فواید تمرینات هوازی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 15 : 16 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

آن گونه که آمارها نشان می دهد حدود 70 درصد بزرگسالان به چاقی و اضافه وزن مبتلا هستند. این مشکل به دلائل متعددی به وجود آمده است که یکی از مهم ترین آن ها تمایل بدن به ذخیره انرژی به شکل چربی می باشد.سال ها قبل زمانی که هنوز زندگی مردم ماشینی نشده بود، انسان ها برای امرار معاش و انجام فعالیت های روزمره انرژی زیادی از دست می دادند؛ به این علت مکانیسم بدن انسان طوری سازگاری یافته است که به ذخیره سازی انرژی میل دارد تا فرد در امور روزانه بتواند از آن استفاده کند؛ این تمایل به شکل تکاملی از گذشتگان به ما ارث رسیده است؛ اما انسان متمدن امروز به سبب اشتغال به مشاغل کم تحرک و گاهاً بی تحرک و زندگی ماشینی دیگر انرژی های ذخیره شده را مصرف نمی کند؛ در نتیجه انرژی به صورت چربی در بدن باقی مانده و تبدیل به اضافه وزن می شود.

امروزه چاقی نوعی نازیبایی محسوب می شود و علاوه بر آن احتمال بروز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت نوع 2، اختلال در خواب، بیماری های قلبی- عروقی، انواع سرطان، واریس، آرتروز،آسم و... افزایش می دهد. بیشتر جوامع برای افرادی که اندام ورزیده دارند، ارزش زیادی قائل هستند و تناسب اندام به فرد امتیازهای اجتماعی می دهد.چاقی نوعی بیماری شناخته شده است که خود عامل بیماری های دیگر می باشد.

چاقی به جز کم تحرکی و ژنتیک بر اثر عوامل دیگری مانند تغذیه نادرست، عملکرد نادرست غدد رون ریز و داروها و امراض روانی اتفاق می افتد که البته در این میان تغذیه نامناسب و کم تحرکی بیش از سایر عوامل منجر به چاقی می شود. بدون تردید پرخوری و کم تحرکی چاقی مفرط به همراه می آورد. بهترین شیوه برای مقابله با این بیماری که در قرن اخیر شیوع پیدا کرده است، رعایت رژیم غذایی سالم و پرداختن به ورزش هوازی می باشد.

دویدن، راه رفتن، دوچرخه سواری، ایروبیک، شنا، اسکیت، تنیس و ... ورزش های هوازی به شمار می آیند که در مدت نسبتاً طولانی و با شدت متوسط انجام می شوند. این نوع ورزش ها به محیط بزرگ و مناسب نیاز دارند و برای انجام آن ها مجبور هستیم به فضاهای مناسب برویم.اکثر مردم به علت مشغله های زیاد فرصت لازم برای انجام این کار را ندارند و پرداختن به این ورزش ها برایشان انجام پذیر نمی باشد؛ به همین علت دستگاه های هوازی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... تولید و عرضه گشتند. توسط این دستگاه ها انجام ورزش هوازی در مکان های نسبتاً کوچک مانند منزل و باشگاه امکان پذیر شده است.

دویدن یکی از بهترین های ورزش های هوازی به شمار می آید. این ورزش، مادر همه رشته های ورزشی محسوب می شود. دویدن مستمر و منظم مزایای متعددی دارد که کاهش وزن، تناسب اندام، استحکام استخوان ها، ایجاد احساسات مثبت، بالا بردن اعتماد به نفس، بهبود روابط اجتماعی، درمان اضطراب و افسردگی، سلامتی، طول عمر و... از فواید آن محسوب می شود. دویدن قدرت بدن را افزایش می دهد و موجب می شود انسان در انجام امور روزمره توانایی بیشتری داشته باشد.

تمرین دویدن موجب می شود بدن انرژی زیادی صرف کند و برای تامین آن کالری زیادی بسوزاند. زمانی که کالری های موجود در بدن که به شکل کربوهیدرات هستند، به پایان می رسد، چربی هایی که در بافت های بدن ذخیره شده اند شروع به سوختن می کنند؛ به همین علت پزشکان و متخصصین ورزش توصیه می کنند ورزش هوازی را حداقل بیشتر از 20 دقیقه ادامه بدهید؛ چون در 20 دقیقه اول فقط قندهای موجود مصرف می شوند و بعد از آن بدن وارد مرحله چربی سوزی خواهد شد.افرادی که سال ها برای ورزش وقت گذاشته اند به راحتی می توانند یک ساعت به انجام تمرینات ورزشی بپردازند؛ اما این کار برای کسانی که تازه کار هستند چندان ساده نیست و بعضی وقت ها غیر ممکن به نظر می رسد.

مدت تمرین یکی از متغیرهایی است که شدت تمرین را تعیین می نماید؛ شدت تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد؛ ورزش طولانی مدت تر موجب می شود آمادگی جسمانی فرد بهتر بشود.کسانی که تازه ورزش را شروع کرده اند، می توانند مدت جلسات را از 20 دقیقه شروع کرده و به تدریج مدت جلسات را بیشتر کنند. افرادی که تصمیم دارند با ورزش وزن خود را کاهش بدهند و به تناسب اندام دست پیدا کنند، باید لااقل در روز 500 کالری با انجام ورزش هوازی مصرف کنند تا تعادل کالریکی منفی در بدن آن ها ایجاد بشود.

مقدار کالری که در تمرین ورزشی مصرف می شود به شدت تمرین، سرعت، وزن و عملکرد ورزشکار مرتبط است. محاسبه کالری سوزانده شده در یک جلسه ورزش کار راحتی نیست؛ اما دستگاه های مدرن و پیشرفته امروزی که با تکنولوژی روز و استانداردهای جهانی ساخته می شوند، اغلب مجهز به مانیتوری هستند که سرعت، مدت تمرین، کالری مصرف شده، مسافت و ضربان قلب کاربر را نشان می دهد.

این اطلاعات ارزشمند برای طراحی یک الگوی ورزشی مناسب بسیار کارآمد است و توسط آن ها می توان سطح تمرین را تعیین کرد و در زمان مناسب آن را بالاتر برد؛ زیرا بدن انسان پس از مدتی به فعالیت های تکراری عادت کرده و دیگر پاسخ نمی دهد؛ ورزشکار می بایست هر ماه برنامه خود تغییر داده و بر شدت تمرینات بیفزاید.

زمان تمرین، سرعت، و مقاومت 3 فاکتوری هستند که با افزایش آن ها می توان سطح تمرینات را بالا برد. دویدن و رکاب زدن به وسیله دوچرخه ثابت فشار خون را متعادل کرده و منجر می شود عملکرد رگ های خونی بهبود بیابد و خون به صورت روان تری جریان پیدا کند؛ در نتیجه احتمال وقوع سکته قلبی تا حدود زیادی کاهش می یابد. در هنگام انجام تمرینات هوازی ضربان قلب افزایش یافته واکسیژن زیادی به بدن می رسد، متابولیسم افزایش یافته و بدن متناسب تر می شود.

ماهیچه ها و عضلات در واکنش به حرکات سریع ورزشی تواناتر می شوند، انجام تمرینات هوازی به خصوص دویدن ماهیچه ها و عضلات را تقویت می کند؛ با تقویت ماهیچه ها و بافت های همبند پوست بدن قوام پیدا می کند و فرد شاداب تر و جوان تر باقی می ماند؛ در هنگام ورزش تعرق بدن بیشتر می شود؛ تعرق زیاد موجب خواهد شد چربی، زائد سمی، نمک اضافه، جوش های سر سیاه و ... با فشار از سطح پوست بیرون می زنند؛ این موضوع باعث می شود فرد پوستی صاف و شفاف داشته باشد.

وقتی ماهیچه ها تقویت بشوند با افزایش سن همچنان با استحکام در کنار استخوان ها باقی می مانند؛ این مسئله سبب می شود مواد مغذی به استخوان برسد؛ در نتیجه ورزشکاران در دوران سالمندی کمتر تراکم استخوان خود را از دست می دهند و به بیماری پوکی استخوان دچار نخواهند شد.

تحقیقات نشان داده کسانی که ورزش می کنند صبورترهستند و مشکلات زندگی را راحت تر پشت سر می گذارند؛ در نتیجه کمتر مورد آسیب قرار می گیرند؛ زیرا با ورزش هوازی هورمون هایی از مغز آزاد می شود که خلق و خوی انسان را بهبود می بخشند؛ مهم ترین این هورمون ها اندروفین می باشد؛ این ماده در فرد ایجاد سرزندگی و نشاط می کند. زمانی که با دستگاه های هوازی مشغول تمرین می شوید، موسیقی پر انرژی که ضرب آهنگ تندی دارد گوش بدهید؛ این کار منجر می شود متوجه گذر زمان نشوید و با انرژی بیشتری به ورزش ادامه بدهید.

برخی از دستگاه ها به سیستم پخش موسیقی مجهز بوده و می توان از این ویژگی استفاده کرد و تمرینات را به شکل ریتمیک انجام داد. اجرای تمرینات ریتمیک مزایای ورزش ایروبیک را به همراه خواهد داشت.دویدن به صورت هوازی مهارت های ذهنی و جسمی را افزایش می دهد و به هماهنگی بیشتر اعضای بدن کمک می کند. سطح انعطاف پذیر و نرم دستگاه تردمیل مانع آسیب وارد شدن به مفاصل، عضلات و ستون فقرات ورزشکار می شود و کاربر کمتر آسیب خواهد دید.

کسانی که قبلاً آسیب دیده اند و یا از اضافه وزن رنج می برند، نباید شیب دستگاه را زیاد کنند و به سرعت در شیب بالا بدوند؛ این رفتار اشتباه به قوزک پا، مفاصل زانو و تاندون آشیل صدمه خواهد زد. افراد چاق و آسیب دیده باید در سطح ملایم ورزش را شروع کنند و تا سطح متوسط پیش بروند.افرادی که بیش از 10 کیلوگرم اضافه وزن دارند، پس از کاهش وزن اولیه و به دست آوردن آمادگی جسمانی لازم می توانند شدت تمرینات را افزایش بدهند؛ بدین ترتیب که طولانی تر و سریع تر بدوند.

انجام تمرینات هوازی به روش تناوبی پیشنهاد می شود؛ با این روش در کوتاه ترین زمان بیشترین نتیجه به دست می آید؛ برای پیروی از این شیوه 1 الی 2 دقیقه با نهایت سرعت و توان خود بدوید یا پدال بزنید؛ سپس به مدت 1 دقیقه به صورت آهسته تمرین انجام بدهید و استراحت فعال داشته باشید و بعد دوباره سرعت را افزایش بدهید و این چرخه را تا پایان زمان تمرین تکرار کنید.

هیچ گاه توانایی خود را در انجام تمرینات ورزشی با شخص دیگری مقایسه نکنید؛ برای بررسی پیشرفت خود می توانید اطلاعاتی را که مانیتور دستگاه در اختیار شما می گذارد یادداشت کنید؛ پس از چند ماه متوجه خواهید شد در بدن تان تغییرات چشمگیری ایجاد شده و لباس بهتر روی تن تان می ایستد.

برای لاغر شدن و کاهش وزن عجله به خرج ندهید؛ آدم ها به تدریج چاق می شوند و به تدریج نیز وزن از دست می دهند. به هشدارهایی که بدن تان می دهد دقت کنید؛ بدن هر انسان بهترین راهنمای او به شمار می آید. وقتی احساس کردید تمرین برای شما بسیار ساده شده است و بدون هیچ تلاشی می توانید آن را انجام بدهید، زمان آن فرارسیده که شدت تمرینات را بالا ببرید تا فشار افزایش بیابد؛ با این کار توانایی فرد افزایش پیدا می کند؛ وقتی توانایی بیشتر شود انجام سایر کارهای روزمره نیز راحت تر خواهد شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :