ضرورت نوشیدن آب هنگام دویدن بر روی تردمیل

10 / 10
از 3 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 11 : 53 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

امروزه یکی از اصلی ترین دلایل ورزش کردن، رسیدن به کاهش وزن است. البته به غیر از ورزشکاران حرفه ای که علاوه بر کاهش وزن، تصمیم به پیشرفت در رشته ورزشی که در آن فعالیت می کنند را دارند. با توجه به اینکه این روزها لاغری و داشتن اندام تناسب در بین افراد رواج یافته به همان میزان استفاده از دستگاه های ورزشی هوازی مانند: تردمیل، دوچرخه ثابت یا الپتیکال نیز پیشرفت چشمگیری داشته است.

دویدن بر روی تردمیل علاوه بر ایجاد تناسب اندام به شدت باعث کاهش وزن می شود و این نکته را افرادی که از این دستگاه ورزشی هوازی استفاده می کنند تایید خواهند کرد. البته ناگفته نماند که در کنار تمرین و دویدن بر روی تردمیل عوامل دیگری نیز مانند رژیم غذایی مناسب، نوشیدن به موقع آب یا استفاده از برنامه های تمرینی متفاوت با دستگاه، بیش از پیش در روند لاغری افراد در تمرین با تردمیل تاثیرگذار خواهد بود.

اگر هدف شما از دویدن بر روی تردمیل کاهش وزن و تناسب یا درمان بیماری های قلب- عروقی و سایر موارد است باید ابتدا آن را مشخص کنید تا بتوانید به درستی به هدف مورد نظر دست یابید. تمرین با تردمیل یکی از اصلی ترین پایه های ورزش یعنی دویدن را شبیه سازی می کند؛ به این معنا که شما با تمرین بر روی تردمیل در واقع یکی از راحت ترین و مفید ترین ورزش های ممکن یعنی دویدن را انجام خواهید داد.

در زمان تمرین با تردمیل همانطور که در بالا نیز اشاره شد، باید به مواردی مانند رژیم غذایی و نوشیدن آب و غیره توجه داشته باشید که اصلی ترین آن ها نیز نوشیدن آب است. از آن جایی که آب حجم زیادی از بدن را فرا گرفته، بی شک کمبود آن در بدن موجب بروز مشکلاتی خواهد شد که در اثر بی توجهی افراد ناشی از کم نوشیدن این مایع حیاتی بروز خواهد کرد.

آب به علت تعریق در بدن و داشتن فعالیت های فیزیکی به سرعت از بدن دفع خواهد شد و باید طوری آن را مصرف کرد که از کمبود آب در بدن جلوگیری شود. کم آبی بدن می تواند تغییرات محسوسی در فرآیند جسمی و نیز ذهنی افراد ایجاد نماید و این موضوع مخصوصا برای افرادی که ورزش می کنند بسیار حساس تر و حیاتی تر خواهد بود چه بسا این ورزش یک پیاده روی ساده، دویدن یا ورزشی حرفه ای مانند بدن سازی و غیره باشد.

نوشیدن آب در حین ورزش است که باعث چگونگی نحوه فعالیت در ورزشکاران خواهد شد. این که چگونه در طول تمرین عمل کنند نیز به تامین میزان کافی آب در بدن تاثیر خواهد داشت. بنا به این دلیل کارشناسان ورزشی اینطور می گویند که کاهش آب بدن حین فعالیت ورزشی و تمرین موجب خستگی زودرس، گرفتگی عضلات و ماهیچه های بدنی، استرس و گرمازدگی و در نهایت افت عملکرد ورزشکار خواهد شد.

گرمازدگی حین تمرین

هنگام دویدن یا تمرین بر روی تردمیل، به ندرت دمای بدن افزایش می یابد که باعث تعریق شده و آب بدن به صورت عرق از سطح پوست خارج می شود. این روند طبیعی در بدن دقیقا مانند تهویه هوا عمل خواهد کرد که با این روش دما را تنظیم کرده باعث خنک شدن بدن می شود. در صورتی که هنگام ورزش آب مورد نیاز به بدن نرسد، خون غلیظ شده و جریان گردش آن کند می شود که به موجب آن به قلب فشار آمده و با تعریق بیش از حد و از دست رفتن آب بدن، دیگر بدن قادر به تولید عرق نبوده در نتیجه حرارت آن بیش از پیش بالا می رود و موجب گرمازدگی خواهد شد. به همین دلیل اگر شما قبل از دویدن بر روی تردمیل و همچنین هنگام تمرین بر روی دستگاه به میزان کافی آب بنوشید به راحتی می توانید از گرمازدگی در زمان ورزش جلوگیری نمایید.

خستگی زودرس در ورزش

زمانی که شما بر روی تردمیل می دوید تمام تلاش خود را در رسیدن به هدف تان خواهید کرد. از این رو سخت تمرین می کنید تا به هدف مورد نظر برسید که اکثرا کاهش وزن است. حال با توجه به این موضوع با فشاری که شما حین تمرین به بدن خواهید آورد، اگر نوشیدن آب را فراموش کنید یا به میزان کافی آب ننوشیده باشید یکی از عواملی که کم آبی را در بدن نشان خواهد داد خستگی زودرس هنگام تمرین است.

اگر حین دویدن بر روی تردمیل دچار خستگی زودرس شدید، البته به غیر از عواملی مانند خواب کافی یا تغذیه مناسب؛ بی شک بدانید که بدن تان تشنه است و این تشنگی باعث خستگی تان حین تمرین خواهد شد. پس از مدتی تمرین بر روی تردمیل به خوبی خواهید فهمید حین دویدن یا راه رفتن بر روی دستگاه بدن شما به چه میزان آب برای انجام و ادامه ورزش نیازمند است.

منتظر نباشید تا تشنه شوید

این که شما در طول تمرین بر روی تردمیل منتظرباشید تا تشنه شوید سپس آب بنوشید روش نادرستی است. موقع ورزش واکنش تشنگی در بدن تا حدودی مختل خواهد شد به همین دلیل قبل از احساس تشنگی در بدن فردی که در حال ورزش است، آب به میزان قابل توجهی کم خواهد شد و با نوشیدن آن در هنگام احساس تشنگی، آب مورد نیاز بدن تامین نمی شود.

البته باید توجه داشت نوع فعالیت ورزشی، سن ورزشکار یا شدت تمرین بر روی ترمیل در از بین رفتن آب بدن تاثیر به سزایی دارد که مطمئنا هرچه شدت تمرین و دویدن بر روی تردمیل بیشتر باشد، بدن به آب بیشتری نیاز خواهد داشت.

اثرات کمبود آب در بدن

دهیدراسیون یا کمبود آب بدن در اثر نوشیدن ناکافی آب به وجود خواهد آمد که علائم آن سرگیجه، سردرد و عکس العمل کند در ورزشکار خواهد بود. در صورتی که آب از دست رفته از بدن جبران نشود، حجم مایع بین سلولی کاهش خواهد یافت. در نهایت بازده قلب و فشار عروق کاهش یافته و به عضلات و پوست و همچنین خون، اکسیژن کمتری خواهد رسید که منجر به افزایش ضربان قلب می شود؛ بنابراین ورزشکار احساس خستگی کرده که منجر به خطر تشنج ماهیچه ای و افزایش بیش از حد دمای بدن خواهد شد.

ادامه این وضعیت باعث می شود که تمرکز کاهش بیاید و علائمی مانند سرگیجه، تهوع، ضعف، گرفتگی عضلات یا اختلال در بینایی بروز نماید که بیشتر در انتهای ورزش رخ خواهد داد. اهمیت حیاتی آب در بدن ورزشكار این است كه دمای بدن را پایین نگه می دارد. آبی كه در اثر عرق كردن از دست می رود بیشتر مربوط به بخش خون یا همان پلاسمای خون است؛ كه معنای دقیق آن یعنی كاهش اكسیژن رسانی به مغز و عضلات و در نهایت، اثر مستقیم و مهمی در كاهش عملكرد ورزشی خواهد داشت.

پس باید سعی کنید حین ورزش یا دویدن بر روی تردمیل بدن خود را هیدراته نگه دارید و در صورتی که مایعات را به میزان کم و به آرامی بنوشید، فرصت کافی برای حرکت مایعات به طرف روده و در نتیجه ورود آن به جریان خون وجود خواهد داشت. به این ترتیب در زمان تمرین دچار سرگیجه، فشار خون بالا یا نارسایی قلبی که از نتایج دهیدراسیون می باشد نخواهید شد. بنابراین با توجه به حرارت دمای بدن و پیش بینی به موقع برای نوشیدن آب از کمبود آب جلوگیری نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :