عرق کردن بر روی تردمیل؛ چربی سوزی یا دهیدراسیون

10 / 10
از 3 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 11 : 52 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

این روزها دویدن بر روی تردمیل کاری معمول شده است که افراد با استفاده از آن، وزن خود را کاهش داده و سلامتی شان را تضمین می کنند. تمرین بر روی تردمیل به صورت متداوم باعث کالری سوزی و از بین رفتن چربی های اضافی می شود. همانطور که می دانید یکی از دلایلی که سلامتی را به خطر می اندازد، اضافه وزن یا چاقی است که باعث بروز بیماری های مختلف می شود. بنابراین باید سعی در ثابت نگه داشتن تناسب اندام و جلوگیری از اضافه وزن داشته باشید تا همیشه سالم بمانید.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که روزانه بر روی تردمیل می دوید و تمرین می کنید، می دانید که استفاده از این دستگاه ورزشی هوازی اصول و قواعد خاص خودش را دارد و برای دست یافتن به کاهش وزن، حتما باید مواردی را از جمله رژیم غذایی مناسب، نوشیدن آب به میزان کافی یا غیره را به خوبی رعایت نمود؛ زیرا هرکدام از این موارد به تنهایی تاثیر به سزایی بر روند کاهش وزن خواهند داشت.

برخی افراد بر این باورند که با تعریق بیشتر در طول انجام تمرینات ورزشی، چربی های اضافه آب می شود. این تفکر که عرق کردن موجب کاهش وزن یا چربی سوزی می شود کاملا اشتباه بوده و در این مقاله می خواهیم رابطه عرق کردن در زمان انجام تمرینات ورزشی و دویدن بر روی تردمیل را بیان کنیم.

در حین تمرین بر روی تردمیل، با افزایش سرعت یا طولانی شدن مدت دویدن بر روی دستگاه، درجه حرارت بدن بالا رفته و فرد شروع به تعریق می کند. این امر کاملا عادی بوده و عرق کردن یک روش طبیعی برای تنظیم دمای بدن می باشد که با آزاد کردن آب و نمک برای پایین آوردن گرمای بدن انجام می شود. میزان عرق کردن افراد در به فاکتور هایی از جمله: ژنتیک، سن، عوامل محیطی، سطح تناسب اندام و وزن بستگی دارد. با این حال در بین موارد ذکر شده وزن و نیز سطح تناسب اندام تاثیر بیشتری بر تعریق افراد در حین ورزش خواهد داشت. هرچه وزن بالاتر باشد به همان نسبت نیز میزان اکسیژن مصرفی بیشتر خواهد شد، در نتیجه با ادامه فعالیت فیزیکی در وزن های بالاتر، برای خنک شدن بدن و کاهش دمای آن، عرق کردن در فرد با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

یکی از اصلی ترین دلایلی که توصیه می شود حین ورزش باید آب نوشید این است که با عرق کردن، بدن آب را از دست می دهد. شما باید قبل از شروع تمرین آب مورد نیاز بدن برای انجام تمرینات را تامین کنید. با این کار از کم آبی بدن و دهیدراسیون جلوگیری خواهید کرد. کم آبی بدن می تواند تغییرات محسوسی در فرآیند جسمی و نیز ذهنی افراد ایجاد نماید و این موضوع مخصوصا برای افرادی که ورزش می کنند بسیار حساس تر و حیاتی تر خواهد بود چه بسا تمرین یک پیاده روی ساده، دویدن یا ورزشی حرفه ای مانند بدن سازی و غیره باشد.

با دویدن یا راه رفتن بر روی تردمیل و نیز افزایش سرعت، دمای بدن بالا رفته که باعث تعریق شده و آب از سطح پوست خارج می شود. در صورتی که حین ورزش آب مورد نیاز بدن تامین نباشد، خون غلیظ شده و جریان گردش آن در بدن کند خواهد شد. بنابراین به قلب فشار می آید، تعریق بیشتر شده و بدن دیگر قادر به تولید عرق نخواهد بود. در این هنگام حرارت بدن بیش از پیش بالا می رود و در همین زمان است که فرد با بروز علائمی مانند: سرگیجه، سیاهی چشم و غیره دچار گرمازگی خواهد شد.

در صورتی که آب از دست رفته از بدن جبران نشود، حجم مایع بین سلولی کاهش خواهد یافت. به موجب این امر بازده قلب و فشار عروق کاهش یافته و به عضلات، پوست و همچنین خون، اکسیژن کمتری خواهد رسید که منجر به افزایش ضربان قلب می شود؛ بنابراین ورزشکار احساس خستگی کرده که منجر به خطر تشنج ماهیچه ای و افزایش بیش از حد دمای بدن خواهد شد. اهمیت حیاتی آب در بدن ورزشكار این است كه دمای بدن را پایین نگه می دارد. آبی كه در اثر عرق كردن از دست می رود بیشتر مربوط به بخش خون یا همان پلاسمای خون است؛ كه معنای دقیق آن یعنی كاهش اكسیژن رسانی به مغز و عضلات و در نهایت، اثر مستقیم و مهمی در كاهش عملكرد ورزشی خواهد داشت.

حال با توجه به این موارد دلایل عرق کردن بر روی تردمیل را به خوبی درک خواهید کرد. اینکه بیش از حد عرق کنید نشانه کاهش وزن و چربی سوزی نیست. در اصل این آب بدن است که در طول تمرین به صورت تعریق از پوست خارج می شود و شما باید حتما آب کافی بنوشید تا از دهیدراسیون جلوگیری شود و بدنی سالم داشته باشید.

عوامل موثری که موجب کاهش وزن در سطح بالا خواهد شد، مدت و شدت تمرینات شما می باشد. این دو از اصلی ترین مواردی است که با تمرکز بر روی آن ها می توانید بیشترین حجم کالری را از دست دهید. با تمرین بر روی تردمیل و داشتن برنامه تمرینی می توانید در هر زمان به آسانی شدت تمرینات را افزایش دهید، مخصوصا این که با تنظیم شیب دستگاه این شدت چند برابر خواهد شد، چربی سوزی را بیشتر کرده و موجب عضله سازی نیز می شود. داشتن رژیم غذایی مناسب در کنار این دو مورد همچنین روند کاهش وزن را افزایش خواهد داد.

با افزایش شدت دویدن یا افزایش شیب بر روی تردمیل، قطعا بدن عرق خواهد کرد. اما اگر در طول تمرین عرق نکردید اصلا نگران نباشید و بدانید عرق نکردن دلیلی برای اینکه شما کالری از دست نداده اید نمی باشد. باید به سراغ تمریناتی بروید که می دانید بدن تان با انجام این تمرینات میزان بیشتری کالری می سوزاند و این را پس از تداوم در تمرین با تردمیل به راحتی در خواهید یافت.

عرق کردن به خودی خود به سوزاندن مقادیر زیادی از کالری و چربی‌سوزی منجر نمی‌شود. پس سونا، پیچیدن پلاستیک دور شکم حین ورزش و پیاده‌روی، پوشیدن لباس گرم حین دویدن روی تردمیل، برخی ورزش‌ها مانند یوگا و غیره فقط باعث کمتر شدن آب بدن می شود؛ در نتیجه شما احساس می کنید وزن بدن ‌تان کم شده و چربی‌سوزی رخ داده است. این از دست دادن کاملا موقتی است و وقتی بدن با نوشیدن آب یا خوردن مواد غذایی هیدراته ‌شود، دوباره وزن به حالت قبل بر ‌می‌گردد. توصیه ما این است که نوشیدن آب در زمان ورزش را هرگز فراموش نکنید و بدانید که اگر بدن تان عرق می کند این فرآیند طبیعی بوده و باعث خنک شدن بدن می شود نه چربی سوزی آن. در صورتی که میزان عرق کردن شما در زمان ورزش بسیار بالاست، با نوشیدن آب این تعریق را جبران کنید و بدانید که میزان آب موجود در بدن به انجام بهتر تمرینات شما در روند چربی سوزی و نیز اکسیژن رسانی به بدن بسیار کمک خواهد کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :