علل خستگی زودرس در ورزش چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 14 : 16 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش صبحگاهی یکی از عواملی است که باعث می شود افراد با انرژی مثبت روز خود را آغاز کنند و از روحیه بالایی برخوردار باشند. انجام فعالیت ها و تمرینات جسمانی سبک در ابتدای روز نقش موثری در تندرستی و نشاط افراد ایفا می کند به همین دلیل است که ورزش صبحگاهی پدیده ای مهم در سرتا سر جهان شناخته شده است. حرکت های کششی ساده، پیاده روی، دوچرخه سواری و ... از انواع تمریناتی هستند که تاثیرات فراوانی در روحیه افراد دارند.

حتی اگر شما نداشتن وقت را بهانه ای کرده اید برای انجام ندادن ورزش در طول روز، می توانید دستگاه ورزشی خانگی خریداری کنید. با تهیه یک وسیله ورزشی هوازی مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت و ... ورزش کردن در محیط خانه برای افرادی که مشغله شغلی دارند، خانه دارند یا به هر دلیلی وقت انجام آن را ندارند، بسیار آسان و لذت بخش شده است. با این حال خیلی از افراد پس از ساعتی ورزش احساس خستگی می کنند که این مورد خود تبدیل به موضلی بزرگ اما قابل حل شده است. پس اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به دلیل خستگی زودرس در ورزش از آن دست کشیده اید با ما همراه باشید تا راه کارهایی موثر جهت حل این مشکل را به شما پیشنهاد کنیم.

امروزه محققین و متخصصین علوم ورزشی درباره مسئله مهم خستگی در ورزش شروع به تحقیق کرده اند تا بتوانند سطح کیفیتی عملکرد ورزشکاران را بالا ببرند و دریابند چگونه می توان با آن مبارزه کرد. متخصصان معتقدند اگر حین فعالیت های ورزشی روزانه فشار زیادی را به بدن خود حس می کنید و به اصلاح از نفس می افتید، بی شک دلایلی وجود دارد که از آن ها بی خبر هستید.

به بدن و مغزتان استراحت دهید؛ یکی از اصلی ترین علت های خستگی در ورزش، نداشتن خواب کافی و داشتن استرس است. خواب شبانه یک گزینه اصلی در جهت ریکاوری شدن بدن است، زیرا بدن در طول روز خسته می شود و تنها راه حلی که می تواند این خستگی را از بین ببرد یک خواب کامل است. کما اینکه بخواهید این خستگی فیزیکی را در کنار استرس بگذرانید، مثلا در محیط کاری خود یا روابط با دیگران دچار استرس و اضطراب شوید.

این دو دست به دست هم می دهند تا شما شبی را با خواب ناکافی بگذرانید و در آغاز روز بعد نتوانید خوب ورزش کنید. کم خوابی در شب نیز خود موجب استرس در روز بعد خواهد شد و شما علاوه بر اینکه نمی توانید ورزش کنید، روزی را با خستگی سپری خواهید کرد.

یکی از عوامل خستگی در بدن فقر آهن است؛ آهن از عناصر مهم برای تولید هموگلوبین است و هموگلوبین باعث می شود اکسیژن به تمام نقاط بدن برسد. در صورتی که شما فقر آهن داشته باشید بدن تان انرژی کافی برای انجام فعالیت های فیزیکی همینطور ورزش را نخواهد داشت. برای رفع این مشکل باید سعی کنید مواد مغذی که کم خونی را از بین می برد مصرف کنید تا کم خونی را درمان کنید و سطح اکسیژن را در بدن بالا ببرید. زیرا این گردش خون است که باعث رسیدن اکسیژن به مغز و سایر اعضای بدن می شود.

ورزش نیز خود از عواملی است که باعث افزایش گردش خون در بدن می شود اما وقتی شما از کم خونی رنج می برید با انجام ورزش دچار خستگی زودرس خواهید شد و قادر به ادامه تمرین نخواهید بود.

بدن خود را هیدراته کنید؛ درست است، کاهش میزان آب در بدن علاوه بر اینکه باعث احساس خستگی، عصبی شدن، کاهش ظرفیت کارایی و فعالیت بدن خواهد شد، موجب غلظت خون می شود. به همین دلیل قلب سخت تر می تواند خون را به سایر اعضای بدن انتقال دهد. این خود یک مشکل اساسی است حال به آن فکر کنید در زمان انجام ورزش، شروع به تعریق کنید و به میزان بیشتری آب بدن خود را از دست دهید.

به همین دلیل است که به نوشیدن آب حین تمرینات ورزشی پا فشاری می شود تا آب از دست رفته را جبران کرد و بدن عکس العمل بهتری در زمان تمرین داشته باشد. کمبود آب در بدن از عوامل مهم خستگی زودرس در ورزش است که با نوشیدن مداوم آن می توانید به آسانی این مشکل را حل کنید و بدن خود را هیدراته نگه دارید.

تغذیه مناسب داشته باشید؛ اگر روزانه ورزش می کنید قبل از شروع تمرین، صبحانه فراموش نشود. معده خالی حین تمرین موجب خستگی زودرس خواهد شد. بدن باید انرژی لازم حین تمرینات را تامین کند تا بتوان ورزش کرد. اگر شما با معده خالی شروع به ورزش صبحگاهی کنید علاوه بر این که دچار خستگی زودرس خواهید شد به بدن تان آسیب وارد می کنید و منجر به سوختن عضلات و ماهیچه ها می شوید.

وقتی بدن انرژی کافی برای انجام ورزش را نداشته باشد به ناچار از ماهیچه ها و عضلات برای ادامه تمرین تغذیه خواهد کرد و منجر به سوختن عضلات خواهد شد. فراموش نکنید شما باید کالری بیشتری دریافت کنید تا بتوانید چربی بیشتری بسوزانید. نداشتن تغذیه مناسب علاوه بر موارد ذکر شده دچار خستگی زودرس شما حین ورزش می شود.

داشتن برخی بیماری ها از جمله تیروئید یا آسم؛ یکی از عللی است که موجب خستگی زودرس در ورزش می شود. اگر سایر موارد ذکر شده را پیگیری کرده اید و از آن لحاظ مشکل نداشته اید باید به این بیندیشید که شاید بیماری خاصی دارید. تیروئید غده مهم در متابولیسم سوخت و ساز بدن محسوب می شود و در صورتی که عملکرد آن درست نباشد باعث افسردگی و تحلیل سطح انرژی در بدن خواهد شد. البته کم کاری یا پر کاری تیروئید تاثیراتی دیگر نیز در بدن دارد اما یکی از عوامل اصلی خستگی در بدن محسوب می شود.

افراد مبتلا به تیروئید در فعالیت های فیزیکی که ورزش نیز از جمله آن هاست، بسیار زود خسته می شوند و قادر به ادامه تمرینات نخواهند بود. به یاد داشته باشید که تشخیص آن توسط پزشک معالج صورت می گیرد.

اگر در زمان انجام ورزش یا در مواقع دیگر احساس نفس تنگی دارید یا در قفسه سینه درد و فشار را حس می کنید و شروع به سرفه زدن می کنید احتمال ابتلا به آسم را دارید. بدن برای انجام فعالیت های ورزشی نیاز به اکسیژن به میزان لازم دارد و اگر این اکسیژن را دریافت نکند بی شک موجب خستگی زودرس در شما خواهد شد.

مواردی که در بالا ذکر شد موجب می شود که شما هنگام هر نوع فعالیت فیزیکی به خصوص ورزش دچار خستگی زودرس شوید و قادر به ادامه آن نباشید. می توانید با کمی دقت در فعالیت های خود متوجه شوید که کدام عامل موجب خستگی فیزیکی شما در زمان ورزش می شود و به راحتی آن را حل کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :