن به نقطه ای دور این آرامش را باز می یابند، اما ماساژ یکی از بهترین روش هایی است که باعث می شود برای چند ساعت ذهن شما آزاد شده و به افکار واهی پایان بخشید.

آرامش فکری و ذهنی باعث عملکرد هرچه بهتر ذهن می شود و تمرکز را افزایش می دهد. در ماساژ با استفاده از روش های محرک حواس مانند: ضربه زدن و تحریک مفصل ها باعث بهبودی هوشیاری خواهید شد، زیرا افزایش سطح هوشیاری با افزایش گردش خون در مغز رابطه مستقیم دارد.

طی تحقیقات به عمل آمده درباره ماساژ مشخص شده است که ماساژ سطح گلبول های سفید خون را بالا می برد که تاثیر به سزایی در افزایش سیستم ایمنی بدن نیز دارد. انجام ماساژ به طور دائم باعث می شود فرد پس از مدتی قوای بدنی خود را بازیافته و در مقابله با بیماری ها مقاوم شود.

با پیشرفت علم علاوه بر سالن های ماساژ که انواع آن را با استفاده از دست و سنگ انجام می دهند، مبل های ماساژ در مدل های متنوعی وجود دارند که می توان با تهیه یکی از آن ها و استفاده در منزل به راحتی از مزایای آن استفاده کرد. با استفاده از این مبل های ماساژ می توان خستگی یک روز کاری را از تن بیرون کرد و ذهن و جسم را آرامش بخشید.

علاوه بر مبل های ماساژ که در دسترس همگان قرار دارد، ماساژر های دستی نیز گزینه مناسبی برای استفاده هستند. با استفاده از این دستگاه ها می توان به راحتی تمام نقاط بدن را ماساژ داده و گردش خون را در بدن افزایش داد. ماساژر های دستی در مدل ها و رنگ های متنوع وجود دارند و شما می توانید با توجه به سلیقه خود به راحتی آن را تهیه نمایید.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :