تغذیه مناسب قبل از تمرین با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 10 : 38 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اکثر مردم در سر تا سر دنیا فواید ورزش را می دانند و به دلایل مختلف به انجام تمرین در طول روز می پردازند. برخی برای سلامتی، برخی برای تغییر روحیه و ... که به هر دلیلی باشد، فایده خود را خواهد شد. همین تمرینات و ورزش کردن، دارای اصولی است که باید رعایت شود تا شما را به هدفتان نزدیک کند. اینکه حین تمرین بدنتان از انرژی لازم برخوردار است یا خیر، اینکه بدنتان از خواب کافی بهرمند می شود یا خیر و ... همه از عواملی می باشد که باعث پیشرفت شما و دسترسی به اهدافتان خواهد شد.

تغذیه مناسب حین تمرینات از اصلی ترین مواردی است که شما باید رعایت کنید. قبل از تمرین شکم شما پر یا خالی باشد؟ از تغذیه خاصی پیروی کنید؟ یا به باور اشتباه برخی افراد با شکم خالی و گرسنه به انجام ورزش بپردازید.

در اینجا توضیحی راجع به ورزش با شکم خالی به شما خواهیم داد تا خود به این باور اشتباه برسید:

هنگامی که شما شروع به دویدن بر روی تردمیل می کنید، عضلات بدنتان فعال خواهد شد و نیاز به یک منبع انرژی دارد، این انرژی مورد نیاز برای دویدن اصولا از کربوهیدرات ها تغذیه می شود. حال اگر شما با شکم خالی و بدون اینکه بدن انرژی برای سوزاندن داشته باشد، شروع به دویدن بر روی تردمیل کنید چه خواهد شد؟ بدن شما مجبور است از پروتئینی که درون ماهیچه ذخیره شده است استفاده کند و این امر موجب از بین رفتن منبع پروتئین موجود در ماهیچه خواهد شد و همین کار باعث از بین رفتن توده های عضلانی در بدن شده و شما با این روش تمرین نمی توانید مانع این شوید که بدن در غیبت کربوهیدرات از پروتئین ذخیره شده استفاده نکند.

مخصوصا به شما توصیه می کنیم در ساعات اولیه صبح با شکم خالی به هیچ وجه تمرین نکنید زیرا کاتابولیک بدن بالاتر است، کاتابولیک باعث تجزیه مولکول های پیچیده مانند پروتئین در بدن به نوع ساده تر خواهد شد. پس ورزش بر روی تردمیل با شکم خالی باعث کاهش وزن خواهد شد اما از نوع مضر آن که موجب آسیب به بدن می شود و این یک باور غلط است.

اما تمرین و دویدن بر روی تردمیل با داشتن یک تغذیه مناسب که سبب تامین انرژی شما حین دویدن شود، خود به بهترین نحو موجب چربی سوزی و کاهش وزن به صورت مفید خواهد شد. می پرسید چگونه؟ شما باید انواع درستی از غذا را بخورید که موجب ضعف شما حین دویدن بر روی تردمیل نشود. باید با اصول پیش بروید، چه هنگام خوردن و تمرین فرقی ندارد، پیروی از اصول تغذیه و تمرین موجب رسیدن به کاهش وزن، تناسب اندام یا افزایش وزن شما خواهد شد. برای روی فرم نگه داشتن بدن، باید نظم و کنترل در تمرینات را یاد بگیرید. مثلا اگر تصمیم به کاهش وزن دارید و روی تردمیل می دوید باید اصول تغذیه شما با تمرینات بر روی تردمیل هماهنگ باشد.

اما در هر صورت شما باید قبل از تمرین به بدن خود کربوهیدرات و پروتئین مورد نیاز را برسانید تا حین تمرین این مواد از ماهیچه ها تغذیه نشود. در اینجا بهترین و بدترین غذا ها قبل از دویدن بر روی تردمیل را به شما معرفی می کنیم. این غذاها قبل از تمرین، از ایجاد درد های روده ای و معده ای جلوگیری می نماید.

کربوهیدرات های تصفیه شده:

غذاهای فرآیند شده مثل شیرینی های ساده، برنج سفید و ماکارونی ساده گزینه های خوبی می باشند درست است که به اندازه غذاهایی که با دانه کامل و سبوس دار و و بدون فرآیند تهیه شده اند ارزش تغذیه ای ندارند، اما خیلی راحت در معده هضم خواهند شد به دلیل اینکه دانه های کامل شان قبل از اینکه وارد معده شوند شکسته شده اند.

لبنیات بی خطر:

برخی افراد با مصرف لبنیات قبل از تمرین به مشکل بر می خورند، در این صورت می توانند از شیر و لبنیات بدون لاکتوز استفاده کنند. استفاده از لبنیات قبل از دو بهترین گزینه است زیرا دارای مواد غنی پروتئین، کلسیم و فسفر می باشند. اگر صبح هنگام تصمیم به دویدن بر روی تردمیل را دارید، بهتر است صبحانه شما حاوی کربوهیدرات باشد، همراه با مقداری پروتئین تا بدن انرژی لازم حین تمرین را داشته باشد. و حداقل یک ساعت به بدنتان فرصت فرآیند هضم را بدهید.

اگر فاصله غذا خوردن با تمرینات تان کم است، از میوه هایی مانند موز، سیب یا پرتغال استفاده کنید. استفاده از میکس های شیر با میوه مانند شیر موز نیز گزینه خوبی است. همچنین خوردن یک لیوان بزرگ آبمیوه با تکه های میوه و هویج درون آن نیز گزینه خوبی برای میان وعده قبل تمرین می باشد.

اگر تصمیم دارید هنگام عصر یا غروب تمرین کنید:

بهتر است برای اینکه حین تمرین در زمان عصر یا شب اذیت نشوید، حدود 2 تا 3 ساعت قبل از دویدن بر روی تردمیل غذا مصرف کنید، تا در حین فعالیت هضم شده باشد و سعی کنید غذایی که مصرف می شود حتما حاوی کربوهیدرات و پروتئین باشد.

چه غذاهایی را قبل از دویدن بر روی تردمیل نباید مصرف کرد:

غذاهای غنی از فیبر مثل حبوبات، آرد کامل و سبوس دار، میوه هایی که حاوی فیبر باشند را قبل از تمرین سعی کنید که نخورید. غذا های چرب مانند فست فودها، غذاهای سرخ شده، پنیرهای چرب فرآیند هضم شان در معده بسیار آرام است و موجب سنگینی و فشار به معده حین تمرین می شوند. کافئین یا نوشیدنی هایی که حاوی کافئین باشند را مصرف نکنید زیرا موجب درد معده خواهند شد مانند نوشابه و یا قهوه.

در کل مصرف میوه ها و غذاهای سالم که حاوی کربوهیدرات و پروتئین ها هستند، قبل از تمرین و دویدن بر روی تردمیل موجب رساندن انرژی به بدن خواهند شد و از ضعف هنگام تمرین جلوگیری خواهند کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :