عوارض ترک تمرین با دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 11 دی 1395 در ساعت 12 : 28 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

انجام تمرین با دوچرخه ثابت فواید بسیاری دارد؛ این ورزش سبب تنظیم فشار خون، کاهش قند خون، بهبود متابولیسم بدن، از بین رفتن اختلالات روانی، کاهش وزن، تناسب اندام و ... می شود. اگر کار با این دستگاه یا هر وسیله ورزشی دیگری را برای مدتی ترک کنید، نتایجی که طی زمان زیادی با زحمت به دست آورده اید، از دست خواهد رفت. با داشتن یک دوچرخه ثابت خانگی این امکان برای شما فراهم می شود که بتوانید به طور منظم و مستمر به انجام تمرین با آن بپردازید و از عوارض ترک ورزش در امان بمانید.

کسانی که به انجام تمرین با دوچرخه ثابت عادت دارند و برای چند روز آن را ترک می کنند، روحیه خود را از دست خواهند داد؛ زیرا رکاب زدن بر روی این دستگاه، علاوه بر رشد مغز سبب ایجاد شادی و سرزندگی در بدن می شود. بیش 30 دقیقه کار با دوچرخه ثابت، سطح هورمون سروتونین را که یک ناقل عصبی فعال در سیستم عصبی مرکزی و دستگاه گوارش است، افزایش می دهد. این هورمون علاوه بر کمک به هضم غذا در کنترل خلق و خوی انسان، خواب، قدرت یادگیری، اشتها و حافظه نقش به سزایی دارد. کمبود آن سبب سردردهای میگرنی، فشار خون بالا و بی خوابی می شود.

رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت، تنش های عصبی را می کاهد؛ این ورزش برای کسانی که شغل پر استرس دارند توصیه می شود. همچنین استفاده از دوچرخه ثابت، سوخت ساز بدن را افزایش داده و متابولیسم را بهبود می بخشد. وقتی با این دستگاه کار می کنید، در هر ساعت حدود 400 الی 500 کالری می سوزانید و این یعنی 5 برابر زمانی که پشت میز اداره مشغول کار هستید، چربی سوزی اتفاق می افتد. با ترک این فعالیت مفید ورزشی، چربی سوزی بدن شما به حالت قبل برمی گردد و یا شاید کندتر از گذشته بشود.

اگر به مدت یک هفته دست از این ورزش بکشید، فشار خون شما افزایش پیدا خواهد کرد. رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت، یک ورزش هوازی است که مانند تمرینات ایروبیک سبب اکسیژن رسانی بیشتر به بدن می شود. اکسیژن بیشتر، گردش خون را سریع تر می کند و سبب انعطاف پذیری بیشتر رگ ها می شود. ترک این تمرین ظرف مدت یک هفته فشار خون را به اندازه قبل از شروع تمرین می رساند. افرادی دچار فشار خون بالا هستند باید در ادامه دادن به این تمرین جدیت به خرج بدهند.

آن دسته از آنزیم هایی که مسئول پاکسازی چربی های اضافه و قند خون بدن هستند، در زمان بی تحرکی طولانی، غیر فعال می شوند. هنگامی که به انجام تمرینات ورزشی منظم و روزمره می پردازید، عضلات در حین تمرین گرسنه می شوند و مواد قندی را که در خون است، جذب می کنند. وقتی بیش از یک هفته ورزش منظم خود را قطع کنید، این قند خون در بدن باقی می ماند و احتمال ابتلا به بیمار های قلبی- عروقی و دیابت افزیش خواهد یافت.

زمانی که به مدت بیش از دو هفته رکاب زدن با دوچرخه ثابت را کنار بگذارید، حجم خون بدن کاهش می یابد. در واقع کار با این دستگاه هوازی اکسیژن رسانی به بدن را زیادتر می کند؛ در نتیجه ضربان قلب نیز افزایش می یابد. با افزایش ضربان قلب، حجم خون بیشتر می شود. با ترک این وزش حجم خون به میزان اولیه برمی گردد.

پس از گذشت یک ماه، کم کم سوخت و ساز بدن نیز پایین می آید و چربی های اضافه دوباره بر می گردند. به طور کلی همان طور که ورزش به سلامتی انسان کمک می کند، ترک آن نیز ضرر دارد.

عضلات بدن در اثر بی تحرکی ضعیف شده و مقاومت در مقابل انسولین کم می شود. البته هرگاه تمرینات ورزشی را از نو آغاز کنید، اثرات ناشی از کم تحرکی به سرعت از بین می روند. هیچ گاه برای ورزش کردن دیر نیست. اما بهتر است این فعالیت مفید به طور منظم و روزمره، ادامه پیدا کند تا همواره از فواید آن بهرمند بشوید. داشتن دستگاه های ورزشی خانگی در انجام این امر به ما کمک خواهند کرد.

در هفته 2 الی 3 جلسه به رکاب زدن به دوچرخه ثابت بپردازید. کسانی که علاوه بر تمرین بر روی دوچرخه ثابت، با تردمیل نیز ورزش می کنند، به نتایج بسیار مطلوبی دست می یابند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :