اسپینینگ و فواید آن را بشناسید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 14 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از دستگاه های ورزشی هوازی که اصولا در باشگاه ها کارایی زیادی دارد و اکثر افراد پس از تمرینات در جهت تقویت عضلات و چربی سوزی از آن استفاده می کنند، اسپینینگ است.

با داشتن دوچرخه اسپینینگ در منزل و دیدن آن انگیزه برای انجام تمرینات روزانه در شما زنده می شود. این دستگاه یکی از بهترین و هیجان انگیزترین دستگاه هایی است که یادآور دوچرخه های متحرک دوران کودکی است که اکثر ما با آن خاطرات زیادی را گذرانده ایم. به همین دلیل اغلب استفاده از این دستگاه هوازی راحت می باشد و کمتر پیش می آید که فردی در استفاده از آن به مشکل بخورد.

اسپینینگ یا دوچرخه ثابت می تواند روش خوبی برای سوزاندن کالری و تقویت عضلات ران و ساق پا باشد. این دستگاه کارآمد هوازی حتی می تواند در فصول سرما که ورزشکاران حرفه ای در استراحت به سر می برند گزینه ی مناسبی برای انجام تمرینات باشد و از خشک شدن عضلات جلوگیری کند.

فواید اسپینینگ

قلبی سالم داشته باشید: اسپینینگ یک ورزش هوازی است که گردش خون را افزایش می دهد و به همین دلیل ماهیچه قلب به میزان بیشتری خون را به سرتا سر بدن ارسال می کند. این امر موجب می شود که اکسیژن به تمامی اعضای بدن برسد به خصوص به مغز. حتی در برگزاری کلاس های اسپینینگ در باشگاه، آن را به دو دسته تقسیم کرده اند که یک بخش آن استقامت است و بخش دیگر قلبی-عروقی است.

تضمین سلامتی قلب یکی از فواید اسپینینگ است که باعث افزایش ظرفیت شش ها نیز می شود. با انجام تمرین بیشتر یاد می گیریم که در زمان ورزش چگونه بر روی دوچرخه اسپینینگ تنفس کنیم و چگونه تنفس مان را کنترل نماییم.

ورزش اسپینینگ به دلیل اینکه انرژی را از ذخایر بدن تخلیه می نماید، باعث استقامت عضلانی در افراد می شود که البته برای افزایش استقامت باید تمرینات کاردیو انجام داد و به همین دلیل است که آن را به دو گروه استقامت و قلبی-عروقی تقسیم کرده اند.

چربی سوزی کنید: در تمرین بر روی دوچرخه اسپینینگ به طور متوسط به میزان 500 کالری سوزانده می شود که البته با انجام تمرینات کاردیو این میزان بالاتر می رود. افرادی که روزانه از اسپینینگ استفاده می کنند با داشتن یک رژیم غذایی مناسب به خوبی می توانند کالری سوزی کنند و چربی های اضافه مخصوصا در ناحیه شکم و پهلو را با استفاده از این دستگاه هوازی  از بین ببرند.

اصولا افرادی که هدف شان از ورزش روزانه کاهش وزن است، برنامه خود را طوری تنظیم می کنند که در آن از یک رژیم غذایی مناسب پیروی می کنند. این کار هم نیاز به صبر دارد و هم باید در انجام آن تداوم داشت و تکرار را فراموش نکرد تا به هدف مورد نظر رسید.

پاهایی خوش فرم داشته باشید: با کمک اسپینینگ علاوه بر تناسب اندام، پاهایی خوش فرم خواهید داشت. اصلی ترین اندامی که توسط این دستگاه تحت تاثیر قرار می گیرد پا است و با استفاده دائم از آن ماهیچه های ران، عضلات پشت ران و ماهیچه ساق پا شروع به شکل گرفتن می کنند.

هورمون سرخوشی را تولید کنید: در زمان تمرین با اسپینینگ وقتی با شدت و در اوج رکاب زدن هستید و ناگهان سرعت را کاهش می دهید، موجب می شوید که بدن هورمون سرخوشی یا اندورفین را آزاد کند. این عمل باعث می شود که شما از تمرین تان بیشترین لذت را ببرید. اکثر دوچرخه سواران حرفه ای نیز در جهت لذت از تمرین خود اکثرا این کار را انجام می دهند.

یکی از فواید این حرکت این است که شما بدون استفاده از دارویی خاص، حس خوشنودی و انرژی مثبت را در خود ایجاد می کنید و همچنین برای ادامه تمرین مشتاق تر می شوید.

شکمی صاف و عضلانی داشته باشید: داشتن حرکتی درست و صحیح بر روی دوچرخه اسپینینگ تاثیر به سزایی در شکل گیری صحیح ماهیچه ها ی تان خواهد داشت. اینکه بر روی اسپینینگ چگونه قرار بگیرید نکته بسیار مهمی است، خوبی این دستگاه هوازی این است که شما می توانید فرمی ثابت را برای شکل گیری عضلات بر روی آن داشته باشید.

در تمرین با اسپینینگ برخلاف دوچرخه متحرک، ریتم بالا تنه کمک می کند که حرکات پای شما در زمان تمرین یک ریتم ثابت داشته و زمانی که در حالت صاف یا خم به سمت فرمان قرار می گیرید و رکاب می زنید به خوبی روی ماهیچه های شکم تان تاثیر می گذارد و برای این فرم گیری شما نیاز به زمان دارید و پس از تداوم در تمرین با دوچرخه اسپینینگ به خوبی تغییر در عضلات شکم را حس می کنید.

گذر زمان را متوجه نمی شوید: اسپینینگ یا دوچرخه ثابت از آن دسته ورزش هایی است که با انجام آن خستگی فراموش می شود. استفاده از این دستگاه هوازی هیجان انگیز همراه با یک موزیک تند باعث می شود شما با سرعت رکاب بزنید و گذر زمان را متوجه نشوید. به همین دلیل است که در اغلب باشگاه ها، کلاس های اسپینینگ با موزیک تند برگزار می شود. با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود بر روی دوچرخه ثابت، ساعت ها رکاب می زنید و گذر زمان را متوجه نمی شوید.

این دستگاه علاوه بر نکات ذکر شده در بالا فواید پزشکی نیز دارد که شرح آن خود مقوله ای جداگانه است و در مباحث بعدی بی شک به آن اشاره خواهیم کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :