افراد مسن با تردمیل ورزش کنند یا دوچرخه ثابت؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 10 : 48 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دستگاه های هوازی از جمله تردمیل و دوچرخه ثابت مزایایی زیادی برای بدن دارند. پزشکان تاکید دارند که انسانها با هر سن و سالی باید ورزش را به عنوان یکی از برنامه های روزانه انجام بدهند تا بتوانند شادابی و سلامت بدن را حفظ کرده و به تناسب اندام خود کمک کنند. اغلب سالمندان گمان می کنند به دلیل اینکه سن زیادی دارند و دچار انواع آرتروز و زانو درد و کمردردهای مزمن شده اند نباید هیچ فعالیتی انجام بدهند.

در صورتی که این افراد نیز باید فعالیت مناسب و روزانه داشته باشند و البته به یاد داشته باشید کهنسالان باید ورزش هایی انجام بدهند که فشار کمتری به عضلات و مفاصل وارد می کنند؛ به همین دلیل کارشناسان استفاده از دوچرخه ثابت را به آنها پیشنهاد می دهند.ورزش کردن با دوچرخه ثابت تمرین کم برخورد است و فشار زیادی بر روی مفاصل و عضلات بدن وارد نمی کند؛ با رکاب زدن ساده میتوانید باعث پرورش عضلات و توانبخشی به بدن بشوید.

دویدن یا راه رفتن در مقایسه با رکاب زدن با دوچرخه فشار زیادی به مفاصل و مخصوصا زانوها وارد خواهد کرد. با انجام دادن تمرینات توسط دوچرخه ثابت میتوانید به راحتی مشکلات تعادلی بدن را از بین ببرید و با کمک گرفتن از پزشک مشکلات ارتوپدی را نیز رفع کنید.با بالا رفتن سن افرادی که دچار پوکی استخوان شده اند، از ترس زمین خوردن و به وجود آمدن مشکلات لگنی یا استخوان ها میترسند فعالیت داشته باشند. همان طور که میدانید با وجود پوکی استخوان، درمان و ترمیم استخوان ها به سختی انجام می شود و حتی گاهی ناممکن است.

استفاده از دوچرخه ثابت برای افرادی که دچار پوکی استخوان و مشکلات آن هستند و افراد دیابتی توصیه می شود که با استفاده از دوچرخه ثابت میتوانند هم فعالیت ورزشی مفیدی برای بدن انجام بدهند و هم به بدن آسیب رسانده نشود.زمانی که دوچرخه یا اسپینینگ خریداری می کنید، قبل از استفاده کردن توجه داشته باشید که متناسب با ویژگی های جسمی و فیزیکی شما تنظیم بشود و بعد از آن استفاده کنید. تنظیم ارتفاع زین بسیار اهمیت دارد.

انجام دادن ورزش میتواند به میزان قابل توجهی از استرس های روزانه و اضطراب کم کند و فرد حتی در سنین بالا نیز به زندگی احساس بهتری داشته و دچار افسردگی نشود.با استفاده از دوچرخه ثابت میتوانید تمریناتی خوب و مفیدی برای بدن با کمترین خستگی انجام بدهید و اکسیژن بیشتری وارد بدن کرده و گردش خون را نیز در بدن افزایش دهید.با افزایش گردش خون سوخت و ساز نیز بیشتر خواهد شد و سیستم قلبی و عروقی نیز بهتر عمل خواهد کرد.

با ورزش کردن بر روی دوچرخه ثابت دچار خستگی زیادی نمی شوید و بعد از پایان تمرینات تازه احساس خواهید کرد که انرژی بیشتری دارید و می توانید سایر فعالیت ها را به راحتی انجام دهید. تحقیقات ثابت کرده است بعد از 30 دقیقه رکاب زدن مغز هورمون آدرنالین و اندروفین آزاد می کند.این هورمون ها در بدن نشاط و سر زندگی ایجاد می کنند و می توانید در عین حالی که کالری نسبتا زیادی می سوزانید، عضلات را نیز تقویت کنید.

با افزایش سن انجام دادن ورزش های سنگین برای بدن مضر است و البته افراد مسن نباید از یاد ببرند که قبل از انجام دادن ورزش بدن خود را باید حسابی گرم کرده و بعد شروع به ورزش کنند.بسیاری از دردهای مفاصل یا عضلات سالمندان با انجام حرکات نرمشی و ورزشی ملایمی به راحتی رفع می شوند و نیاز به استفاده داروهای مسکن زیادی نیست.انجام دادن ورزش باعث می شود تا روند پیری در بدن کندتر شود و در اصطلاح سن بیولوژکی با سن شناسنامه ای افراد متفاوت باشد و فرد جوان تر از سنی که دارد به نظر برسد.تمرین با دوچرخه ثابت برای افراد مسنی که با بالا رفتن سن دچار ضعف و بیماری شده اند، بسیار مفید و به بازگشتن سلامتی آنها کمک خواهد کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :