تاثیرات دوچرخه ثابت بر روی مغز انسان

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 21 شهریور 1395 در ساعت 14 : 35 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

محققان معتقدند؛ رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت علاوه بر اینکه به بهبود تناسب اندام کمک می کند، بر روی ذهن نیز تاثیرات مثبی دارد و انواع استرس و افسردگی ها را از میان می برد. کسانی که در روز 30 دقیقه بر روی دوچرخه ثابت رکاب می زدنند، از قدرت حافظه، منطق و تصمیم گیری بهتری نسبت به افراد عادی برخوردار هستند. به طور کلی ورزش مانند یک منبع تغذیه مناسب برای مغز می باشد.

رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت، نه تنها باعث افزایش ظرفیت ماهیچه های 4 سر ران و ماهیچه های سرینی می شود، بلکه تاثیرات مثبتی بر قشر خاکستری مغز نیز دارد. هر چه رگ ها و ماهیچه های بیشتری در مغز فعال بشوند، مغز اکسیژن بیشتری دریافت خواهد کرد و عملکرد ذهن بهبود می یابد. هنگامی که بر روی دوچرخه ثابت رکاب می زنید، سلول های عصبی بیشتری وارد کار می شوند.

وقتی این سلول های عصبی که به آن ها نرون گفته می شود، به حالت پتانسیل فعال در بیایند، سبب ایجاد پروتئین هایی مانند نروتوفیک می شوند که این پروتئین به تشکیل سلول های مغزی جدید کمک می کند. یعنی مغز خود را بازسازی می کند و پیام های بین سلول ها بهتر رد و بدل می شود. در واقع همه سلول های جدید و قدیم با هم بهتر ارتباط بر قرار می کنند. البته نوع رشد ذهنی با سن افراد رابطه دارد. هر چه فرد جوان تر باشد ارتباطات بین سلولی قوی تر می شود. به هر حال دوچرخه ثابت همه ارگان های بدن را بازسازی و محافظت می کند.

محققان می گویند: کسانی که فقط سه ماه به ورزش پرداخته اند نسبت به کسانی که ورزش نمی کنند به لحاظ ذهنی 3 سال جوان تر هستند. با رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت به طور روزمره شما یک ذهن بزرگ تر با ارتباطات بیشتری خواهید داشت. ورزش سطح مهارت های ذهنی، تمرکز و دقت در محاسبات را افزایش می دهد.

اینکه دوچرخه ثابت سبب ساخت و فرم دهی به عضلات پا می شود، بر کسی پوشیده نیست. اما تاثیرات این وسیله بر روان و هوش انسان شایان تر است و اغلب مردم این موضوع را نمی دانند. در هنگام رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت مغز هورمون اندروفین آزاد می کند که این هورمون خلق انسان را بهتر می کند و مانع اضطراب و افسردگی می شود. هنوز محققان به طور کامل به مکانیزم این اتفاق پی نبرده اند. اما نتیجه تحقیقات نشان می دهد حتی 30 دقیقه ورزش در روز هم می تواند برای مدت زیادی از ابتلا به افسردگی پیشگیری کند.

در هنگام کار با دوچرخه ثابت مواد شیمیایی مانند دوپامین و سروتونین در بدن زیاد می شوند. این مواد شیمیایی به حالت سر خوشی و سرحالی به بدن می دهد. در زمان بیشتر از 30 دقیقه اندروفین نیز از مغز آزاد خواهد شد. بهترین حالت این است که ورزش به صورت یک عادت روزانه در بیاید. در این صورت در هنگام انجام فعالیت ورزشی پس مدت 50 دقیقه مغز آدرنالین هم ترشح خواهد کرد.

برای دست یابی به شادابی بیشتر بهتر است در هفته 3 الی 5 جلسه به ورزش های هوازی، نظیر رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت بپردازید و در هر جلسه 45 دقیقه به انجام فعالیت ادامه بدهید.

در طول ورزش بهتر است ضربان قلب در حالت 50 تا85 درصد حداکثر ظرفیت خود قرار بگیرد. اغلب دوچرخه ثابت های مدرن امروزی مجهز به صفحه مانیتوری هستند که سرعت، زمان، مسافت طی شده، کالری مصرف شده . ضربان قلب کاربر را نشان می دهد و ورزشکار با استفاده از این اطلاعات ارزشمند می تواند یک الگوی ورزشی مناسبی را برای خود طراحی کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :