بر روی تردمیل چه کفشی بپوشیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 24 اسفند 1396 در ساعت 9 : 45 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل دستگاه ورزشی است که یکی از معمول ترین کارهای روزانه افراد، یعنی راه رفتن را شبیه سازی می کند. این امر باعث شده که استفاده از این دستگاه در بین عموم مردم به شدت رایج شود و همه عضو خانواده از سنگین وزن ترین آن ها تا سبک وزن ترین، بتوانند از تردمیل بدون هیچ مشکلی استفاده کنند. این دستگاه ورزشی هوازی، علاوه بر این که موجب کاهش وزن و تناسب اندام خواهد شد، در سلامتی افراد نیز نقش به سزایی خواهد داشت.

اما راه رفتن بر روی تردمیل مانند راه رفتن در بیرون از منزل آسان نبوده و باید تحت شرایط خاصی مانند: پوشیدن کفش ورزشی مناسب، پوشیدن لباس ورزشی مناسب تمرین، داشتن رژیم غذایی و غیره و غیره صورت پذیرد. به هر حال اگر شما از آن دست افرادی هستید که روزانه از تردمیل برای تناسب اندام استفاده می کنید، در این مقاله با ما همراه باشید تا خصوصیات یک کفش ورزشی مناسب را برای تان شرح دهیم تا راحت تر بتوانید کفش مخصوص دویدن بر روی تردمیل را انتخاب کنید.

یک کفش ورزشی خوب و مناسب می تواند در کیفیت تمرینات شما اثر گذار بوده و انتخاب کفش نامناسب می تواند همه نتایج ورزش تان را باطل کرده و به پاها نیز آسیب وارد نماید؛ زیرا کفشی که از کیفیت مطلوب برخوردار نباشد، شما را از ورزش باز می دارد یا طوری به پاها و حتی سایر اندام ها آسیب می رساند که مجبور خواهید شد جلسه بعد ورزش را به زمان دیگری موکول نمایید.

از این رو هر ورزشی کفش مخصوص به خود را دارد و کسانی که به ورزش های هوازی ساده مانند: دویدن، راه رفتن، تمرینات ایروبیک و.. می پردازند، بهتر است حداقل یک کفش پیاده روی مناسب داشته باشند که البته خاطر نشان می کنیم کفش مخصوص تردمیل با کفشی که بیرون از خانه برای پیاده روی استفاده می شود، قطعا متفاوت خواهد بود.

کفش مناسب برای دویدن بر روی تردمیل باید طوری طراحی شده باشد که از عضلات و مفاصل پا محافظت کرده و پنجه های پا داخل آن احساس راحتی داشته باشد تا از خستگی زودرس حین دویدن بر روی تردمیل جلوگیری شود و علاوه بر این فرد بتواند مدت زمان طولانی تری را به تمرین بر روی دستگاه اختصاص دهد.

حال با خصوصیات یک کفش ورزشی مخصوص دویدن بر روی تردمیل آشنا شوید:

اولین نکته که باید در زمان استفاده از کفش رعایت شود این است که کفش ورزشی دویدن بر روی تردمیل و کفش ورزشی مناسب برای دویدن بیرون از خانه متفاوت است؛ یعنی شما باید کفشی جدا از آنچه بیرون از خانه استفاده می کنید را بر روی تردمیل استفاده نمایید. دلیل این امر علاوه بر رعایت نظافت، این است که کفش های مخصوص دویدن بر روی تردمیل از چندین لایه تشکیل شده اند که باعث می شود تا هنگام پوشیدن حس خوبی داشته باشید و کف پا کاملا نرم باشد. این کفش ها از ضربه وارده حین دویدن یا راه رفتن بر روی تردمیل به خوبی جلوگیری کرده و نیز مانع آسیب به ساق پا و عضلات متصل از پنجه به نواحی کف پا خواهد شد.

دومین نکته شناختن پاهایتان است؛ اگر شما از آن دست افرادی هستید که پایتان مشکل دارد، قبل از خرید کفش باید به پزشک مراجعه نمایید تا شما را در زمینه انتخاب کفشی مناسب راهنمایی نماید. در صورتی که پایتان مشکل خاصی ندارد با توجه به مواردی که در این مقاله شرح می دهیم می توانید بهترین کفش را انتخاب نمایید.

اگر کف پای شما صاف است و هیچ قوسی ندارد و نمی توانید منحنی بین پنجه و پاشنه را مشاهده نمایید دارای کف پایی صاف هستید که هنگام راه رفتن یا دویدن پای خود را به داخل گرد می کنید و باید کفشی انتخاب کنید که پزشک معالج تان آن را به شما پیشنهاد می دهد. دسته دیگر افرادی هستند که پای شان از قوس زیادی برخوردار بوده و به همین دلیل پای این افراد به سمت خارج گرایش دارد و باید کفشی انتخاب کنند که به خوبی ضربات وارده در اثر دویدن را گرفته از ایجاد آسیب جلوگیری شود.

سومین نکته وزن کفشی است که انتخاب می کنید؛ برای دویدن بر روی تردمیل بهتر است کفش مورد نظر شما وزن سبکی داشته باشد. این روزها کفش هایی به بازار آمده است که به دلیل جنس تولیدی، وزن فوق العاده سبکی داشته و علاوه بر آن دارای فناوری های ویژه ای هستند که بیش از پیش از پای کاربر حین دویدن بر روی تردمیل محافظت خواهند کرد. علاوه بر این کفش سبک حین دویدن بر روی تردمیل باعث می شود شما بسیار راحت تر بتوانید گام بردارید.

برای مثال: برخی از کفش های ورزشی که البته گزینه عالی برای تمرینات طولانی مدت شما بر روی تردمیل هستند، دارای فناوری Memory Foam می باشند که یک ویژگی منحصر به فرد بوده و پس از چند قدم راه رفتن با این کتانی، کفه کاملا قالب پا شده و گودی پاها را پر می کند و از فشار به کمر و پاها جلوگیری می نماید. همچنین در برخی کفش های ورزشی سیستم Air Cooled وجود دارد که موجب افزایش جریان هوای درون کفش می شود و از خستگی پا بر روی تردمیل در طولانی مدت و تمرینات سخت جلوگیری کرده و مانع بوی بد پا نیز خواهد شد. این مدل کفش ها به دلیل سبکی وزن و انعطاف پذیری بالا، در بین ورزشکاران نیز طرفداران زیادی دارد.

چهارمین نکته انعطاف پذیری کفش مورد نظر است؛ یکی از ویژگی هایی که از آسیب رسیدن به پا و نیز پاشنه در حین دویدن بر روی تردمیل جلوگیری می کند، انعطاف پذیری کفش است. شما باید کفشی را انتخاب نمایید که بتوانید به راحتی پنجه های پا را درون آن حرکت دهید. علاوه بر این باید کفش مورد نظر به راحتی خم شود که این نشان دهنده انعطاف پذیری آن می باشد، زیرا در زمان تمرین پای شما دائما در حال حرکت بوده و باید فضای مورد نیاز برای حرکت پنجه ها را داشته باشد تا از آسیب به تاندون ها و عضلات ساق پا جلوگیری شود.

بنابراین اگر کفشی منتخب تان را استفاده کردید و پس از تمرین با آن در نواحی ماهیچه های پشت یا جلوی ساق پا احساس درد داشتید، بی شک کفش تان از انعطاف پذیری بالایی برخوردار نبوده و به همین دلیل موجب ایجاد درد در این نواحی شده است. در هر حال در اکثر کفش های تولید شده توسط شرکت های معتبر به خوبی تمامی این نکات در زمان تولید رعایت می شود و شما با کمی دقت می توانید بهترین کفش را برگزینید.

با توجه به توضیحات بالا کفشی برای شما مناسب تر است که وقتی آن را می پوشید و بر روی تردمیل می دوید کاملا احساس راحتی و سبکی به شما دست دهد نه اینکه با پوشیدن کفش علاوه بر اذیت شدن از ادامه تمرین خسته شوید و نتوانید ورزش را با خوبی به پایان برسانید. کفشی را انتخاب نمایید که حس می کنید می توانید مدت ها با آن بر روی تردمیل بدوید و از استاندارهای لازم برای یک کفش ورزشی برخوردار باشد، زیرا این کفش قرار است مدت ها شما را بر روی تردمیل یاری نماید و روزانه از آن استفاده نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :