تاثیرات مثبت دوچرخه ثابت برای سالمندان

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 14 : 31 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

داشتن تحرک روزانه باعث سلامتی قلب و تناسب اندام خواهد شد. ورزش، سن را در افراد نمی شناسد. شما در هر سن و سالی که باشید، جوان باشید یا میانسال و حتی اگر سالمند باشید، بهتر است که 10 دقیقه ورزش را در روز فراموش نکنید. زیرا این تمرینات روزانه موجب سالم ماندن شما خواهد بود و اینکه ورزش صبحگاهی باعث می شود، دیرتر از افرادی که فعالیت نمی کنند پیر شوید. تنها تفاوت افراد سالمند با جوانان در انجام تمرین این است که ورزش جوانان با سرعت و شدت بیشتر است و افراد سالمند بهتر است که، ورزش خود را با شدت کمتری انجام دهند.

به همین دلیل انجام فعالیت های ورزشی هوازی سبک از بهترین کارهایی است که باعث بالا رفتن ظرفیت تنفسی در این افراد می شود. این سری تمرینات در سالمندان موجب خواهد شد میزان اکسیژن در ریه ها افزایش پیدا کرده و سلول های بدن برای ادامه فعالیت خود به اکسیژن بیشتری دست یابند و همین کار باعث می شود احتمال بروز خطرات کهولت سن پایین بیاید.

دوچرخه ثابت یا تردمیل از آن دسته دستگاه های هوازی هستند، که باعث افزایش گردش خون در بدن و اکسیژن رسانی به قلب و مغز می شوند. علاوه بر این می توانند در تعادل و توانایی افراد سالمند تاثیر گذار باشند، به همین جهت در راستای اثبات این امر متخصصان تحقیقاتی را انجام دادند که بر اساس آن 24 زن سالمند، در گروه سنی بالای 65 سال را به دو گروه تقسیم کرده، یک گروه تمرین با تردمیل را انجام دادند و گروه دیگر با دوچرخه ثابت تمرین کردند.

میزان تمرینات این دو تیم به مدت 8 هفته و در هر هفته 3 روز ورزش بود، که نتایج آن مورد بررسی قرار گرفت. در نتیجه با توجه به شدت فعالیت، طول و تعداد گام ها و همین طور میزان تعادل افراد بر روی دستگاه ورزشی، محققان دریافتند، تیمی که از دوچرخه ثابت استفاده نموده است، در حفظ تعادل و انجام حرکات روزانه خود موفق تر می باشد. بنابراین استفاده از این دستگاه هوازی برای افراد سالمند مخصوصا بانوانی که از پوکی استخوان رنج می برند یا مشکلات مفصلی دارند و همچنین به دلیل ضعف در توانایی راه رفتن یا کاهش عملکرد یک سری از اندام ها توصیه می شود.

برخی افراد سالمند شاید تجربه ضعف در راه رفتن و زمین خوردن را داشته اند، که خود نشان دهنده کاهش توانایی اعضای آن ها است، به همین دلیل استفاده از دوچره ثابت از آن جهت که می توانند بر روی آن بنشینند و به راحتی در این حالت تعادل خود را حفظ نمایند، بهترین گزینه برای آن ها می باشد.

با بالا رفتن سن به خصوص در بانوان به دلایلی مانند: زایمان، شیر دادن فرزندان، داشتن فعالیت بیشتر که باعث می شود دچار پوکی استخوان و مشکلات مفصلی شوند و در صورت فشار بیش از حد به بدن خود آسیب های جدی از قبیل زانو درد، شکستگی در اندام، درد پا و... شوند رنج خواهند برد، بنابراین در سنین بالا و دوران سالمندی برای پایین آوردن ریسک خطرات و آسیب رسیدن به بدن استفاده از دستگاه هوازی که باعث حفظ تعادل می شود، مانند دوچرخه ثابت گزینه مناسبی برای ورزش است.

افراد مسن با افزایش زمان استفاده از این دستگاه تعادل خود را بیشتر می کنند و شیوه راه رفتن شان را بهبود می بخشند، در صورتی که سالمندان بتوانند 3 روز در هفته، هر بار به مدت 20 دقیقه از دوچرخه ثابت استفاده نمایند، تاثیرات مثبت آن را به زودی خواهند دید. این دستگاه هوازی به دلیل تنظیم شدن و همچنین نیاز نداشتن به سرعت و شیب، برای افراد سالمند انتخاب بسیار مناسبی است.

توجه داشته باشید که قبل از استفاده حتما زین را تنظیم کنید و پاهای شما نباید بیش از حد کشیده یا جمع شود. در صورت کهولت سن در برخی از افراد یا وجود بیماری هایی که آن ها را از نشستن بر روی زین منع می نماید، می توانند از دوچرخه های ثابت نشسته یا صندلی دار استفاده نمایند، تا به راحت ترین روش ورزش خود را انجام دهند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :