تاثیر اسپینینگ در گردش خون

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 11 دی 1395 در ساعت 12 : 25 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اسپینینگ یا همان دوچرخه ثابت، وسیله ای است که ورزش دوچرخه سواری را در فضای محدود منزل یا باشگاه ورزشی شیبه سازی می کند. این ورزش در چربی سوزی و افزایش آمادگی جسمانی فرد بسیار موثر است. اسپینینگ یک ورزش کاردیو فیتنس محسوب می شود.

کاردیو، اصطلاحی است که در سیستم گردش خون به کار می رود. همان طور که می دانید، سیستم گردش خون شلمل قلب و رگ های خونی بدن می شود. اما اغلب ورزشکاران اصطلاح کاردیو را به تمریناتی که سبب تقویت شبکه گردش خون می شود، می گویند. این تمرینات هوازی در بازه زمانی طولانی انجام می شوند و ضربان قلب را افزایش می دهند. افزایش ضربان قلب نیز سبب می شود خون بیشتری در رگ ها جاری بشود و در نهایت مواد غذایی و اکسیژن بیشتری به بافت ها برسد. هر فعالیتی که بتواند ضربان قلب شما را بیش از 50 درصد حداکثر ظرفیت خود افزایش بدهد، کاردیو نام دارد.

اسپینینگ روی عضلات پا، شکم، کمر، باسن و دست ها اثر می گذارد. استفاده از این دستگاه هوازی، برای کاهش وزن و تناسب اندام توصیه می شود. همچنین دوچرخه سواران حرفه ای نیز می توانند با این وسیله خود را برای مسابقات آماده کنند. اسپینینگ برای افرادی که مشکلات تعادلی دارند و یا از بیماری صرع، اختلالات بینایی و مشکلات ارتوپدی رنج می برند، قابل استفاده است؛ زیرا از ایمنی بالایی برخودار می باشد و این گونه افراد بهتر است برای ورزش از منزل خارج نشوند.

کسانی که پوکی استخوان دارند نیز بهتر است به جای دویدن در فضای آزاد از دوچرخه ثابت استفاده کنند؛ چون در هنگام دویدن ممکن است زمین بخورند و دچار صدمات جبران ناپذیری بشوند. افراد دیابتی هم در هنگام دویدن ممکن است دچار جراحت پا بشوند. همان طور که می دانید کوچک ترین جراحتی برای این گونه بیماران خطرناک است. آن ها نیز به جای دویدن می توانند بر روی اسپینینگ رکاب بزنند.

اگر می خوهید وزن خود را کاهش بدهید، باید طبق فرمول خاصی پیش بروید. یعنی بیش از آنچه کالری مصرف می کنید، کالری از دست بدهید. یکی از روش های پیروی از این فرمول کمتر خوردن است، که با این روش مجبور می شوید مدت زیادی در روز گرسنگی تحمل کنید و این مسئله ممکن است مانع از انجام درست فعالیت های روزمره بشود. معمولا افراد گرسنه زودتر از افراد سیر عصبانی می شوند؛ به طور کلی گرسنگی انسان را تحریک پذیر می کند. اما با انجام یک فعالیت ورزش مناسب می توانید با یک رژیم غذایی مناسب به تناسب اندام دست پیدا کنید. شما با یک ساعت تمرین بر روی اسپینینگ با شدت متوسط می توانید 500 کالری از دست بدهید.

قلب انسان یک بافت عضلانی است و مانند سایر بافت های عضلانی بدن با ورزش قابل تقویت می باشد. وقتی به انجام تمرینات کاردیو می پردازید، سلول های بدن به مواد غذایی و اکسیژن بیشتری نیاز پیدا می کنند؛ برای رفع این نیاز سیستم انتقال اکسیژن و مواد مغذی که رگ ها و شریان های خونی هستند، تقویت می شوند؛ از طرفی ظرفیت ریه بالاتر می رود و عملکرد یکایک ارگان های بدن نیز به همین ترتیب بهبود می یابند.

ورزش های هوازی یا همان کاردیو، استهلاک بدن را کاهش می دهند. کار با اسپینینگ یک تمرین کم برخورد است و تمرینات کم برخورد به مفاصل بدن و خصوصا زانوها آسیب وارد نمی کنند. تحقیقات نشان داده کسانی که 3 ماه، به صورت روزانه از دوچرخه ثابت استفاده می کنند، مغزشان در مقایسه با افراد کم تحرک 3 سال جوان تر باقی می ماند. پس از 40 دقیقه تمرین با اسپینینگ به طور طبیعی از مغز ماده شیمیایی اندروفین آزاد می شود. این هورمون خلق و خوی انسان را بهبود می بخشد و مانع بروز افسردگی خواهد شد. همچنین رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت سبب درمان اختلالات خواب می شود. حدود نیمی از مردم جهان از مشکلات مربوط به بدخوابی رنج می برند. بیشتر کسانی که داروهای خواب مصرف می کنند، دچار اضافه وزن هستند.

تمرینات کاردیو با اصلاح شکل بدن و ایجاد تناسب اندام، اعتماد به نفس انسان را بیشتر می کند و ضمنا از ابتلا به پوکی استخوان، بخصوص در بانوان جلوگیری خواهد کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :