ضربان قلب بر روی تردمیل باید چگونه باشد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 10 : 45 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

انجام ورزش هوازی باعث زیاد شدن استقامت بدن مخصوصا سیستم قلبی و عروقی که به تمرینات هوازی شناخته شده اند. برای اینکه افراد بتوانند اهداف تندرستی خود را دنبال کنند، باید از اصول اساسی تمرینات هوازی پیروی کرده که یکی از آنها مداومت داشتن در انجام ورزش است.شاخص ضربان قلب برای انجام دادن ورزش فاکتور مهمی بوده که مشخص کننده سطح تمرینات ورزشی شناخته شده است.

امروزه با پیشرفت تردمیل ها به راحتی ضربان قلب افراد در حین ورزش کردن اندازه گیری می شود که کاربر با اطلاع از وضعیت عمومی بدن خود می تواند، تمریناتش را ادامه دهد. زمانی که ضربان قلب بالا برود نفس ها عمیق تر و سریع تر خواهد شد و در نتیجه اکسیژن رسانی بیشتری برای بدن صورت می گیرد. زمانی که اکسیژن بیشتری به بدن وارد شود، سوخت و ساز در بدن بهتر انجام می شود؛ ولی باید به ضربان قلب توجه داشته باشید که از حداکثر ظرفیت خود بالاتر نرود.

اگر ضربان قلب از حداکثر ظرفیت خود بالاتر برود و به سیستم قلبی و عروقی بدن فشار زیادی وارد می شود و بدن ممکن است آسیب زیادی ببیند.علاوه بر ضربان قلب شدت تمرینات، حجم عضلانی و زمان تمرین از دیگر فاکتورهای مهم در چربی سوزی محسوب می شوند که در کم شدن وزن کاربر تاثیرات زیادی دارند. بررسی های انجام شده نشان می دهد، زمانی در بدن بیشترین کالری سوزی رخ می دهد که ضربان قلب به 70 درصد ظرفیت خود برسد.

تمام ورزش ها در 3 سطح ضعیف، متوسط و شدید انجام می شوند که قبل از انجام هر کدام از آنها باید میزان آمادگی بدن در نظر گرفته شود. اطلاعاتی که نمایشگر تردمیل یا دستگاه های هوازی دیگر نشان می دهند، می تواند در تعیین سطح ورزش برای کاربر بسیار مفید باشند و به او کمک بسیاری کنند.برای اینکه بتوانید حداکثر ظرفیت ضربان قلب خود را محاسبه کنید، می توانید عدد سنتان را از عدد 220 کم کنید. این عدد بدست آمده دامنه ضربان قلب ورزشکار در هنگام انجام دادن ورزش را مشخص می کند که باید بین 60 تا 80 درصد حداکثر ظرفیت باشد.

افرادی که آمادگی جسمانی کمتری دارند، در زمان ورزش ضربان قلبشان کمتر می شود و به همین دلیل با هر تپش و پمپاژ، خون کمتری از قلب خارج شده و وارد رگ ها می شود.همان طور که می دانید قلب نیز مانند سایر عضلات بدن یک عضله است و با هر پمپاژ خود خون زیادی را به تمام بدن می فرستد. هر چقدر بدن در زمان ورزش کردن قوی شود و اکسیژن بیشتری نیز به ارگان ها برسد، بدن قوی تر می شود و سالم تر باقی خواهد ماند.

زمانی که تمرینات خود را با شدت و سرعت بیشتری انجام دهید، کالری بیشتری نیز خواهید سوزاند. اگر ورزشکار به طور مثال با 50 درصد حداکثر توان خود ورزش انجام دهد و این تمرین 30 دقیقه نیز به طول بینجامد، میتواند 200 کالری از دست بدهد و زودتر به اهداف در نظر گرفته خود برسد.

انجام دادن تمرینات هوازی از راه اصولی و صحیح خود باعث می شود تا چربی سوزی و از دست دادن کالری تا مدت ها در بدن ما ادامه داشته باشد. این امر هم به این دلیل است که زمانی که حرارت بدن ورزشکار در حین انجام دادن ورزش و فعالیت بالا می رود، اکیسژن زیادی وارد بافت ها می شود و عضلات برای احیا و بازسازی خود این اکسیژن ها را مصرف می کنند.

از محل ذخایر چربی ها انرژی آزاد شده که سبب می شود سوخت و ساز بیشتری در بدن اتفاق بیفتد. زمان چربی سوزی بعد از تمام شدن تمرین به میزان شدت تمریناتتان و تناسب اندام فرد ورزشکار بستگی دارد و اغلب با تمرینات شدید می تواند این چربی سوزی تا 15 دقیقه نیز بعد از ورزش ادامه داشته باشد.

افراد مبتدی در ورزش اغلب نمی توانند بیشتر از 30 دقیقه ورزش انجام دهند، چه بر روی زمین و چه بر روی تردمیل. برای اینکه این افراد نیز بتوانند فعالیت ورزشی خوبی داشته باشند، متخصصان پیشنهاد کرده اند تا ورزش خود را به شیوه تناوبی انجام دهند. در تمرینات تناوبی تمرینات شدید با تمرینات ملایم ترکیب می شوند و در کمترین زمان میتوان بیشترین نتیجه را بدست آورد.

برای انجام دادن تمرینات تناوبی باید 2 الی 3 دقیقه با سرعت زیاد بدوید تا ضربان قلب به 80 درصد ظرفیت خود برسد و بعد از آن 1 دقیقه آهسته راه بروید و در واقع استراحت فعالی داشته باشید و مجدد سرعت خود را افزایش بدهید و این کار را تا 30 دقیقه متناوبا انجام دهید و تکرار کنید.ورزش با تردمیلتان را می توانید در 3 بخش صبح، ظهر و شب در فواصل مشخصی انجام دهید و به یاد داشته باشید که حتما 2 ساعت بعد از خوردن ناهار تمرینات خود را انجام دهید تا به بدنتان آسیبی نرسد و بتوانید تمرینات شدیدتری انجام دهید و زودتر به اهداف در نظر گرفته خود برسید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :