تاثیر ورزش با دوچرخه ثابت در درمان افسردگی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 11 دی 1395 در ساعت 12 : 36 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پیش از آن که به دنبال درمان یک بیماری باشیم باید علائم آن را بشناسیم و مطمئن شویم به آن بیماری مبتلا هستیم؛ معمولاً افراد افسرده صبح ها وقتی از خواب برمی خیزند بیش از بعد از ظهر احساس کسالت و بی حوصلگی می کنند؛ از زندگی لذت نمی برند؛ با افزایش و کاهش ناگهانی وزن مواجه می شوند؛ همواره خسته و بی انرژی هستند؛ نمی توانند خوب بخوابند یا مدام تمایل به خوابیدن دارند؛ احساس بی ارزش بودن و گناه می کنند؛ اغلب بسیار کند یا شتاب زده هشتند؛ تمرکز فکری خوبی ندارند و نمی تواند درست تصمیم بگیرند؛ به مرگ و خود کشی فکر می کنند و...

در صورتی که بیش از 5 علامت ذکر شده را در خود می بینید، احتمالاً دچار افسردگی هستید و باید هر چه سریع تر با یک مشاور روانشناس صحبت کنید و مطمئن باشید یکی از توصیه های روانشناس این خواهد بود که فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید و ورزش را به صورت روزانه و منظم در برنامه های خود بگنجانید.روانشناسان بر این باورند که انجام تمرینات هوازی منظم به طور چشمگیری علائم افسردگی را می کاهد و به درمان این بیماری دل آزار کمک می کند؛ حتی گفته شده ورزش بیش داروی سرترالین منجر به درمان افسرگی می شود.

دانشمندان معتقدند کسانی که ورزش می کنند کمتر از سایرین به افسردگی مبتلا می شوند و در واقع از این حالت ناخوشایند روانی پیشگیری می شود؛ البته انجام تمرینات بسیار شدید که از سطح آمادگی جسمانی فرد بالاتر است اثرات مثبت ورزش را خنثی می کند؛ به همین دلیل هر فرد باید با توجه به سطح آمادگی جسمانی خود برنامه ورزشی داشته باشد.راه رفتن، دویدن، شنا، تنیس، دوچرخه سواری و... بهترین ورزش های هوازی هستند که سطح آمادگی جسمانی را افزایش داده و علاوه بر آن موجب به وجود آمدن احساسات مثبت در فرد شده و اعتماد به نفس را افزایش می دهند.

ورزش هوازی باعث می شود هورمون های که خلق و خوی فرد را بهبود می بخشند از مغز آزاد بشوند؛ اما در واقع مشکل اصلی این است که اغلب بیماران مبتلا به افسردگی تمایل ندارند از منزل خارج شده و در باشگاه یا محیط بیرون به فعالیت بدنی بپردازند؛ بنابراین به آن ها توصیه می شود ورزش را در منزل شروع کنند و پس از آن که حالشان بهتر شد برای این کار به باشگاه یا به پارک بروند.

برای انجام ورزش در منزل می توان از دستگاه های هوازی خانگی مختلفی مانند تردمیل، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و ... استفاده کرد؛ اما در این میان دوچرخه ثابت یک دستگاه فوق العاده محسوب می شود.این دستگاه جای چندانی اشغال نمی کند و از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه می باشد؛ ضمن این که یک دستگاه بدون برخورد است و می توان با آن تمریناتی در سطح ملایم و متوسط انجام داد و برای افراد تازه کار ورزش با آن بسیار راحت می باشد.

با 30 دقیقه رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت به صورت روزانه تاثیرات عمیقی در خود احساس خواهید کرد و می توانید با گذشت زمان به تدریج زمان و سطح تمرین را بیشتر کنید.رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت ضربان قلب را بالا برده و باعث می شود سریع تر و عمیق تر نفس بکشید؛ در نتیجه اکسیژن تازه بیشتری به بافت های بدن می رسد و سوخت و ساز بهتر می شود؛ در این هنگام علاوه بر این که بدن خوش فرم تر و عضلانی تر می شود، افسردگی نیز از بین می رود.

استفاده از داروهای زیاد برای درمان بیماری به شما و اطرافیان تان این حس را می دهد که وضع بسیار وخیم است و شما از بیماری بسیار جدی رنج می برید؛ در حالی که وقتی ورزش می کنید سالم و سرحال به نظر می رسید و به باور سلامتی نزدیک تر می شوید.انجام تمرینات ورزشی منظم و مستمر با یک برنامه اصولی کمک می کند روند درمان سریع تر شده و فرد بتواند زودتر مصرف دارو را به حداقل برساند.

ورزش باید به عنوان بخش مهمی از پروسه درمان افسردگی و اختلالات روانی و اضطرابی به بیمار توصیه بشود؛ در حقیقت ورزش یک درمان مکمل در کنار درمان دارویی است که حتی بیش از داروها می تواند تاثیر گذار باشد. رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت تاثیرات مشابه داروهای ضد افسردگی را بر روی سیستم انتقال دهنده عصبی مغز دارد. برای داشتن روح و روان سالم باید سبک زندگی خود را تغییر داده و رفتارهای مثبت را از نو بسازید.

داروها به طور موقت بیماری افسردگی را تخفیف می دهند و اغلب با قطع درمان علائم بیماری دوباره بیشتر می شود؛ در صورتی که ورزش یک درمان همیشگی را به همراه دارد.کسانی که به بیماری افسردگی دچار هستند، پس از چند ماه انجام ورزش با دوچرخه ثابت، می بایست از منزل خارج شده و هر روز مدتی پیاده روی انجام بدهند؛ پیاده روی در کنار ورزش با دوچرخه ثابت تاثیرات عمیق و به سزایی دارد و روند بهبود را تا چند برابر تسریع می کند. تعامل با محیط بیرون و افراد دیگر برای این بیماران ضروری است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :