با ورزش هوازی چربی های شکم را مورد هدف قرار دهید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 15 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

چاقی در ناحیه شکم تهدید بزرگی برای سلامتی محسوب می شود و احتمال ابتلا به بیماری هایی همچون بیماری های قلبی- عروقی، دیابت نوع 2 ، سرطان سینه، سرطان روده و ... را افزایش می دهد.ورزش هوازی عموماٌ در زمان نسبتا طولانی با شدت متوسط انجام می شود و بر سراسر بدن تاثیر می گذارد؛ این نوع تمرینات بدن را به مرحله چربی سوزی می رساند. در ورزش هر چه اکسیژن بیشتری به بدن خود برسانید، بیشتر کالری می سوزانید و چربی های زیادتری از دست می دهید.

افرادی که کم تحرک بودند و تازه ورزش را شروع کرده اند معمولاٌ از آمادگی جسمانی مناسبی برخودار نسیتند و در مراحل اولیه نمی توانند مدت زیادی به فعالیت ادامه بدهند؛ به این افراد توصیه می شود در جلسات ابتدایی ورزش را با شدت ملایم آغاز کرده و به تدریج سطح تمرینات را بالا ببرند.راه رفتن و دویدن بهترین ورزش های هوازی محسوب می شوند که به تناسب اندام و کاهش وزن کمک می کنند؛ در صورتی که این تمرینات با ورزش های دیگری مانند دوچرخه سواری، شنا، حرکت دراز و نشست و... ترکیب بشود، نتایج به دست آمده چند برابر می شود و روند لاغری سریع تر اتفاق می افتد.

ورزش به روش تناوبی یا اینتروال سبب می شود افراد بتوانند مدت بیشتری به ورزش بپردازند و از منافع آن بهره مند شوند. برای پیروی از این شیوه می توانید 1 الی 2 دقیقه با سرعت زیاد بدوید و 1 دقیقه با راه رفتن آهسته استراحت فعال داشته باشید و بعد دوباره به دویدن ادامه بدهید و این چرخه را تا پایان مدت تمرین انجام بدهید. برخلاف تصور بیشتر مردم حرکاتی که شکم را تحت فشار قرار می دهد، مانند دراز و نشست چربی های ناحیه شکم را به سرعت از بین نمی برند، این ورزش ها تمرینات قدرتی هستند که فقط عضلات را تقویت می کنند؛ البته انجام آن ها بعد از تمرینات هوازی، در حالی که بدن هنوز گرم است، می تواند اثر بخش باشد.

یکی از مشکلات اساسی جوامع امروز کم تحرکی است. این شیوع نادرست زندگی موجب چاقی بی رویه شده و بیماری های متابولیک را به همراه دارد؛ به همین دلیل متخصصین ورزشی و پزشکان انجام تمرینات ورزشی به صورت منظم و روزانه را به همه مردم توصیه می کنند؛ اما متاسفانه اغلب مردم فرصت لازم برای رفتن به فضای مناسب برای انجام تمرینات ورزشی را ندارند. ولی می بایست بدانید، ضرورتی ندارد برای ورزش حتماٌ به سالن های ورزشی و پارک بروید؛ بسیاری از انسان های موفق در منزل ورزش می کنند.

در دسترس داشتن دستگاه های هوازی خانگی مانند تردمیل ، اسکی فضایی، دوچرخه ثابت و... کمک می کند همه اعضای خانواده بتوانند به صورت مستمر و منظم ورزش کنند.تحقیقات نشان داده کسانی که ورزش را در برنامه روزمره خود جا داده اند به بیماری هایی همچون دیابت، افسرگی، بیماری های قلبی- عروقی، فشار خون بالا و ... دچار نمی شوند.

ورزش راه درمان و پیشگیری بسیاری از بیماری ها شناخته شده است که در مقایسه با هزینه های درمانی که به دلیل تحرک ناکافی مجبور به پرداخت آن ها خواهیم شد مقرون به صرفه است. کسانی که 3 روز در هفته و در هر جلسه حدود 45 دقیقه برای ورزش هوازی وقت می گذارند، عمر طبیعی طولانی تری دارند و در طول زندگی کمتر دچار آسیب های جسمی و روانی می شوند.

ورزش دویدن به روش تناوبی در زمان بیشتر از 30 دقیقه موجب ترشح هورمون هایی همچون اندروفین می شود؛ این ماده مسکن طبیعی بدن بوده و در فرد ایجاد شادابی و سرزندگی می کند.در صورتی که پس از دویدن بر روی دستگاه تردمیل در پاهای خود احساس سنگینی می کنید، به علت تغییر شرایط و وضعیت است؛ اغلب ما زمان زیادی را در طول روز پشت میز می نشینیم؛ از طرفی آمارها نشان می دهد تعداد افرادی که سیگار می کشند نیز رو با افزایش است.

برای آن که احساس سنگینی پس از ورزش در ناحیه پا نداشته باشیم، تمرینات خود را با حرکات کششی ملایم شروع کنید. افرادی که دچار چاقی هستند در ابتدای تمرینات نباید با شدت زیاد شروع کنند. دویدن سریع به مفاصل پای آن ها آسیب وارد می کند؛ بهتر است این افراد ابتدا ورزش را با دستگاه های بدون برخورد مانند اسکی فضایی یا دوچرخه ثابت شروع کنند.

گاهی اضافه وزن به علت تنفس اشتباه ایجاد می شود؛ چون بدن انسان برای سوخت و ساز اکسیژن نیاز دارد و اگر اکسیژن کافی به بافت ها نرسد، مواد غذایی به جای سوختن به صورت چربی های اضافه بر روی هم انباشته می شوند و در حالی که فرد به اندازه لازم ذخایر قند و چربی دارد مدام احساس گرسنگی و ضعف می کند و به اصطلاح اشتهای کاذب پیدا خواهد کرد؛ بنابراین هر طوری که هست می بایست اکسیژن مورد نیاز را به بدن خود برسانید.

تنفس اصولی و درست یکی از ارکان ورزش محسوب می شود؛ به هر حال ما ورزش هوازی انجام می دهیم تا اکسیژن رسانی به بدن خود را افزایش بدهیم و سوخت و ساز بدنمان تسریع بشود؛ اگر ورزش هوازی به روش درست انجام بشود حتی در حالت استراحت کامل نیز چربی سوزی بیشتر خواهد شد.

کمبود آب الکترولیت بدن را نامتعادل می کند. در هنگام تمرینات ورزشی تعرق بیشتر می شود و بدن آب زیادی از دست می دهد، کمبود الکترولیت باعث خواهد شد پیام رسانی اعصاب، عضلات و پیام های الکتریکی به مغز با اختلال مواجه شود و فرد احساس بی حالی و خستگی بکند. کم آبی حجم خون بدن را کاهش می دهد؛ خون مسئول حمل اکسیژن تازه به بافت ها می باشد؛ همان طور که گفتیم بدن برای سوزاندن چربی ها احتیاج به اکسیژن دارد.

فقدان اکسیژن نیز منجر به ترشح اسیدلاکتیک شده و در قسمت های مختلف مانند پهلوها ایجاد درد شدید و گرفتگی می کند.برای این که با چنین مشکلاتی رو به رو نشوید در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید و در هنگام فعالیت بدنی، هرازگاهی بر روی تنفس خود متمرکز شده و سعی کنید درست و عمیق نفس بکشید.

دویدن و راه رفتن بر روی تردمیل قدم برداشتن را تصحیح می کند؛ زیرا اگر بر روی این دستگاه اشتباه گام بردارید، تعادل تان از دست می رود؛ وقتی سبک و نرم گام بردارید، دویدن بهتر می شود و ضربات کمتری به مفاصل وارد می شود؛ از برداشتن گام های بسیار کوتاه یا بلند خودداری نمایید. وقتی بر روی تردمیل یا سطح زمین می دوید، کتانی محکم و نرم بپوشید تا فشار کمتری به مفاصل وارد بشود.انجام ورزش هوازی پس از چند ماه چربی های اضافه شکم و سایر قسمت های بدن را آب می کند و باعث می شود فرد خوش اندام تر بشود.

ارسال نظر

مهین عابدی : ***********
1 0
سلام اطلاع رسانی شما خیلی خوبه. بعضی سایتا فقط تلبیغ می کنن. ممنون از شما
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :