با الپتیکال به پاهای خود فرم بدهید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 11 دی 1395 در ساعت 12 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش با الپتیکال از بسیاری جهات شبیه ورزش با تردمیل است؛ با این تفاوت که کار با الپتیکال راحت تر می باشد. در اپتیکال به جای تسمه متحرک یک جفت پدال داریم که کف پاها بر روی آن قرار می گیرد و با فشار آوردن و به جلو راندن آن ها تمرین ورزشی آغاز می شود. اگر بتوانیم درست بر روی این دستگاه کار کنیم یک تمرین ورزشی کاردیو انجام داده ایم که به اندازه پیاده روی راحت و سبک می باشد.

الپتیکال حتی در مقایسه با دوچرخه ثابت هم فشار کمتری به مفاصل پا وارد می کند، در حالیکه ماهیچه ها به همان اندازه و حتی بیشتر درگیر و تقویت می شوند. چون بر روی دوچرخه ثابت می نشینید و روی الپتیکال می ایستید و ایستادن موجب سوزاندن کالری بیشتری می شود. همچنین الپتیکال، جانشین مناسبی برای تردمیل نیزهست. اگر به آهسته دویدن عادت داشته باشید، در هنگام ورزش با الپتیکال در ناحیه زانو و مچ پا احساس آرامش می کنید. چون الپتیکال فقط این نواحی را می نوازد. بنابراین می توانید با این دستگاه زمان طولانی تری به انجام تمرین مشغول شوید.

بر روی الپتیکال همان عضلاتی در گیر می شوند که در هنگام دویدن به کار می آیند. اگر برای دقایقی پدال های الپتیکال را در جهت معکوس به حرکت درآورید و بر عکس پدال بزنید، به عضله های ساق پا و همسترینگ، فشار بیشتر وارد خواهد شد. برای اینکه تمرین بهتری داشته باشید، الپتیکال خود را بر روی مقاومت بیشتر تنظیم کنید. هرگاه در طول تمرین حس کنید پاهایتان تکان می خورد به این معنی است که درجه مقاومت دستگاه پایین است و باید آن را افزایش بدهید.

به بدن خود گوش کنید و دقت داشته باشید به کدام از قسمت از بدنتان فشار بیشتری وارد می شود و در کدام بخش احساس خستگی می کنید؟ در بهترین حالت باید بتوانید بالا و پایین رفتن باسن خود را حس کنید. شکم را به داخل بدهید و پاها را آنقدر بکشید که عضلات شکم درگیر بشود. گاهی بر روی حرکات دستان خود متمرکز بشوید.

در برخی از اسکی فضایی ها، فواصل حرکت دست ها با نوسان همراه هستند تا کاربر بتواند بالا تنه را نیز در تمرینات شرکت بدهد. با الپتیکال می توان به انجام ورزش هوازی پرداخت. چون این وسیله ضربان قلب را افزایش می دهد، در نتیجه تنفس عمیق تر و تندتر می شود و اکسیژن رسانی بهتر اتفاق می افتد. همان طور که می دانید اکسیژن بیشتر، سبب افزایش سوخت وساز خواهد شد. با سوزاندن چربی های اضافه در هنگام ورزش با اسکی فضایی، پاها خوش فرم تر و زیباتر می شوند.

اگر قصد دارید در بدن خود توده های عضلانی بسازید، می بایست ورزش هوازی را با تمرینات قدرتی همراه کنید. تمرینات قدرتی نیز در سوزاندن کالری کمک می کند و نسبت بافت عضلانی را نسبت به بافت چربی افزایش می دهد. با ورزش هوازی نمی توان تعیین کرد که کدام قسمت از بدن چربی بسوزاند، اما با تمرنات قدرتی می توان اندازه عضلات مورد دلخواه را افزایش داد.

درد جزئی از زندگی می باشد اما با انتخاب یک ورزش هوازی شما می توانید از فشار آمدن زیاد به عضلات و تحمل درد بیش از حد پیشگیری کنید. دویدن بر روی زمین و حتی تردمیل ضربه های زیادی به نواحی مختلف بدن وارد می کند که سبب ضعف ماهیچه ای می شود.

اما کار با اسکی فضایی ضعف ماهیچه ای را بر طرف می سازد. بسیاری از پزشکان این وسیله را به عنوان یک دستگاه ورزشی- درمانی توصیه می کنند. با الپتیکال می توان به اندازه ورزش ایروبیک اکسیژن مصرف کرد و کالری سوزاند. از این لحاظ تردمیل و الپتیکال هیچ برتری نسبت به هم ندارند. اسکی فضایی به دلیل کم ضربه بودن برای تمرین های دوره ای ایده آل است و با استفاده بیش از حد از این دستگاه، ماهیچه ها تحریک شدید نمی شوند.

پیاده روی نیز یک تمرین کم ضربه می باشد، اما تحقیقات نشان داده تمرین با الپتیکال بیش از پیاده روی ماهیچه های پشت ران را به کار می گیرد. بر روی دستگاه الپتیکال شما می توانید 3 فاکتور سرعت، شیب و مقاومت را تغییر بدهید. هر کدام از این 3 فاکتور ماهیچه های جداگانه ای را تحت تاثیر قرار می دهند و با تغییر آن ها تنوع تمرین را نیز بیشتر می شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :