به این دلایل کف پا را ماساژ دهید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 8 ارديبهشت 1397 در ساعت 9 : 34 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در زمان قدیم از پا به عنوان قلب دوم بدن انسان یاد می کرند و هنوز هم این مثال رایج باقی مانده است؛ اما تا به حال با دقت به این موضوع فکر کرده اید؟ علت این جمله چیست؟ مطمئنا حرفی عامیانه نبوده و پشت آن هزاران دلیل نهفته است که نشان از تایید پا قلب دوم است، خواهد داد.

همانطور که قلب خون را به سر تا سر بدن پمپاژ کرده و به همه اعضا می فرستد، در عضلات پشت پا یعنی عضلات سه ساق، دریچه هایی وجود دارند که باید خون را مانند تلمبه پمپاژ کرده و آن را از ناحیه پا به بالا بکشد. حال وقتی ما در حالت خوابیده  قرار می گیریم یا زمانی که راه می رویم، عضلات ساق پا با پمپاژ کردن خون را به بالای بدن می رسانند به این دلیل پا را قلب دوم می نامند.

پا عضوی مهم در بدن به شمار می آید، بسیاری از ما هر روز با راه رفتن بدون اینکه خود حس کنیم به پاها فشار وارد می کنیم. غافل از این که پای ما نیز مانند سایر اعضای بدن به رسیدگی و توجه نیاز دارد. بهترین کار بعد از روزی سخت و طاقت فرسا، ماساژ پا است که باعث می شود خستگی از بدن بیرون برود و ما احساس آرامش بیشتری کنیم.

ماساژ کف پا علاوه بر این که باعث رفع خستگی خواهد شد، فواید بسیاری دارد که امروز در این مقاله شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد.

فواید ماساژ کف پا

استرس را از خود دور کنید و آرامش بگیرید

در کل یکی از اصلی ترین فواید ماساژ در هر نقطه از بدن ایجاد آرامش است، حال با توجه به این موضوع که پا در طول روز فشار زیادی را متحمل می شود، ماساژ این ناحیه باعث افزایش بیش از حد آرامش در فرد و از بین رفتن استرس یک روز کاری سخت خواهد شد. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، افرادی که شغل های استرس زا داشته یا افرادی که در مراکز درمانی با کسانی که از زوال عقل رنج می برند در ارتباط بوده اند، ماساژ کف پا بیش از هر نقطه دیگر از بدن باعث رفع استرس، تنش و نگرانی شده است. علاوه بر این حتی 5 دقیقه ماساژ کف پا باعث می شود، میزان استرس در بیمارانی که شرایط بحرانی دارند بسیار تاثیر گذار باشد.

 گردش خون را در بدن افزایش دهید

با توجه به اینکه تحرک در افراد به دلیل شغل های پشت میز نشینی بیش از پیش کاهش یافته است، گردش خون نیز به همان میزان در بدن کاسته می شود. یعنی افرادی که تحرک کمتری دارند، به دلیل ثابت بودن در طول روز گردش خون در بدن شان با شدت کمتری انجام می شود. همانطور که می دانید ماساژ در بدن نقش اساسی در گردش خون دارد که باعث می شود، خون با سرعت بیشتری به سرتا سر بدن ارسال شود.

بنابراین شما می توانید با ماساژ هر نقطه از بدن باعث افزایش گردش خون در آن ناحیه شوید. پای افراد به دلیل این که در محیط کاری بیشتر حالتی آویزان داشته و ساعت های زیادی هم در این حالت قرار می گیرد، گردش خون در این ناحیه کمتر شده و حتی گاهی به حدی می رسد که فرد دچار بی حسی، سوزن شدن یا خارش می شود؛ بنابراین بهترین کار این است که پس از پایان روز کاری، با ماساژ دادن پا، گردش خون را افزایش دهید تا خون از ناحیه پایین سریع تر به بالای بدن جریان پیدا کند. این کار باعث می شود علاوه بر رفع خستگی، بی حسی و سوزن شدن نیز درمان شود.

میگرن و سر درد را از خود دور کنید

یکی از روش های تسکین میگرن که بر اساس تحقیقات در طول شش ماه بر روی 220 بیمار صورت گرفت و تاثیر مثبتی در 81 درصد بیمارن داشت، رفلکسولژی بود. در این روش که شامل اعمال فشار به نقاط خاص بدن مانند: روی پا، دست یا گوش که اعصاب محیطی دارند و به سیستم عصبی مرکزی شما متصل هستند انجام می شود. با ماساژ نواحی خاصی از پا به سیستم عصبی مرکزی ضربه وارد شده و به از بین بردن درد و کاهش استرس در زمان میگرن و سردرد از طریق قدرت ساده لمس کمک می شود.

فشار خون را کاهش دهید

بیماری فشار خون بالا که این روزها به دلیل نداشتن تحرک و رژیم غذایی نامناسب در بین افراد شدیدا رایج شده است، باعث می شود که قلب برای حفظ گردش خون در رگ ها بیش از پیش فعالیت کرده و از حالت طبیعی و نرمال خارج شود. این عارضه به تنهای موجب افزایش ریسک حمله قلبی، سکته و نیز آسیب های کبدی خواهد شد. در درمان این بیماری ورزش و رژیم غذایی مناسب بسیار تاثیر گذار بوده و باعث می شود عملکرد قلب طبیعی باشد. علاوه بر این ماساژ دائم کف پا باعث می شود فشار سیستولیک خون و تری گلیسیرید در سطحی نرمال قرار گرفته به همین دلیل در بهبود و کاهش فشار خون موثر است.

روش های انجام ماساژ پا

ماساژور پا: این روزها با پیشرفت علم هم درمان بیماری ها بسیا راحت تر شده است، هم دستگاه های جدید به بازار عرضه می شود که با استفاده از آن ها فرد به آرامش و کاهش استرس خواهد رسید. ماساژر پا نیز دستگاهی است که فقط مخصوص قرار دادن پاها در آن و ماساژ دادن نواحی کف، پشت، پاشنه و روی پا می باشد.

مزایای این دستگاه ها نسبت به ماساژ با دست این است که به خوبی هر نقطه از پا را ماساژ داده و همچنین در برخی مدل ها این ماساژ همراه با گرما انجام می شود. این سیستم گرمایشی در دستگاه ماساژور پا باعث می شود که عضلات و ماهیچه ها به خوبی نرم و پا کاملا آماده ماساژ گرفتن شده تا تاثیر آن دو برابر شود. علاوه براین می توانید ماساژور را تنظیم کرده و هر قسمت را که ترجیح می دهید ماساژ دهید.

ماساژ با دست: این روش از ماساژ با استفاده از روغن های گیاهی که بیشتر روغن زیتون بوده و باعث می شود گردش خون در کف پا افزایش یابد، روشی معمول در بین همه افراد است. البته توصیه ما این است که اگر ماساژ را برای از بین بردن درد انجام می دهید، بهتر است از فردی متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اما اگر تصمیم دارید به تنهایی خستگی یک روز کاری را از تن خارج کنید، کافی است به آرامی شروع به ماساژ کف پا، قوس پا و پاشنه کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :