افزایش عمر با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 11 : 50 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دانشمندان معتقدند 30 دقیقه پیاده روی سریع به طور روزانه حداقل 90 دقیقه عمر انسان را افزایش می دهد و این طول عمر با سلامتی همراه خواهد بود. دویدن مانند ورزش ایروبیک، یک تمرین هوازی است و انجام آن سبب بهبود متابولیسم بدن می شود. البته میزان اثر بخشی ورزش به مقدار آن بستگی دارد.

با افزایش سن سوخت و ساز کاهش می یابد؛ به همین دلیل افراد مسن تر، با اضافه وزن مواجه می شوند. ورزش مستمر ومنظم از کندی متابولیسم پیشگیری کرده و منجر به افزایش حجم عضلانی می گردد. عضلات بافت با ارزشی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند و باعث سوخت و ساز بیشتر می شوند. یعنی هر چه بیشتر ورزش کنید، بدن عضلانی تری خواهید داشت و همین عضلات روند کاهش وزن و تناسب اندام را تسریع می کنند.

تحقیقات نشان داده دنبال کردن یک برنامه منظم ورزشی در زندگی روزمره موثرترین راه برای حفظ سلامت و و طول عمر می باشد؛ اما این روزها به دلیل مشغله های کاری فراوان، نامساعد بودن آب و هوا و در دسترس نبودن فضای مناسب، اغلب افراد نمی توانند به تمرینات ورزشی بپردازند؛ به همین علت ورزش با دستگاه های هوازی خانگی مانند تردمیل توصیه می شود. تردمیل خانگی، این امکان را فراهم می کند در هر لحظه که فرصت یافتید به سراغ ورزش بروید و از فواید بسیار آن بهرمند شوید.

سن بیولوژیکی می تواند 10 سال کمتر از سن واقعی به نظر برسد و این یکی از فواید ورزش به شمار می آید. ورزش سبب می شود پیری در سلول ها و حتی کروموزم به تعویق بیفتد. این فعالیت مفید اثرات ضد پیری اثبات شده ای دارد؛ با افزایش سن کروموزوم ها کوتاه ترمی شوند؛ انجام تمرینات ورزشی منظم و مستمر از کوتاه شدن آن ها برای مدتی جلوگیری می کند؛ به همین علت طول عمر بیشتر می شود. ضمن این که فعالیت ورزشی کیفیت خواب را بالا برده و سبب بهبود وضعیت قلبی – عروقی می شود.

در میان سالی چربی های ران و باسن به سمت شکم می روند. چاقی شکمی خطرناک ترین نوع چاقی است؛ زیرا چربی های شکم احتمال ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. ورزش کلسترول و دیابت را بهبود بخشیده و ایمنی بدن را بالا می برد.

ورزش هوازی اگر با حرکات تعادلی ترکیب بشود، استخوان ها، بینایی و هوش را قوی می کند. راه رافتن بر روی تردمیل یک نوع ورزش تعادلی محسوب می شود؛ زیرا بر روی این دستگاه بر روی تسمه ای گام بر می دارید که در خلاف جهت شما در حرکت است و حفظ تعادل از راه رفتن در حالت عادی کمی مشکل تر است. به طور کلی ورزش تاثیرات مثبتی بر ذهن انسان دارد و از انحطاط نرون ها پیشگیری می کند؛ در نتیجه از بیماری آلزایمر جلوگیری می کند. برای حقظ جوانی بیشتر می بایست از انجام تمرینات ورزشی لذت ببرید.

در سنین پیری حافظه انسان کندتر می شود؛ ورزش هوازی منظم و متداوم، اندازه هیپوکمپوس مغز را که با حافظه مرتبط است، بیشتر می کند و مهارت های مغزی بهبود یافته و در اصطلاح مغز تیزتر می شود.

پس از 30 دقیقه دویدن بر روی تردمیل یا سطح زمین، مغز هورمون اندروفین آزاد می کند، این ماده استرس های روانی و اضطراب را می کاهد و ضد افسردگی است. دویدن همانند ورزش یوگا، آرامش بخش می باشد. دستگاه تردمیل این امکان را به شما می دهد که بر ضربان قلب و تنفس خود متمرکز بشوید که به لحاظ سلامت روحی و جسمی تاثیر به سزایی دارد.

قلب یک عضله است و مانند سایر عضلات در اثر بی تحرکی ضعیف شده و خون رسانی به ارگان های بدن با زحمت انجام می پذیرد. این حالت منجر به ایجاد حس خستگی و ناتوانی در بدن می شود. انجام تمرینات ورزشی در سطح متوسط، اکسیژن رسانی به بافت ها را افزایش داده و احساس خستگی ناشی از کمبود اکسیژن از بین می برد.

فواید ورزش به ایجاد حس شادابی و جوانی محدود نمی شود؛ بالا رفتن سن فقط انعطاف پذیری بدن را کم نمی کند، بلکه انعطاف پذیری شریان ها و عروق نیز کمتر می شود. تمرینات ورزشی منظم، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاسته و مانع فشار خون بالا، افزایش تری گلیسرید و ایجاد لایه چربی در سرخ رگ و مسدود شدن رگ ها خواهد شد.

ورزش گردش خون را در بدن بهتر می کند؛ در نتیجه انقباض و انبساط رگ های حاوی اکسیژن و خون، به راحتی انجام می پذیرد و اکسیژن به اندازه کافی به مغز و عضلات و حتی قلب می رسد. انجام حرکات کششی پس از دویدن، به انعطاف پذیری رگ ها کمک می کند.

بی تحرکی فشار خون را بالا برده و سبب می شود قلب به سختی کار کند، چربی ها در رگ ها رسوب کرده و احتمال انسداد بالا می رود. هر چه سن بیولوژیکی بدن بیشتر می شود احتمال بدتر شدن آزمایش ذهنی و فیزیکی بالاتر می رود. در اغلب افراد جوان، سن بیولوژیکی با سن شناسنامه هماهنگ است. به جز عوامل ژنتیکی، عوامل زیست محیطی و سبک زندگی بر سن بیولوژکی بدن تاثیر دارد.

سن شناسنامه چندان اهمیتی ندارد؛ مهم این است که چقدر احساس جوانی می کنید. با پرداختن به ورزش و تغییر عادات مختلف زندگی از همین امروز می توانید روند پیری را به تاخیر انداخته و سن بیولوژکی خود را پایین بیاورید؛ به طوری که در چند سال آینده کسی نتواند سن شما را حدس بزند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :