اعتماد به نفس خود را با ورزش بالا ببرید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 14 : 37 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش یک روش بسیار عالی برای افزایش اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس هر فرد به یک سری اعتقادات درونی و تصوری که از خود در ذهن دارد، بسته است. البته در دنیا پیشرفته امروزی اعتماد به نفس انسان از عوامل بسیاری متاثر می شود؛ داشتن فیزیک و ظاهر مناسب یا عدم آن یکی از این موارد محسوب می شود.

ورزش کمک می کند فرد رضایت بیشتری از اندام و شکل ظاهری خود داشته باشد؛ گذشته از این فعالیت بدنی منظم ومستمر قدرت بدنی را برای انجام سایرفعالیت های روزانه افزایش می دهد و فرد احساس قدرت بیشتر می کند.واقع بین بودن و توانایی جسمی به اشخاص کمک می کند بر زندگی شخصی خود بیشتر مسلط بشوند و بتوانند اوضاع را کنترل کنند. ورزش با بالا بردن مهارت های ذهنی و دقت موجب موفقیت های شغلی و اجتماعی می شود و به طور کلی دست یابی به موفقیت های پی در پی سطح اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

دلائلی متعددی ذکر شده که نشان می دهد ورزش اعتماد به نفس افراد را بالا می برد و ما در این جا به چند مورد اشاره می کنیم.

1- رضایتمندی از فیزیک از شکل ظاهری بدن:ظاهر هر فرد بیش از هر چیز بر اعتماد به نفس او تاثیر می گذارد. افرادی که ورزش می کنند معمولا انسان های سالم تری هستند و تصویر خوبی از خود در ذهنشان دارند و اطرافیان نیز با تعریف و تمجید از ظاهر ورزشکاری و ورزیده آنان به خود باوری بیشتر آنان کمک می کنند؛ در نتیجه حس رضایت از خود در این افراد تقویت شده و در ادامه این راه مصر می شوند. احساس زیبا و خوش اندام بودن سبب بالا رفتن اعتماد به نفس می شود.

2- سلامتی عمومی بدن:ورزش سیستم قلبی- عروقی بدن را تقویت کرده و با بالا بردن ایمنی بدن حتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها و حتی آنفولانزا و سرماخوردگی را کاهش می دهد. بیماری کارآیی فرد را پایین می آورد و ایجاد افسردگی می کند؛ چون در هنگام بیماری ناچار هستید ساعات طولانی به استراحت بپردازید. سلامتی جسم و روان به فرد احساس قدرت و برتری نسبی می دهد و همین موجب افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

3- اصلاح ساختار فکری:همه ما در هنگام بروز برخی از مشکلات و ناملایمات در افکار منفی و ناامیدی غرق می شویم و گاه تصور می کنیم دیگر هیچ کاری از ما ساخته نیست. محققان معتقدند ورزش موجب ایجاد افکار و احساسات مثبت می شود و احساسات مثبت نیز عزت نفس و اعتماد به نفس به همراه دارد.

4- ایجاد ثبات شخصیتی:اغلب مردم در شرایط بحرانی و سخت زندگی ثبات عقلی و رفتاری خود را از دست داده و دست به کارهایی می زنند که برای آن ها نتایج جبران ناپذیری به دنبال دارد؛ ولی کسانی که ورزش را در برنامه روزانه خود جا داده اند به نوعی امنیت روانی و ذهنی دست پیدا می کنند که همانند یک ساحل آرام است و این آرامش منجر به اعتماد به نفس بیشتر می شود.

5- بهبود روابط اجتماعی:روابط اجتماعی قوی و موفق یکی از ارکانی است که به افزایش اعتماد به نفس می انجامد. ورزش به دلیل ایجاد رضایت شکل ظاهری بدن وافزایش قدرت بدنی موجب می شود فرد در فعالیت های اجتماعی بیشتر شرکت کند و در این زمینه موفق تر باشد.

6- از بین بردن بعضی از محدودیت ها:اغلب افراد در زندگی با یک سری نگرانی های ناشی از محدودیت ها مانند کوتاهی عمر، ترس از مرگ یا از دست دادن سلامتی، ناتوانی دوران سالخوردگی، از دست دادن ثروت یا به دست نیاوردن آن دست و پنجه نرم می کنند و حتی از چیزهایی که دارند هم لذت نمی برند. محققان دریافتند افراد ورزشکار به دلیل داشتن قدرت بدنی زیاد و روانی سالم تر به این محدودیت ها نمی اندیشند و از آن ها می گذرند. آن ها به علت داشتن شرایط فیزیکی مطلوب می دانند به زودی پیر و ناتوان نخواهند شد و در دوران پیری نیز دچار بسیاری از بیماری های شایع این سن نمی شوند؛ بنابراین با بالا رفتن سن اعتماد به نفس خود را از دست نمی دهند و با بحران های روانی مواجه نمی شوند.

7- بهبود عملکرد جنسی:ورزش در بهبود بخشیدن و بالا بردن کیفیت جنسی نقش به سزایی دارد که به طور مفصل قابل بحث و بررسی است. ما در این جا مجال توضیحات بیشتر را نداریم؛ اما واضح است که بهبود عملکرد جنسی سبب افزایش اعتماد به نفس می شود.

8- افزایش تمرکز ذهنی:ورزش تاثیرات مثبتی زیادی بر ذهن انسان می گذارد و موجب می شود پیام های عصبی و عضلانی سریع تر مخابره بشوند؛ در نتیجه تمرکز ذهنی فرد بالا می رود و تمرکز بیشتر باعث موفقیت بیشتر خواهد شد؛ هر نوع پیروزی و موفقیتی اعتماد به نفس افراد را بالا می برد.

9- ترشح ماده اندروفین:به گفته دانشمندان و متخصصین ورزش پس از 30 دقیقه ورزش هوازی در سطح متوسط، مغز هورمون اندروفین ترشح می کند و این ماده موجب کاهش اضطراب و استرس روانی شده و همین مسئله به صورت مستقیم در بالا رفتن اعتماد به نفس موثر است.

ولی متاسفانه با صنعتی شدن جوامع و ماشینی شدن زندگی ها و این که اغلب اوقات با آلودگی هوا، نا مساعد بودن آب و هوا، عدم امنیت ، کمبود وقت و... مواجه هستیم، ورزش روزانه و منظم کار ساده ای به نظر نمی رسد؛ به همین علت مخترعین و تولید کنندگان وسایل و تجهیزات ورزشی با توجه به علم بیومکانیک دستگاه های هوازی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... طراحی و تولید کردند. این دستگاه ها ورزش در فضای بیرون را شبیه سازی کرده و انجام تمرینات ورزشی در محیط کوچک باشگاه و منزل را امکان پذیر می کنند. با یک برنامه ورزشی اصولی با این دستگاه ها می توانید به اهداف خود دست پیدا کنید و از ئواید ورزش هوازی بهره مند بشوید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :