تمرین با تردمیل پس از صرف غذا!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 10 مرداد 1397 در ساعت 12 : 55 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همه ما از ابتدا با فواید ورزش آشنا بوده ایم، اینکه با تمرین روزانه باعث سلامتی قلب و عروق می شویم یا ورزش انسان را جوان نگه می دارد و هزاران دلیل دیگر که اجرای ورزش روزانه را بیش از پیش تایید می کند. گاها برخی افراد حتی با دانستن تمامی فواید ورزش روزانه، حال به دلایل متعدد از انجام آن دوری می ورزند؛ برای مثال اشخاص شاغل یا بانوان خانه دار به سختی می توانند وقت خود را طوری تنظیم نمایند که در طول روز به تمرین و ورزش بپردازند.

پیشرفت علم باعث شده اکثر کارها برای افراد راحت شود و می توان گفت دستگاه های ورزشی از جمله اختراعات بشر بوده که به شدت موجب سلامتی و تندرستی در اشخاص می شود که با تداوم در تمرین با آن ها بی شک فواید آن آشکار خواهد شد. علاوه بر این که استفاده از دستگاه های ورزشی موجب تناسب اندام می شود، در زمینه های پزشکی و نیز ارتقاء سطح قدرتی ورزشکاران حرفه ای نیز بسیار کارآمد بوده و همچنین گزینه مناسبی برای اشخاصیست که از رفتن به باشگاه های ورزشی محروم بوده و وقت کافی برای تمرین روزانه نخواهند داشت.

دستگاه های ورزشی مانند تردمیل، الپتیکال و دوچرخه ثابت تمرینات هوازی را شبیه سازی می کنند که باعث افزایش گردش خون در بدن شده و به خوبی ماهیچه قلب را تقویت می کند. با اینکه این دستگاه ها در دسترس عموم مردم قرار دارند اما باید این را دانست که استفاده از آن ها، تحت رعایت شرایطی باعث رسیدن فرد به اهدافش می شود.

اینکه شما تردمیلی را خریداری کنید و فقط روی آن شروع به دویدن کنید نه تنها باعث کاهش وزن نخواهد شد، بلکه اگر استفاده از آن بر طبق اصولی خاص نباشد حتی ممکن است موجب آسیب به کاربر شود. بنابراین در صورتی که قصد دارید از تردمیل برای تمرینات روزانه استفاده نمایید حداقل قبل از شروع تمرینات با این دستگاه ورزشی هوازی روش صحیح راه رفتن بر روی آن را دانسته و پس از آن بدانید که کدام روش ها باعث تاثیر بیشتر در جهت استفاده از آن خواهد شد.

استفاده از تردمیل علاوه بر اینکه نیاز به آموزش صحیح دارد، با رعایت نوشیدن آب حین تمرین به مقدار کافی، داشتن رژیم غذایی مناسب و تنوع در اجرای تمرین باعث خواهد شد که زودتر از انتظار به هدف مورد نظر نزدیک شوید. داشتن برنامه ریزی درست برای تمرین با تردمیل موجب خواهد شد که به طور چشمگیری از نتایج استفاده از این دستگاه ورزشی شگفت زده شوید.

یکی از این اصول که در بالا نیز ذکر شد داشتن رژیم غذایی است؛ اگر طبق برنامه صحیح بتوانید وعده های غذایی تان را میل کنید و بدانید که مصرف چه غذاهایی برای شما بهتر است یا حتی اینکه دویدن بر روی تردمیل قبل از صرف غذا بهتر است یا پس از آن، موجب می شود که سریعتر لاغر شوید. با ما همراه باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنیم!

افرادی که به طور روزانه از تردمیل استفاده می کنند، شاید یکی از سوال ها در ذهن شان این باشد که آیا می توان بعد ازغذا بر روی تردمیل دوید؟ یا واقعا دویدن و ورزش پس از صرف غذا مضر است؟ برای همین اکثرا سعی بر این دارند که بعد از غذا کمتر ورزش کنند. اما آیا این موضوع صحت دارد؟

از سال های دور بسیاری از ما شنیده ایم که ورزش پس از صرف غذا مضر است؛ اما امروزه طی تحقیقات بر روی این موضوع به این نتیجه رسیده اند که اجرای ورزش پس از صرف غذا بستگی به شرایطی دارد که موجب می شود تمرین بعد از غذا مفید باشد یا مضر.

باید اینگونه بیان کرد که اگر تصمیم جدی به دویدن بر روی تردمیل در جهت کاهش وزن دارید، باید بدانید که مصرف چه غذاهایی در زمان ورزش برای شما مفید است و باعث می شود که انرژی مورد نیاز برای اجرای تمرین را به خوبی تامین نماید. هنگامی که غذاهای چرب و سنگین میل می کنید، با توجه به فرآیند هضم پس از صرف غذا، بدن خون بیشتری را به سمت معده و روده هدایت خواهد کرد تا اکسیژن و انرژی مورد نیاز برای هضم غذا فراهم شود.

بنابراین نتیجه می گیریم در این حالت با صرف غذاهای سنگین و فرآیند هضم، میزان خون رسانی به ماهیچه ها و عضلات برای ادامه تمرین کم شده و همچنین اکسیژن کمتری به مغز خواهد رسید. همین امر موجب خستگی و خواب آلودگی شما می شود که موجب جلوگیری از ادامه تمرین خواهد شد. علاوه بر این اجرای تمرینات قدرتی و با شدت بالا، پس از صرف غذا بسیار مضر بوده و حتی در برخی مواقع باعث آسیب به عضلات و ماهیچه ها خواهد شد. علت این امر این است که در پروسه گوارش، خون از مغز گرفته می شود و با اجرای تمرینات سخت، شما مجددا این خون را با شدت به سمت مغز می فرستید که در این حالت باعث سرگیجه خواهد شد.

چه مواقعی می توان پس از صرف غذا بر روی تردمیل دوید!

در بالا نیز ذکر شده بود که داشتن رژیم غذایی مناسب باعث پیشرفت شما در ورزش روزانه و رسیدن به کاهش وزن خواهد شد. بنابراین باید بدانید که بهترین رژیم در زمان ورزش، این است که وعده های غذایی تان به گونه ای باشد که فقط انرژی مورد نیاز برای ادامه تمرین را تامین کند. همچنین با صرف غذاهای سبک که حاوی مقادیر زیادی فیبر و کربوهیدارت است، علاوه بر این که هضم آسان نیز خواهد شد، ورزش پس از صرف غذا را نیز مضر نخواهد کرد.

شناخت بدن یکی از مواردی است که باید در طول ورزش به آن دقت شود؛ اگر شما به خوبی حالات بدن خود را بشناسید، می توانید پس از صرف یک غذای سبک و بدون چربی به اجرای تمرین بر روی تردمیل بپردازید، بدون اینکه دچار مشکلی شوید. پیاده روی آرام بر روی تردمیل بعد از غذا، موجب کاهش احساس سنگینی، برطرف کردن مشکلات تنفسی و احتمال ابتلا به پوکی استخوان را به ویژه در بانوان کاهش خواهد داد.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب همگام با پیاده روی بر روی تردمیل موجب می شود که خطر ابتلا به اکثر بیماری ها در افراد کاهش یابد. پیاده روی بر روی تردمیل پس از غذا، با شدت متوسط یا کم باعث می شود که غذا به خوبی هضم شده و اصولا مشکل گوارشی ایجاد نخواهد کرد. بهترین روش این است که با توجه به وضعیت بدنی خود و شناختی که از بدن تان دارید، پس از صرف غذایی مفید و کم شروع به قدم زدن نمایید.

در هر صورت اگر شما از آن دست افرادی هستید که علاقه به ورزش پس از صرف غذا دارید، می توانید با میل کردن غذایی سبک به پیاده روی بر روی تردمیل بدون هیچ مشکلی بپردازید و همچنین از فواید بی شمار این ورزش بعد از غذا نیز بهرمند خواهید شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :