اهمیت کار با تردمیل برای افراد سالم

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 15 : 16 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

متخصصین ورزش معتقدند افرادی که تصمیم دارند با دستگاه های هوازی به تمرینات ورزشی بپردازند، در صورتی که کاملاً سالم هستند و از بیماری خاصی مانند کمر درد، زانو دردهای مزمن فشار خون بالا، بیماری های قلبی- عروقی و... رنج نمی برند، بهتر است از تردمیل استفاده کنند. تردمیل دستگاهی هوازی است که هم در باشگاه و هم در منزل مورد استفاده قرار می گیرد.افرادی که دچار درد جلو زانو هستند، بهتر است از دوچرخه ثابت و دوچرخه متحرک استفاده نکنند؛ فقط در صورتی می توانند با دوچرخه ثابت به ورزش بپردازند که قابل تنظیم بوده و زین آن را بتوان به نحوی تنظیم کرد که زانو خیلی خم نشود.

برای کسانی که بیماری بخصوصی ندارند و وضعیت عمومی بدنشان خوب است ورزش های هوازی مانند پیاده روی تند، دویدن و شنا بسیار مفید می باشد.دوچرخه ثابت همچون تردمیل فواید بی شماری دارد؛ اما حداکثر اکسیژن دریافتی که شاخص اصلی استقامت قلبی- عروقی است، در حین تمرین با دستگاه تردمیل افزایش می یابد. مبتلایان به دردهای اسکلتی و آرتروز زانو نیز برای شروع بهتر است با دوچرخه ثابت تمرین انجام بدهند.کالری که می توان با دوچرخه ثابت سوزاند مانند وقتی است که فرد پیاده روی نسبتاً سریع انجام می دهد. این تمرین بهتر است همراه با پیاده روی انجام بشود. برای مثال فردی که تصمیم دارد با دوچرخه ثابت ورزش کند بهتر است پیش از انجام تمرین با دستگاه 30 دقیقه با سرعت نسبتاٌ سریع راه برود و بعد به مدت 30 دقیقه روی دوچرخه ثابت پدال بزند.

همه دوچرخه ثابت های مدرن امروزی مجهز به سیستمی هستند که توسط آن مقاومت دستگاه تنظیم می شود؛ این سیستم می تواند به صورت الکترومگنتی یا مگنتی باشد؛ با افزایش مقاومت در مقابل رکاب زدن می توان سطح تمرین را افزایش داد و قدرت عضلانی خود را بالا برد؛ شدت تمرین همواره به آمادگی جسمانی فرد مربوط می شود افراد آسیب دیده یا مسن نباید به بدن خود فشار وارد کنند.

تمرین با دوچرخه های دستی برای تقویت عضلات قفسه سینه، اندام فوقانی و شانه پیشنهاد می شود؛ این دوچرخه ها نیز به سیستم تنظیم مقاومت مجهز می باشند که با افزایش آن می توان شدت تمرین را بیشتر کرد و عضلات را بیشتر تقویت نمود.دوچرخه ثابت بیشتر به درد کسانی که مشکلات حس عصبی پا دارند، زنان باردار، کسانی که دچار مشکلات تعادلی یا بینایی هستند یا راه رفتن برایشان مشکل است و مبتلایان به بیماری پوکی استخوان می خورد؛ این افراد نمی توانند سوار دوچرخه متحرک بشوند و حتی ممکن است راه رفتن روی تردمیل نیز برایشان مشکل باشد.

دوچرخه ثابت پایداری و ثبات بیشتری دارد و ورزش با آن تمرین بدون برخورد محسوب می شود؛ ورزش با این دستگاه هوازی فواید بسیاری به همراه دارد؛ همچنین افرادی که از بیماری دیابت رنج می برند ممکن است در هنگام راه رفتن طولانی دچار زخم پا بشوند؛ این زخم ها به سادگی درمان نمی پذیرند؛ به همین علت استفاده از دوچرخه ثابت برای این گونه افراد ورزش مناسب تری است.افرادی که ران های بزرگی دارند و در طی ورزش با دوچرخه ثابت کشاله ران شان دردناک می شود باید شورت بالشتک دار بپوشند.

تردمیل یک دستگاه مناسب برای ورزش هوازی محسوب می شود که در بحث استفاده از وسایل ورزشی خانگی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده؛ انواع مدرن و امروزی این دستگاه امروزه به امکانات ویژه ای مجهز می باشد که مهمترین آن ها مانیتوری است که زمان، سرعت، کالری سوزانده شده، مسافت طی شده و ضربان قلب را نشان می دهد؛ البته اغلب دوچرخه ثابت ها به چنین نمایشگری مجهز هستند؛ ورزشکار به وسیله این اطلاعات ارزشمند در حین تمرین از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می تواند بر اساس آن ها یک الگوی ورزشی مناسب طراحی کند و با همان برنامه اولیه پیش برود.

وجود دستگاه های خانگی، ورزش را برای همه مردم قابل دسترسی کرده است؛ وقتی یک تردمیل خانگی در منزل داشته باشیم، دیگر نگران تاریک شدن هوا، بدی آب و هوا، کمبود وقت و بسیاری از مشکلات دیگر نخواهیم بود.تردمیل دستگاهی است که می توان به وسیله آن بدن خود را گرم کرد و با همان دستگاه به ورزش ادامه داد؛ زیرا دویدن یکی از بهترین روش های گرم کردن بدن قبل از ورزش محسوب می شود.تردمیل های پیشرفته و مدرن در حافظه خود برنامه های ورزشی گوناگونی در سطوح مختلف دارند که می توان بر اساس آن ها به انجام تمرین ورزشی مشغول شد. دستگاه هایی که به کنترل ضربان قلب مجهز هستند با توجه به میزان ضربان قلب شدت تمرین تغییر می دهند تا به سیستم قلبی- عروقی صدمه وارد نشود.

بیشتر تردمیل ها ضربه گیرهای مختلفی دارند و به واسطه این ضربه گیرها که سطح تسمه که در واقع فضای دویدن است در مقایسه با سطح آسفالت بسیار انعطاف پذیرتر می باشد؛ ضربه گیرها از مفاصل، عضلات و ستون فقرات کاربر محافظت می کند. افراد تازه کار می بایست به یاد داشته باشند تمرینات خود را با شدت کم شروع کرده و در حالی که آمادگی جسمانی خود را افزایش می دهند، سطح تمرینات را بالا ببرند.

در حین تمرین با تردمیل حتماٌ باید کفش ورزشی مناسب بپوشید و مراقب رطوبت و حرارت بدن خود باشید. 30 دقیقه پپش از شروع تمرینات ورزشی یک لیوان آب میل کنید و در هنگام انجام تمرین نیز هرگاه احساس تشنگی کردید چند جرعه آب بنوشید و گلویی تازه کنید؛ با این کار بدن هیدراته باقی می ماند و دمای بدن متعادل می شود.وقتی تعادل خود را روی تردمیل به دست آوردید، دستگیره ها را ول کنید؛ گرفتن دستگیره ها و تکیه دادن به آن ها موجب می شود کالری کمتری از دست بدهید و منافع ورزش هوازی کاسته بشود؛ همچنین این کار اشتباه وضعیت طبیعی بدن از بین برده و با خطر کشیده شدن عضلات مواجه می شوید.

اگر بر روی تردمیل مانند زمانی که روی سطح زمین قرار دارید، راه بروید و بدوید، تعادل و هماهنگی بدن بیشتر می شود و حس مثبت عمقی پیدا خوهید کرد که به دلیل ترشح هورمون های آرام بخشی مانند سروتونین و اندروفین می باشد؛ این هورمون ها خواب را تنظیم کرده و اشتهای کاذب را از میان می برد و موجب نشاط و سرزندگی در انسان می شود؛ در مجموع ورزش با دستگاه هوازی تردمیل برای افراد سالم بسیار سودمند و اثر بخش است؛ به طوری که چند هفته پس از استفاده منظم از آن تغییرات چشمگیری را در بدن خود مشاهده خواهید کرد و لباس بهتر روی تنتان می ایستد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :