با تردمیل ورزش کنیم یا دوچرخه ثابت؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 10 : 46 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اغلب کسانی که تمایل به خرید یک دستگاه ورزشی هوازی دارند تا در محیط خانه به تمرینات ورزشی بپردازند این سوال را از خود و ما می پرسند؛ تردمیل بخریم یا دوچرخه ثابت؟ و جواب ما این است، بستگی به شرایط بدن شما دارد.در میان دستگاه های هوازی تردمیل مزایای خاص خود را دارد؛ تمرینی که با این دستگاه انجام می دهید همان راه رفتن و دویدن است؛ در واقع تقلیدی از یکی از کارهای روزانه می باشد.راه رفتن و دویدن حرکت طبیعی بدن است و همه افراد سالم آن را در زمان کودکی آموخته اند و هر روز انجام می دهند و بهترین تمرین برای بدن شناخته شده است.

با این دستگاه می توان کالری نسبتاً زیادی سوزاند. مانیتور تردمیل های پیشرفته و مدرن امروزی اطلاعات بسیار خوبی مانند سرعت، مدت تمرین، کالری مصرف شده، مسافت طی شده و ضربان قلب کاربر را نشان می دهد؛ به وسیله این اطلاعات ارزشمند ورزشکار در حین تمرین از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می تواند یک الگوی مناسب ورزشی را طراحی کند و بر اساس آن الگوی اولیه پیش برود.

تردمیل برای کسانی که از بیماری خاصی مانند دردهای مزمن زانو رنج نمی برند یک دستگاه ایده آل است که توسط آن می توان فعالیت بسیار مفیدی انجام داد و از مزایای ورزش هوازی بهرمند شد؛ همچنین افرادی که به ناراحتی هایی همچون بیماری های قلبی – عروقی، دیابت و فشار خون بالا دچار هستند می بایست در مورد استفاده از این دستگاه و هر فعالیت ورزشی دیگری با پزشک مشورت کنند.

دوچرخه ثابت دستگاه بدون برخوردی است که توسط آن می توان تمرینات ملایم تری انجام داد؛ این دستگاه در مقایسه با تردمیل فشار کمتری به زانو و کمر وارد می کند؛ به همین دلیل برای افراد آسیب دیده و مسن مناسب تر می باشد.متخصصان معتقدند میزان حداکثر اکسیژن مصرفی بر روی تردمیل بیش از دوچرخه ثابت است؛ حداکثر اکسیژن مصرفی که با حروف اختصاری VO2 max نشان داده می شود، در واقع حداکثر اکسیژنی است که بدن انسان در هر دقیقه دریافت می کند و فاکتور مهمی برای تعیین وزن بدن محسوب می شود؛ همچنین این فاکتور رابطه تنگاتنگی با فعالیت های هوازی و وضعیت استقامت بدن دارد.

ولی در عوض دوچرخه ثابت جای کمتری اشغال می کند و سر و صدای کمتری نیز دارد. به کسانی که دچار آرتروز زانو و دردهای اسکلتی – عضلانی هستند توصیه می شود برای شروع تمرینات هوازی با دستگاهی مانند دوچرخه ثابت تمرینات را شروع کنند و به تدریج آمادگی جسمانی خود را افزایش بدهند.

در صورتی که دوچرخه ثابت را انتخاب کرده اید، بد نیست گاهی برای انجام تمرین پیاده روی از منزل بیرون بزنید و پس از 20 دقیقه راه رفتن به منزل باز گردید و با دوچرخه ثابت به تمرین بپردازید.دوچرخه ثابت انواع مختلفی دارد؛ نوعی دوچرخه ثابت موجود هست که توسط آن ورزش اسپینینگ انجام می دهند؛ این دوچرخه ها هم در باشگاه های بدنسازی و هم در منازل مورد استفاده قرار می گیرند و برای سوزاندن کالری، کاهش وزن و حفظ عضلات دستگاه ایده آلی است.

دوچرخه ثابت اسپنینیگ برای سطح آمادگی جسمانی افراد مختلف قابل تنظیم است و هر فرد می تواند با توجه به آمادگی بدن خود این گونه تمرینات را انجام بدهد. سوزاندن کالری، بهبود سلامت قلبی- عروقی، پیش رفتن با سرعت خود، تجربه گذراندن زمان، دست یابی به پاهای خوش فرم و اندام باب روز، ساخت قدرت ذهنی، انجام یک تمرین کم خطر و موثر، انجام یک تمرین فوق العاده برای آب کردن چربی های شکم و کاهش ناگهانی در تکنیک نقطه شکست از مزایای این دستگاه هوازی به شمار می آید. دوچرخه ثابت های مبله یا نشسته نیز در بازار وجود دارند که بسیار کم استرس تر هستند و برای افراد مسن و آسیب دیده مناسب می باشند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :