تاثیر مثبت اسکی فضایی در درمان مصدومیت!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 11 دی 1395 در ساعت 12 : 21 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سابقا پزشکان متخصص ارتوپد به افرادی که در ناحیه مفصل و بخصوص مفصل بزرگ زانو، دچار آسیب دیدگی می شدند، استراحت مطلق تجویز می کردند؛ اما امروزه مسئله استراحت مطلق را منتفی شده است. زیرا این کار عضلات و مفاصل را ضعیف و آسیب پذیرتر می کند. به جای استراحت مطلق انجام تمرینات ورزشی کم شدت توصیه می شود.

انجام فعالیت ورزشی ملایم، از ایجاد افسرگی و بیماری های روانی نیز پیشگیری خواهد کرد.کسانی که هواره تحرک زیادی داشته اند اگر برای مدتی بی تحرک بمانند، سطح هورمون اندروفین و آدرنالین در بدنشان کاهش می یابد؛ در نتیجه دچار بی حوصلگی، بی انگیزگی، خستگی مفرط و کمبود انرژی می شوند.

وقتی با فرد آسیب دیده مواجه هستیم ابتدا باید شرایط بدنی و فیزیکی او را بسنجیم و با توجه به محدودیت های حرکتی برایش یک برنامه ورزشی در نظر بگیریم. اسکی فضایی، یک دستگاه ورزشی کم برخورد است. تمرینات کم برخورد برای افرادی که مفاصل ضعیف و آسیب دیده دارند مفید می باشد. حتی افرادی که دچار اضافه وزن مفرط هستند، نباید به سراغ تمرینات پر برخورد بروند؛ چون این کار به مفاصل آنان خصوصا زانوهایشان آسیب جدی وارد می کند.

ورزش کم برخورد به تمریناتی گفته می شود که در هنگام انجام آن، یک پا همواره با سطح زمین در تماس باشد. در حین تمرین با الپتیکال یا اسکی فضایی، کف هر دو پا هرگز از سطح پدال جدا نمی شود.همچنین اسکی فضایی یک دستگاه هوازی پر بازده است که ورزش دویدن و پیاده روی را برای انسان شبیه سازی می کند.در واقع الپتیکال یک وسیله ورزشی- درمانی به حساب می آید که با تقویت عضلات چهار سر ران منجر به رفع مصدومیت در این بخش و نواحی مربوط به آن می شود.

با در دست گرفتن دستگیره های متحرک اسکی فضایی، کل بدن وارد تمرین خواهد شد. اگر بر روی این دستگاه به صورت معکوس پدال بزنید، عضلات همسترینگ و دوقلو پشت پا نیز به کار گرفته می شوند.

افراد آسیب دیده بر روی این دستگاه نباید شکل طبیعی بدن را به هم بزنند؛ این کار سبب آسیب دیدگی بیشتر خواهد شد. شما بر روی الپتیکال، 4 عنصر سرعت، شیب، مقاومت پدال ها و اندازه قدم ها را برای تغییر سطح تمرین در اختیار دارید؛ پس از گذشت چند جلسه برای افزایش طول قدم ها تلاش کنید.

بهتر است فاصله عرضی پدال های اسکی فضایی شما کم باشد؛ در این صورت دچار پا درد و کمردرد نخواهید شد. اگر سرعت پدال زدن را بیش از حد توان و آمادگی جسمانی خود افزایش بدهید، در هنگام بالا و پایین بردن پدال ها قوزک پا دچار ساییدگی می شود.

حرکت صحیح و هماهنگ بر روی الپتیکال، علاوه بر بهبود آسیب دیدگی، به تناسب اندام نیز کمک می کند. در حین کار با اسکی فضایی زانوها هیچ چرخشی ندارند و استرس بسیار کمی به آن ها وارد می شود به همین علت این دستگاه برای توانبخشی به زانوهای ضعیف و صدمه دیده مناسب می باشد. اگر در زمان اجرای تمرین دچار درد و ناراحتی شدید به احتمال قوی فرم بدن اشتباه است. فرم بدن به مدل دستگاه هیچ ارتباطی ندارد و باید نحوه قرار گرفتن خود را بر روی این وسیله ورزشی اصلاح بکنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :