علت درد پهلو هنگام دویدن بر روی تردمیل!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 4 شهریور 1397 در ساعت 9 : 32 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش در هر ساعت از روز که باشد، موجب سرزندگی و انرژی مثبت در همه افراد خواهد شد. تمرینات ورزشی روزانه باعث تناسب اندام و سلامتی می شود که با تداوم در اجرای آن، پس از مدتی به تاثیرات مثبتش پی خواهید برد. اما گاهی حین ورزش مشکلاتی بروز می کند که باعث دلزدگی افراد از تمرین و حتی توقف آن ها خواهد شد که بهتر است برای جلوگیری از آن به فکر حل و درمان مشکلات باشید تا بتوانید هر چه بهتر تمرینات را دنبال نمایید.

شاید برای شما نیز پیش آمده که حین ورزش یا دویدن، دچار درد در ناحیه پهلو شده باشید و همین درد باعث توقف شما هنگام تمرین شود که با تکرار مداوم این درد باعث می شود که شما از ورزش دور و دورتر شوید. اما چاره چیست؟ اصلا علت بروز درد پهلو هنگام دویدن چیست؟ در این مقاله با شما هستیم تا دلایل درد پهلو هنگام دویدن را جویا شویم با ما همراه باشید.

علت اصلی درد ناحیه پهلو چیست؟

تنفس یکی از اصلی ترین دلایلی است که موجب بروز درد در ناحیه پهلو می شود. برای همین است که می گویند هنگام ورزش باید روش صحیح تنفس یا همان دم و بازدم را بیاموزید. کمبود جریان خون و در نتیجه کاهش اکسیژن در ناحیه پهلو، موجب فشار به دیافراگم و کبد خواهد شد که در نهایت باعث بروز درد می شود. دیافراگم از اصلی ترین ماهیچه های بدن است که قسمت قلب و ریه ها را از دستگاه گوارش جدا می کند.

انقباض این ماهیچه نقش مهمی در تنفس غیرارادی داشته و زمانی که تنفس موقع تمرین اصولی نباشد به دیافراگم فشار وارد می شود و موجب درد در ناحیه پهلو خواهد شد. بنابراین وقتی شما بر روی تردمیل می دوید، باید طوری نفس بکشید که اکسیژن لازم به سرتا سر بدن رسیده و مانع از فشار به دیافراگم و ایجاد درد در ناحیه پهلو شود.

تنفس دیافراگمی یا تنفس شکمی را بیاموزید!

صحیح ترین نوع تنفس، تنفس شکمی است و همانطور که از نامش پیداست، شما باید سعی کنید که از شکم تان نفس بکشید. وقتی شما با شکم نفس می کشید و این کار را دائما تکرار می نمایید موجب تقویت پرده دیافراگم می شود و این عضله را به خوبی تقویت می نمایید.

برای این کار تنها کافیست که با هر بار عمل دم یا همان فرو بردن هوا به داخل ریه ها، حجم زیادی از اکسیژن را فرو برید و با هر بار باز دم یا همان بیرون دادن هوا از ریه ها، دی اکسید کربن را بیرون بدهید. به زبانی راحت می توان گفت با هر بار دم شکم را به بیرون هدایت کرده و با هر بار بازدم آن را به حالت قبل باز می گردانید.

تضعیف عضلات شکمی!

از دلایل دیگری که موجب درد در ناحیه پهلو حین دویدن بر روی تردمیل می شود، ضعیف بودن اندام و ماهیچه های ناحیه شکم است. قوی کردن اندام‌ها و عضلات عرضی شکمی، باعث کاهش درد پهلو و سوزش صفاق جداری شکم شده و درد آن را به حداقل می ‌رسانند. تقویت این ماهیچه‌ها باعث می‌ شود به عنوان کمربندی محکم از اندام‌ های درونی محافظت شود و فشار روی دیافراگم به حداقل برسد.

شما می توانید با اجرای تمرینات شکمی باعث تقویت ماهیچه ها و عضلات این ناحیه شوید. حتی برخی تردمیل ها چند کاره هستند که دارای پایه درازنشست می باشند و شما می توانید با استفاده از آن به اجرای تمرینات درازنشست و تقویت عضلات ناحیه شکم بپردازید تا هنگام دویدن بر روی تردمیل دچار درد در ناحیه پهلو نشوید.

مصرف غذاهای چرب و سنگین قبل از تمرین!

این را به یاد داشته باشید که همیشه قبل از شروع تمرین پروتئین و کربوهیدرات های مفید میل نمایید، آن هم به مقداری که انرژی مورد نیاز بدن برای اجرای تمرین را تامین نماید. مصرف غذاهای چرب و سنگین قبل از شروع تمرین، باعث فشار به دیافراگم و معده می شود، زیرا بدن پس از صرف غذا شروع به فرآیند هضم خواهد کرد. وقتی شما پس از صرف غذای سنگین شروع به تمرین می نمایید، به دلیل هضم غذا جریان خون در ناحیه معده بیشتر می شود، بنابراین به سایر اعضا از جمله پهلو، خون و اکسیژن مورد نیاز نمی رسد و درد پهلو را موجب خواهد شد.

ریتم صحیح دویدن را نمی دانید!

اصولا افراد مبتدی یا افرادی که مدت هاست از ورزش دور بوده اند، بیشتر با درد ناحیه پهلو مواجه می شوند. علت این امر این است که به خوبی نمی توانند ریتم دویدن خود را با نفس کشیدن شان هماهنگ نمایند و همین امر موجب کمبود اکسیژن و بروز درد در ناحیه پهلو می شود.

یکی از اصلی ترین قواعد دویدن، روش صحیح اجرای آن است است و اینکه شما بتوانید گام برداشتن تان را با تنفس تان برابر نمایید. به این صورت که با سرعت کم دویدن بر روی تردمیل را آغاز کرده و زمانی که گام را بر روی زمین قرار می دهید، تنفس شکمی عمیق بکشید و وقتی گام بعدی را بر می دارید، عمل بازدم را انجام دهید تا اکسیژن به سرتا سر بدن برسد و مانع از درد در ناحیه پهلو شود.

در هر صورت اگر قصد دارید بر روی تردمیل بدونه هیچ گونه درد و مشکلی به اجرای تمرین بپردازید بهتر است قبل از شروع ورزش به خوبی روش های صحیح تمرین بر روی تردمیل از جمله: تنفس و دویدن یا حتی نوشیدن آب قبل یا بعد از تمرین و صرف غذا قبل یا بعد از تمرین را به خوبی بیاموزید تا بتوانید تمرینی هرچه بهتر را بر روی تردمیل اجرا نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :