تاثیرات مثبت دویدن رو به عقب!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 تير 1397 در ساعت 12 : 45 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

این روزها اغلب افراد به دنبال جدیدترین روش ها و تمرینات ورزشی برای کاهش وزن هستند. هر فردی سعی بر این دارد که چگونه تمرین کند تا بدن تاثیر بیشتری از فعالیت های فیزیکی در جهت تناسب اندام بگیرد. گرچه همه ما می دانیم یکی از اصلی ترین راه هایی که علاوه بر داشتن اندامی متناسب باعث سلامتی خواهد شد، پیاده روی و دویدن است که با تداوم در اجرای آن بی شک به هدف مورد نظر خواهید رسید.

پیاده روی روزمره فواید بسیاری دارد به همین جهت توصیه می شود، در هر سنی با داشتن تنها 15 تا 30 دقیقه راه رفتن در روز موجب انرژی مثبت شد. حال این پیاده روی در بیرون از منزل انجام شود یا با تمرین بر روی تردمیل، در هر صورت تاثیرات مثبت خود را در فرد خواهد داشت. تمرین بر روی تردمیل به دلیل برخورداری از برنامه های متنوع طرفداران بسیاری دارد، علاوه بر این می توان در محیط منزل به راحتی ورزش کرد.

در این مقاله قصد داریم شما را با ورزشی آشنا کنیم که نه تنها فواید پیاده روی و دویدن را دارد، بلکه تاثیرات آن در کاهش وزن بیشتر از راه رفتن است. این روش بسیار موثر از دیر باز نیز در برخی کشورهای اروپایی و آسیایی به خصوص کشور ژاپن قرن هاست که رواج داشته است.

پیاده روی رو به عقب!

درست است؛ پیاده روی رو به عقب ورزشی بسیار موثر در تقویت و متعادل سازی اندام پایین تنه بوده و نیز به پاها و کمر هیچ گونه آسیبی وارد نخواهد کرد. این تمرین هوازی نه تنها موجب کالری سوزی می شود، بلکه گروه های عضلانی به خصوص عضلات چهارسر ران را به خوبی درگیر و قوی خواهد کرد.

طی تحقیقات به عمل آمده، مشخص شده است که هر 100 قدم رو به عقب راه رفتن، برابر با 1000 قدم عادی رو به جلو است؛ بنابراین شما می توانید با پیاده روی رو به عقب در مدت زمان کمتر، کالری بیشتری بسوزانید. اما فراموش نکنید که برای اجرای این روش نیاز به تمرین خواهید داشت و یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید استفاده از تردمیل برای یادگیری راه رفتن رو به عقب است.

بهتر است دستگاه را بر روی سرعت بسیار کم قرار دهید و از آنجایی که بر روی تسمه تردمیل تمرین می کنید، می دانید که مسیر طی شده شما بدون هیچ گونه مانعی است که می توانید با خیال راحت و ترس از افتادن، آرام آرام بر روی تسمه رو به عقب قدم بردارید. نیازی نیست سرعت را افزایش دهید، همین که بتوانید برای دقیقه ای هم که شده این کار را انجام دهید، قدمی مثبت در یادگیری راه رفتن رو به عقب برداشته اید.

دویدن رو به عقب به این دلیل که بدن از روال عادی و همیشگی خود در اجرای تمرینات خارج شده است و این ورزش به شیوه دیگری انجام می شود، عضلات پاها، مچ پا و انگشتان پا تمرین متفاوتی انجام می دهند. در این حالت علاوه بر این که عضلات شکم کاملا تقویت می شوند، گردش خون نیز بهبود یافته و فشار خون در سطح نرمال قرار خواهد گرفت که در نهایت موجب افزایش سرعت سوخت و ساز و همچنین عرق بیشتر است که باعث خروج سموم از بدن می شود.

در حال تمرین دویدن رو به عقب 20 درصد کالری بیشتر مصرف می شود، در این حالت بیشترین نیرو بر روی مفاصل خواهد بود، اما در حرکت رو به جلو، نیرو کمتر مصرف می شود زیرا بدن به این روش عادت دارد و به همین جهت اغلب فیزیوتراپیست ها این مدل دویدن را برای زانوها توصیه می کنند.

دویدن عقب برای بانوان مفیدتر است؛ در حال دویدن به عقب، بدن فعال تر شده و بینایی و شنوایی را نیز بهبود می بخشد. در این روش باید به طور مداوم در حالت آماده باش بوده و البته برای انجام این کار باید خیلی مراقب باشید و از نظر ایمنی اقدامات احتیاطی را رعایت کنید تا صدمه نبینید. ابتدا از کم شروع کنید تا بتدریج به این مدل دویدن عادت کنید، سپس مدت زمانی که گذشت و عادت کردید به تدریج به سرعت خود بیفزایید. باید تعادل خود را رعایت کنید تا دچار پیچ خوردگی یا درد اندام ها نشوید.

فواید دویدن رو به عقب!

تقویت عضلات و ماهیچه های ساق و مچ پا

ماهیچه ها و عضلات ساق پا که با دویدن به سمت جلو تاثیری از تمرین نمی پذیرند با این روش تقویت خواهند شد. وقتی شما سعی بر دویدن رو به عقب می کنید، عضلات به صورت گروهی درگیر می شوند و همین عمل منجر به تقویت ماهیچه ها خواهد شد. از این رو اگر احساس می کنید نواحی ساق پا ضعف دارد بهترین روش برای افزایش استحکام و پرورش عضلات ساق پا راه رفتن و دویدن رو به عقب است.

استحکام و بازسازی مفاصل و استخوان های زانو

دویدن و پیاده روی به صورت مداوم خود موجب استحکام استخوان ها می شود و یکی از توصیه های اصلی پزشکان مخصوصا برای بانوان در جلوگیری از پوکی استخوان، استمرار در پیاده روی است. دویدن رو به عقب تاثیر کمتری روی زانوها دارد و تعادل بین گروه های عضلانی مخالف را بیشتر می کند. بنابراین هم راه رفتن شما را بهتر می کند و هم آسیب ها را کاهش می دهد و باعث استحکام هرچه بیشتر استخوان ها و مفاصل خواهد شد.

فعالیت بیشتر مغز

دویدن رو به عقب از آنجایی که روشی متعادل و همیشگی نیست، فرد برای ایجاد تعادل و هماهنگی باید تمرکز بیشتری به تمرین داشته باشد. از این جهت فعالیت مغز در تعادل بین محیط اطراف بیشتر شده و سعی بر اجرای هرچه بهتر تمرین رو به عقب خواهد داشت. علاوه بر این تغییر برنامه های ثابت و روتین ورزش و حرکت دادن ماهیچه ها در یک جهت کاملا مخالف، باعث می شود مغز متفاوت فکر و عمل کند.

تقویت عضلات کمر و شکم

یکی از ویژگی های تمرین راه رفتن رو به عقب، صاف ایستادن است. وقتی شما رو به عقب پیاده روی می کنید ناخودآگاه کمر صاف شده و همین کار تاثیر مثبتی بر عضلات شکم و نیز کمر خواهد گذاشت. صاف ایستادن در طول تمرین موجب می شود که ستون فقرات به خوبی بهبود یابد و تقویت شود. همچنین عضلات شکمی در این حالت بسیار فعال شده و منقبض می شوند که موجب سفت شدن و در نهایت جمع شدن عضلات شل شده خواهد شد. با قدم برداشتن رو به عقب فرد شکم را به داخل می کشد و اگر هر بار این کار را به طور مکرر انجام دهید شکمی عضلانی نصیب تان می شود.

با این حال اگر تصمیمی جدی در کاهش وزن دارید و حس می کنید که تمرینات اخیرتان به شدت تکراری شده است؛ توصیه می کنیم دویدن رو به عقب را در تمرینات روزانه تان اجرا نمایید و پس از مدتی شاهد تاثیرات مثبت آن خواهید بود. این ورزش در بین بسیاری از ورزشکاران حرفه ای روشی مخفیانه به حساب می آید که برای تقویت هرچه بیشتر خود آن را به صورت متداوم اجرا می نمایند.

برای جلوگیری از آسیب هنگام اجرای این تمرین بهتر است با سرعت و مدت کم این کار را آغاز کنید و حتی می توانید بر روی تردمیل این تمرین را انجام دهید. پس از گذشت مدت زمان بیشتر می توانید سرعت تان را افزایش دهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :