بدنسازی با دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 11 دی 1395 در ساعت 12 : 27 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوچرخه ثابت، جز اولین دستگاه های هوازی است که برای تناسب اندام وارد باشگاه ها و منازل شد. امروزه انواع پیشرفته تر و مدرن تر این دستگاه در بازار عرضه می شود. اگر واقعا به فکر تناسب اندام هستید هر چه سریع تر با یک برنامه مناسب با این دستگاه شروع به کار بکنید.

دوچرخه ثابت، برای افراد تازه کار و کسانی که دچار درد پشت، زانو و یا سایر مفاصل هستند، وسیله بسیار مناسبی محسوب می شود؛ زیرا استفاده از این دستگاه فشار زیادی به عضلات و مفاصل وارد نمی کند. بسیاری از افراد به دلیل نامساعد بودن آب و هوا و یا کمبود وقت، نمی توانند در زمان مناسب از منزل خارج بشوند و به ورزش بپردازند. قبل از خرید دوچرخه ثابت باید به نکاتی توجه داشته باشید؛ مانند اینکه آیا دوچرخه ثابت ایستاده به درد شما می خورد یا دوچرخه ثابت نشسته؟ با وجود محدودیت فضا، یک دوچرخه ثابت با تنظیمات دستی می خواهید یا فضای لازم برای دوچرخه ثابت تمام اتوماتیک را داری؟ چقدر می خواهید از دوچرخه ثابت خود کار بکشید؟ این دستگاه تنها وسیله ورزشی شما است یا در کنار دستگاه های دیگر می خواهید از آن استفاده کنید؟ و...

بعد از کمی تحقیق باتوجه به نیاز، پولی که می توانید هزینه کنید و ویژگی های شخصی خود مانند وزن، دوچرخه ثابت مورد نظر را خریداری کرده و به منزل ببرید. برای تنظیم دوچرخه ثابت با بدن خود، از فروشنده یا مربی کمک بگیرید. پس از تنظیم دستگاه، درست نشستن را بر روی آن بیاموزید. وقتی روی دوچرخه ثابت قرار گرفتید، بالاتنه را شل نگه دارید. شکمتان را به داخل بدهید. تمرینات ورزشی را به آهستگی آغاز کنید و پس مدتی خود را به سطح متوسط برسانید. در دراز مدت می توانید تمرینات پر شدت را نیز شروع کنید.

اگر ران ها درشتی دارید و با وجود تنظیم درست دوچرخه ثابت ،باز هم به کشاله ران تان فشار وارد می شود، شورت بالشتک دار بپوشید. دوچرخه ثابت را باید در جایی قرار بدهید به راحتی بتوانید بر آن سوار و پیاده شوید و همه قسمت های متحرک دستگاه نیز به شکل ایمن فضای حرکت کردن را داشته باشد.

تنظیم ارتفاع زین، نحوه قرار گرفتن زین و دسته ها بسیار اهمیت دارد. زین و دسته ها باید با زمین موازی باشند؛ اگر در هنگام رکاب زدن در کشاله ران احساس درد کردید، احتمالا به این معنی است که سر زین رو به بالا قرار دارد. اما اگر سر زین پایین باشد، بازوها و شانه ها تحت فشار قرار می گیرند. ارتفاع زین در مقایسه با قد شما باید طوری باشد که وقتی پدال ها در پایین ترین نقطه هستند، زانو اندکی خم باشد. اگر دسته های دوچرخه بیش از اندازه بالا باشد، نشیمنگاه دچار فشار و درد می شود؛ اما در صورتی که دسته ها پایین قرار بگیرند، سبب ایجاد کمر درد و خستگی در ناحیه بازو و شانه خواهد شد.

برای بدنسازی با دوچرخه ثابت می توانید مقاوت پدال ها را افزایش بدهید و حالت های مختلفی را تجربه کنید. وقتی می نشینید باید سریع پدال بزنید. زمانی که می ایستید مقاومت پدال ها را افزایش بدهید و آرام تر کار کنید. در وضعیت معلق بازوها و ساعد حالت نیمه باز دارند و باسن بر روی زین حالتی معلق پیدا می کند. یک حالت دیگر نیز وجود دارد که به آنOver the end می گویند؛ در این وضعیت باید روی دوچرخه ثابت بایستید و و بازو و ساعد را روی میله فرمان قرار بدهید.

در حین تمرین با دوچرخه ثابت، بر تنفس خود متمرکز بشوید و منظم و عمیق نفس بکشید. قبل از شروع هر ورزش هوازی، یک لیوان آب بخورید و در طول تمرین هم یک بطری آب در دسترس داشته باشید و هر چند دقیقه آب بنوشید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :