اگر تردمیل بوی سوختگی داد چه باید کرد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 10 : 41 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل خانگی دستگاهی برای تناسب اندام وسلامت قلب و عروق می باشد. این دستگاه برقی همانند سایر وسایل برقی دیگر امکان دارد مشکلاتی از قبیل بوی سوختگی و غیره داشته باشد که منجر به آتش سوزی شود. در مواقع برخورد با همچنین مشکلی دستگاه را سریعا از برق کشیده و با کارشناس مربوط تماس حاصل نمایید. در اینجا ما شما را با علل این مشکل آشنا خواهیم کرد:

اتصالی کردن موتور دستگاه یکی از دلایلی است که باعث بوی سوختگی می شود، این مشکل زمانی پیش می آید که پس از روشن شدن تردمیل دستگاه با سرعت بالا شروع به کار کرده، باعث پریدن فیوز می شود. اتصالی موتور موجب اتصال کوتاه برد کنترل (درایو) می شود، در این زمان شما باید سیم های متصل شده به موتور و سایر سیم پیچی های دستگاه را نیز بررسی نمایید که تماس زمینی نداشته باشد. در بعضی مواقع نیاز می شود درایو موتور یا برد آن تعویض شود. توصیه ما این است که ماهی یک بار اطراف موتور با جارو برقی تمیز و قبل از این کار دستگاه را از برق خارج نمایید.

اصطکاک در قسمت تسمه و تخته تردمیل یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی می باشد. به دلیل ارتباط تسمه تردمیل و تخته، در مواقع استفاده زیاد از دستگاه اصطکاک بین تسمه و تخته بیشتر شده باعث فرسوده شدن تسمه می گردد، حرارت ایجاد شده توسط تسمه، موجب داغ شدن آن می شود در این حین کلید قطع کننده برق به صورت اتوماتیک باعث قطع شدن برق دستگاه می شود، همین قطع و وصل شدن های مداوم این کلید، موجب اختلال در فعالیت موتور شده کار آن را چند برابر میکند و باعث مصرف انرژی بیش از حد موتور می شود تا بتواند سرعت تسمه را کنترل کند. همین دلایل موجب داغ شدن موتور شده ممکن است نیاز به تعویض تسمه یا موتور شود.

اتصالی در قسمت های الکترونیکی و سیم پیچی های تردمیل از موارد دیگر بوی سوختگی می باشد، سوختگی کلی به علت مشکلات ولتاژ می باشد و زمانی رخ می دهد که موتور به خوبی خنک کاری نکند در این صورت کل سیم پیچی داغ شده می سوزد. ممکن است یک فاز از سیم پیچی دچار اختلال شده و باعث انتقال جریان برق به دو فاز دیگر شود و موتور گرم شود. آلودگی و تغییرات ولتاژ باعث ایجاد سوختگی لکه ای می شود، در این حالت اتصال کوتاه بین سیم پیچی ها رخ می دهد. سیم کشی نا درست و بالا رفتن بار جریان الکتریکی باعث سوختگی سیم پیچ راه انداز می شود که معمولا تک فاز می باشند و از کار افتادن یک فاز اولیه موجب سوختگی میشود. برای حل این مشکلات حتما با کارشناس مربوطه تماس حاصل فرمایید.

آخرین موردی که ایجاد بوی سوختگی در تردمیل می کند که اکثرا در دستگاه های بی کیفیت به دلیل اصطکاک و گرم شدن زیاد دراثر درست کار نکردن کمپرسور و خنک کاری و افزیش بار و جریان الکتریکی آن و بالا و پایین شدن ولتاژ می شود. دستگاه تردمیل های بی کیفیت موتوری با یک صفحه سیم پیچی دارند که اگر ولتاژ و آمپر موتور به اندازه کافی هم حرارت ایجاد کند شروع به سوختن می کند ر این صورت بدیهی است که باید تسمه و موتور تعویض گردد و تخته تردمیل بررسی شود، حتی اگر آرمیچر موتور هم سوخته باشد باز هم باید موتور را تعویض نمایید. هر 1 درصد عدم تعادل در ولتاژ موجب پایداری جریان الکتریکی به میزان 6 تا 10 درصد تغییر می شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :