با تمرین بر روی تردمیل، سوخت و ساز بدن تان را بالا ببرید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 17 مرداد 1397 در ساعت 14 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اجرای تمرینات روزانه یکی از اصلی ترین راه های سوختن انرژی در جهت کاهش وزن است. هنگامی که فردی تصمیم به لاغری یا تناسب اندام می گیرد، باید انرژی ذخیره شده در بدن را بسوزاند تا بتواند به اهداف خود برسد. حال در برخی افراد روند کاهش وزن سریع بوده و در برخی این روند کند است که سبب می شود فرد بیش از پیش تلاش کند.

این روزها با پیشرفت تکنولوژی و ظهور دستگاه های ورزشی مانند: تردمیل، دوچرخه ثابت یا الپتیکال اجرای ورزش روزانه برای همگان آسان شده است و تنها با تهیه یکی از این دستگاه ها می توان به کاهش وزن یا تناسب اندام رسید. اما باید این را نیز در نظر گرفت که تمرین با استفاده از این دستگاه ها نیاز به رعایت اصولی دارد که تاثیر پذیری بدن از ورزش را چندین برابر خواهد کرد.

با این حال کاهش وزن افراد و داشتن اندامی متناسب، مستقیما با متابولیسم بدن در ارتباط است؛ به این معنی که برخی افراد حتی با تمرینات بیش از حد دیرتر به هدف خود دست می یابند و برخی با تداوم در تمرین سریعا وزن کم می کنند. علت این امر چیست؟

دلیل این امر متفاوت بودن متابولیسم افراد با یکدیگر است؛ متابولیسم همان سوخت و ساز بدن است که طی آن، مواد مغذی مصرف شده پس از جذب تبدیل به انرژی می شوند. همه افراد برای انجام فعالیت های روزانه باید انرژی لازم را داشته باشند و این انرژی با تغذیه مناسب در طی روز تامین خواهد شد. در اصل بدن انسان مانند ماشینی است که برای روشن شدن و ادامه حرکت به سوخت نیاز دارد و باید این سوخت را با مصرف مواد مغذی و پروتئین ها به بدن برساند تا بتواند به فعالیت های فیزیکی بپردازد.

اما گاهی این انرژی به صورت چربی های اضافه در بدن ذخیره شده و باعث افزایش وزن می شود که با ورزش روزانه فرد می تواند آن ها را از بین ببرد. سوخت و ساز یا همان متابولیسم بدن به عوامل دیگری از جمله وراثت، جنسیت و سن نیز بستگی دارد که باعث می شود فرد زودتر مواد مصرفی ذخیره شده در بدن را به انرژی برای ادامه فعالیت ها تبدیل نماید.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با تمرینات متداوم نیز کاهش وزن ندارید، باید بدانید که در رسیدن به هدف، مواردی هستند که سوخت و ساز بدن را بالا می برند. در این مقاله قصد داریم بدانیم که تمرین بر روی تردمیل با رعایت اصولی که برای کاهش وزن و تناسب اندام الزامی است، چگونه می تواند در افزایش سوخت و ساز یا متابولیسم بدن تاثیر گذار باشد.

حین تمرین آب بنوشید: کم آبی بدن علاوه بر اینکه باعث دهیدراته شدن آن می شود، روند متابولیسم را به شدت کاهش خواهد داد. به یاد داشته باشید که قبل از شروع تمرین بر روی تردمیل به میزان کافی آب بنوشید، این کار نه تنها از تشنگی و خستگی زودرس شما حین تمرین جلوگیری می نماید، بلکه باعث افزایش متابولیسم بدن نیز می شود. آب رسانی مناسب به بدن، آن را در وضعیت ترموژنیک یا گرمازایی قرار داده و در واقع چربی سوزی بهتری خواهد داشت.

نوشیدن آب در حین تمرین نیز باعث می شود تا بدن چربی های انباشته شده را بسوزاند و سلول های چربی را به انرژی تبدیل کند. آب سرد، سرعت سوخت و ساز را بالا می برد، دمای پایین و سردی آب، بدن را مجبور می کند برای تعدیل دمای درونی اش، سخت تر کار کند. این حالت منجر به افزایش سرعت متابولیسم می شود.

در اجرای روزانه ورزش اراده داشته باشید: تداوم در تمرین بر روی تردمیل یکی از اصلی ترین روش هایی است که باعث افزایش سوخت و ساز بدن خواهد شد. اگر تصمیم قطعی به کاهش وزن دارید باید به طور روزانه تمرینات خود را بر روی تردمیل اجرا نمایید. ورزش های هوازی به شدت موجب افزایش متابولیسم بدن خواهند شد و همانطور که می دانید دویدن بر روی تردمیل ورزشی هوازیست.

برای بالا بردن سوخت و ساز بدن در طی روز لازم نیست که بیش از حد به بدن فشار بیاورید؛ با این کار نه تنها موجب دلزدگی از تمرین خواهید شد، بلکه ممکن است جوابی معکوس از تمرینات دریافت نمایید. بهتر این است که روزانه تمرینات خود بر روی تردمیل را به صورت متنوع و با شدت متوسط اجرا کنید تا سوخت و ساز بدن تا افزایش یابد.

از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید: داشتن رژیم عذایی مناسب در زمان تمرینات یکی از اصولی است که باید رعایت شود. شما باید بدانید که مصرف چه مواد غذایی در طی روند کاهش وزن برای تان مفید است. برای مثال مصرف کربوهیدرات و فیبر گزینه مناسبی برای قبل از شروع تمرینات بوده و باید از مصرف غذاهای سنگین چرب بپرهیزید.

استفاده از غذاهای چرب و سنگین قبل از شروع ورزش، سبب ایجاد مشکلات معده شده و به دلیل روند هضم ممکن است در طول تمرین برای تان مشکل ایجاد نماید. بنابراین بهتر است وعده های غذایی سبک مصرف کنید تا علاوه بر هضم آسان، به راحتی انرژی مورد نیاز برای ادامه تمرین را تامین نماید.

همچنین بهتر است وعده های غذایی خود را تقسیم بندی کرده و در وعده های اصلی حجم کمتری غذا میل کنید و سعی کرده وعده های غذایی تان را بیشتر نمایید. به این صورت که در طول روز چند وعده غذا با حجم کم مصرف کنید. این کار به خوبی انرژی مورد نیاز شما برای ادامه فعالیت های فیزیکی و نیز سوخت و ساز بدن را تامین می نماید.

ادویه جات را در برنامه غذایی بگنجانید و پروتئین مصرف کنید: از دیر باز مصرف غذاها و ادویه جات تند باعث افزایش سوخت و ساز در بدن بوده است. مصرف مداوم فلفل همراه غذا باعث کاهش وزن خواهد شد و به خوبی متابولیسم بدن را افزایش می دهد. این امر به دلیل وجود ماده ای در فلفل قرمز به نام کپسایسین است که بر دو نوع چربی های سفید و قهوه ای بدن موثر می باشد.

فلفل قرمز توانایی زیادی در بالا بردن سوخت و ساز بدن دارد که موجب می شود احساس سیری کنید و از غذا خوردن بیش از حد جلوگیری می نماید. اما باید این را بدانید که مصرف بیش از حد ادویه غذایی مضراتی دارد که بهتر است در مصرف آن تعادل را رعایت کنید.

مصرف پروتیئن در طول روز باعث می شود که بدن انرژی لازم برای انجام فعالیت های فیزیکی و نیز ورزش را بدست آورد. علاوه بر این کربوهیدرات نیز محافظت کننده پروتئین است به این معنی که اگر شما مقدار کربوهیدرات مورد نیاز بدن را برای سوخت و ساز مصرف کنید، بدنتان پروتئین ها را برای تولید انرژی هدر نخواهد داد.

درست است که ورزش روزانه بر روی تردمیل موجب کاهش وزن خواهد شد اما، رعایت اصولی از موارد ذکر شده روند سوخت و ساز بدن را به خوبی افزایش می دهد و باعث می شود شما زودتر از آن چیزی که فکر می کنید به اهداف خود دست یابید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :