اشتباهات رایج در هنگام ورزش با دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 21 آذر 1395 در ساعت 19 : 44 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوچرخه ثابت یک دستگاه هوازی عالی است که با آن می توانیم برای چربی سوزی، تناسب اندام و سلامتی تمرین های ورزشی مناسبی انجام بدهیم.دوچرخه ثابت در واقع ورزش دوچرخه سواری را در محیط باشگاه یا منزل شبیه سازی می کند؛ کسانی که فرصت کافی برای رفتن به مکان های مناسب برای دوچرخه سواری را ندارند، می توانند این دستگاه ورزشی را مورد استفاده قرار بدهند و از فواید این ورزش بهرمند بشوند.

تمرین با دوچرخه ثابت بسیار ساده می باشد؛ اما بعضی از کاربران در هنگام تمرین با این دستگاه اشتباهاتی را انجام می دهند که کارآیی ورزش را پایین می آورد. تنظیم نبودن دوچرخه ثابت پیش از آغاز تمرینات یک اشتباه محسوب می شود؛ در صورتی که فقط یک نفر از دوچرخه ثابت استفاده می کند، احتیاجی نیست هر بار دوچرخه ثابت تنظیم بشود؛ اما زمانی که در باشگاه تمرین انجام می دهید و یا دوچرخه خود را با دیگران شریک هستید، می بایست هر بار مطمئن شوید تنظیم دوچرخه برای بدن شما مناسب است؛ این کار وقت زیادی نمی گیرد؛ روی دوچرخه نشسته و دستگیره ها را در دست بگیرید؛ زمانی که رکاب ها در پایین ترین حالت قرار دارند باید زانو را کمی خم باشد؛ اگر در بخشی از بدن تان احساس ناراحتی کردید، دوچرخه را تنظیم نمایید. این کار را می توانید همان ابتدا از فروشنده آموزش ببینید و یا از مربی کمک بگیرید.

در زمان تمرین با دوچرخه ثابت شلوار بلند و گشاد نپوشید؛ البته لباس ورزشی باید راحت باشد؛ ولی شلوار گشاد ممکن است به پدال ها گیر کند و اذیت بشوید؛ بهتر است شلوارک بپوشید.دسته های دوچرخه را خیلی محکم نگیرید؛ این کار منجر به ایجاد فشار غیرضروری به مچ دست ها، شانه ها، پشت خواهد شد؛ به وسیله دسته های دوچرخه ثابت باید تعادل خود را حفظ نمایید؛ وزن خود را روی دسته ها نیندازید.

باسن را کمی عقب بیاورید و وزنتان را روی بالاتنه متمرکز کنید و مشت ها را باز نگه دارید؛ فقط دست ها روی دسته باشند و آن ها را با فشار نگیرید.اگر زین دوچرخه شما قابلیت تنظیم عمودی دارد، دقت داشته باشید صندلی بیش ازاندازه پایین یا بالا نباشد؛ وقتی زین بالا قرار می گیرد، مجبور می شوید برای رساندن پدال به پایین ترین حالت باسن را عقب و جلو ببرید؛ در نتیجه حرکت کند می شود و حتی احتمال دارد به دلیل ضرباتی که به کشاله ران وارد می شود؛ در آن ناحیه کبودی ایجاد بشود.

برای آن که مطمئن بشوید ارتفاع دوچرخه با قد شما تناسب دارد، کنار دوچرخه بایستید و کف دستتان را بالای استخوان لگن بیاورید و با سطح زمین به صورت موازی نگه دارید؛ در این حالت می بایست دست شما با صندلی در یک راستا قرار بگیرد؛ در غیر این صورت زین دوچرخه ثابت برای قد شما متناسب نیست و باید ارتفاع را کم کنید.

هنگامی که مقاومت دستگاه را در مقابل رکاب زدن طوری بالا می برید که سطح تمرین بیش از توانایی و آمادگی جسمانی شما افزایش پیدا می کند، نمی توانید با ضرب آهنگ موسیقی هماهنگ بشوید و خوب رکاب بزنید؛ حرکت کند شده و برای به حرکت درآوردن پدال ها مجبور می شوید بدن خود را به سمتی که در حال رکاب زدن هستید بکشید؛ این رفتار اغلط موجب می شود عضلات شما ضعیف تر بشوند؛ چون در حقیقت به جای کمک گرفتن از مفاصل و عضلات اصلی عضلات چهارسر، باسن و مرکز بدن به حرکت درمی آید.

ادامه دادن به حرکات اشتباه فرم بدن را به طور کلی به هم می ریزد و آسیب دیدگی های ورزشی افزایش می یابند؛ هرگاه حس کردید مقاومت طوری زیاد است که بدن به حرکت های اضافه وادار می شود، مقاومت را کم کنید.مقاومت بسیار کم نیز باعث می شود حرکت پدال زدن خطرناک بشود؛ به هر حال شما به کمی مقاومت احتیاج دارید تا حرکات کنترل بشوند و مفاصل حالت پرت شدن نداشته باشند؛ در غیر این صورت ممکن است زانوهایتان از پدال جدا بشود و به ترمز یا دسته برخورد بکند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :