سرویس و نگهداری تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 11 : 54 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از انواع تردمیلها، تردمیل خانگی است که با توجه به مشغله های کاری امروزی شما می توانید به راحتی در محیط خانه و بدون هیچ گونه جابه جایی به فعالیت ورزشی بپردازید. تردمیل هم در منزل و هم در باشگاه ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد، این وسیله تاثیر زیادی بر روی کاهش وزن داشته و مانع بسیاری از بیماری ها می شود. پیاده روی و دویدن یک ورزش ساده و مفید محسوب می شود، ولی ممکن است برای قدم زدن در محیط بیرون آمادگی نداشته باشید که استفاده از یک تردمیل مناسب می تواند راه حل خوبی باشد تا بتوانید در محیط خانه به تمرینات ورزشی خود بپردازید.

شما با تهیه یک تردمیل خانگی این امکان را پیدا می کنید تا به صورت دائمی آن را در دسترس داشته باشید و هر وقت فرصت پیدا کردید ورزش کنید. اگر از تردمیل به خوبی نگهداری نشود از عمر آن کم خواهد شد. تمیز کردن و روغن کاری درست یک تردمیل موجب افزایش طول عمر آن می شود و در عملکرد بهتر آن نقش اساسی دارد.

اگر تسمه تردمیل را به طور مرتب تمیز کنید کیفیت و بازده آن را تا بیشترین حد بالا می برید. اصطحکاک بین عرشه و تسمه در عملکرد و عمر تردمیل نقش بسیار اساسی دارد و به همین خاطر توصیه می شود این قسمت از دستگاه هوازی را خوب روغن کاری کنید. پیش از انجام روغن کاری یا تمیز کردن تردمیل حتما کابل آن را از برق جدا نمایید و قبل از اینکه دستگاه را تا کنید که فضای اضافی در منزل بیهوده اشغال نشود، به یاد داشته باشید آن را خاموش کنید.

پس از هر بار تمرین روزانه با تردمیل اجزای آن را مورد بررسی قرار دهید و به این نکات توجه کنید:

تردمیل را خاموش کنید و کابل آن را از پریز بکشید. با استفاده از یک دستمال تمیز مرطوب تسمه، عرشه و قاب کنسول تردمیل را تمیز کنید. برای تمیز کردن هیچ گاه از مایعات شست وشو استفاده نکنید زیرا به تردمیل آسیب وارد می کند.

سیم پاور تردمیل را کنترل کنید. مطمئن شوید که سیم پاور زیر تردمیل گیر نکرده است یا جایی نباشد که موجب آسیب دیدگی آن شود. تسمه را مورد بررسی قرار دهید که تنظیم باشد، زیرا در غیر این صورت موجب آسیب رسیدن به دیگر اجزای آن می شود.

هفته ای یک بار زیر تردمیل را تمیز کنید و اقدامات زیر را رعایت کنید:

تردمیل را خاموش کنید و سیم پاور را از پریز خارج کنید. دستگاه را به صورت قائم تا کنید، اطمینان پیدا کنید تا چفت قفل حالت قائم سفت و محکم باشد. تردمیل را به محل دورتر حرکت دهید. گرد و خاک و کثیفی زیر تردمیل را با جارو برقی و دستمال نمناک تمیز کنید. پس از تمیز کاری دوباره دستگاه را به محل اولیه اش باز گردانید.

سعی کنید هر ماه به این نکات توجه داشته باشید:

پیچ و مهره های تردمیل را بررسی کنید و آن را سفت و محکم نمایید. دستگاه را خاموش کنید سپس کابل آن را از پریز خارج کردهو به مدت 60 ثانیه صبر کنید. کاور موتور را درآورید و تا خاموش شدن همه چراغ ها و نورها صبر کنید. با یک دستمال موتور و صفحه زیر آن را پاک کرده تا گرد و خاک، کرک و پرز موجود در آن تمیز شوند. اگر هر ماه این کار را انجام ندهید بسیاری از قطعات الکتریکی با اهمیت دستگاه دچار مشکل فنی می شوند. برای اینکه کرک و پرز فرش یا موکت در زیر تردمیل جمع نشود می توانید از یک زیر انداز لاستیکی استفاده نمایید.

هر 6 ماه یک بار تردمیل را روغن کاری کنید و اقدامات زیر را انجام دهید:

تردمیل را خاموش کنید و سیم پاور را از پریز بکشید. پیچ و مهره ها را در قسمت عقب و جلوی غلطک تسمه شل کنید، می توانید با یک ماژیک نشانه گذاری کنید تا موقعیت فعلی غلطک را فراموش نکنید و زمانی که تسمه شل شد، تمام بخش های عرشه زیر تسمه را روغن بریزید. پیچ ها را دوباره سفت کنید و غلتک تسمه را به محل اصلی خود باز گردانید. پس از روغن کاری کابل تردمیل را به برق وصل کنید. تردمیل را روشن کرده و به مدت 2 دقیقه روی دستگاه راه بروید تا روغن ها زیر تسمه پخش شوند.

برای روغن کاری تردمیل باید در انتخاب روغن دقت کافی داشته باشید و روغن مخصوص آن را استفاده نمایید، روغن کاری تردمیل مانع از فرسوده شدن تسمه می شود. روغن کاری باید متناسب با زمان استفاده از تردمیل باشد و این امر برای افزایش طول عمر دستگاه اهمیت دارد، زمانی که تردمیل تازه خریداری می شود نیازی به روغن کاری ندارد. هر 2 سال یک بار سعی کنید برس های موتور و تسمه دستگاه را عوض کنید و از خدمات پس از فروش استفاده کنید.

از یک کهنه نم دار برای تمیز کردن کناره ها، لبه های تسمه و فریم تردمیل استفاده کنید. با مقداری آب و صابون و یک برس نرم نایلونی بافت بالای تسمه را تمیز کنید، این کار را هر روز انجام دهید. پیش از استفاده از تردمیل مطمئن شوید که تسمه خشک است. هر ماه زیر تردمیل را با جارو برقی تمیز کنید تا گرد و خاک جمع نشود. هر یک سال پوشش موتور را بردارید و گرد و خاک بخش های مختلف موتور را با جاروبرقی تمیز کنید.

برای نگهداری و محافظت کلی تردمیل به نکات زیر توجه کنید:

پیش از استفاده از تردمیل مطمئن شوید هیچ گونه پارگی در اتصالات وجود ندارد. پیچ ها و قسمت های ساختاری دستگاه را بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشند. در صورت پاره شدن زیرانداز تردمیل دیگر از آن استفاده نکنید.

اگر مشکل تردمیل را نمی دانید با پشتیبان شرکت فروشنده تماس بگیرید. در قسمت هایی از تردمیل که روغن کاری شده است احتمال نشت وجود دارد، بنابراین با استفاده از یک زیر انداز از کف منزلتان محافظت نمایید.

چنانچه تردمیل خود را به تازگی تهیه کرده اید می توانید آن را بعد از 20 ساعت کارکرد برای اولین بار روغن کاری کنید. بهتر است عرشه دستگاه را هر 30 روز یک بار روغن کاری نمایید.
اگر تسمه تردمیل کمی می لغزد و اصطکاک خوبی با عرشه برقرار نمی کند به نکات زیر توجه کنید تا بفهمید کدام تسمه به تنظیم نیاز دارد:

کابل تردمیل را از برق خارج کنید، پیچ های کاور محافظ را باز کنید و کاور را از تردمیل جدا نمایید. سپس دوباره تردمیل را به برق وصل کنید و آن را روی سرعت 3 کیلومتر در ساعت بگذارید، روی تسمه بروید و محکم قدم بردارید و سعی کنید تسمه را نگه دارید.

اگر تسمه و غلطک جلویی باهم همزمان ایستادند ولی موتور هنوز کار کرد، به این معنا است که تسمه v-belt به تنظیم نیاز دارد. تردمیل را روی سرعت 3 کیلومتر در ساعت بگذارید، روی تسمه آن بروید و محکم قدم بردارید، سعی کنید تسمه را با پاهای خود نگه دارید. اگر تسمه در تردمیل ایستاد، ولی غلتک جلویی کار کرد به این معنا است که تسمه متحرک به تنظیم نیاز دارد.

حتما به مشخصات وزنی تردمیل هنگام خرید توجه کنید زیرا استفاده با وزن بیشتر از حد این دستگاه موجب سوختن موتور آن می شود. از کلید ایمنی در زمان استفاده از تردمیل استفاده کنید، زیرا در مواقع بحرانی بسیار کارآمد است و موجب جلوگیری از آسیب دیدگی شما می شود. برای دستگاه خود حتما از یک محافظ برق استفاده کنید تا از نوسانات احتمالی برق شهری جلوگیری کند و تردمیل شما دچار آسیب نشود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :