آشنایی با دوچرخه ثابت پشتی دار

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 14 : 17 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش روزانه با هر روشی چه درمنزل یا بیرون از خانه باعث ایجاد انرژی مثبت در طول روز می شود. اغلب افراد به دلیل نداشتن وقت کافی یا خانه داری و بچه داری به استفاده از وسیله های ورزشی در منزل بیشتر تمایل دارند تا به راحتی بتوانند برای ساعتی هم که شده خود را از این دنیای پر مشغله دور کرده و ورزش کنند.

دوچرخه ثابت از وسیله های ورزشی است که علاوه بر تناسب اندام و کاهش اضافه وزن، در درمان بیماری هایی همچون تراکم استخوان، فشار خون، دیابت و ... تاثیر به سزایی دارد. با استفاده از این دستگاه گردش خون در بدن افزایش می یابد که باعث تقویت عضله قلب می شود و همچنین عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

دوچرخه ثابت نیز از سری دستگاه های ورزشی هوازی است که طرفداران زیادی پیدا کرده است. با گذشت زمان مدل های دستگاه تنوع یافته و کارآیی آنها چند برابر شده است. دوچرخه ثابت در حال حاضر در دو نوع دوچرخه ثابت ایستاده [در مدل های معمولی و اسپینینگ]  و دوچرخه ثابت نشسته [در مدل های مبله یا پشتی دار] عرضه می شود که خود هر کدام از آنها نیز مدل های متنوعی دارند. مقوله امروز راجع به طرز صحیح استفاده از دوچرخه ثابت نشسته است. در ابتدا به معرفی این دستگاه ورزشی هوازی خواهیم پرداخت.

دوچرخه ثابت نشسته دارای یک تکیه گاه در قسمت پشت است و نشیمنگاهی راحت دارد که در زمان استفاده باعث حفظ تعادل کاربر حین پدال زدن می شود. با استفاده از این نوع دوچرخه ثابت در مدت تمرین و رکاب زدن، فشار کمتری به ناحیه پایین کمر و همچنین دست ها، مچ ها و گردن وارد می شود. به دلیل مبلی بودن صندلی دوچرخه ثابت و داشتن تکیه گاه، پدال زدن بر روی این دستگاه بسیار راحت است.

این نوع دوچرخه ثابت مانع آسیب به زانوها و فشار به مفاصل می شود، افرادی که در قسمت پایین تنه خود دچار مصدومیت هستند یا در مفاصل بدنشان از تورم و درد رنج می برند به خوبی تاثیر این موضوع را حس می کنند که این یک مزیت برای افرادی است که از این دستگاه استفاده می نمایند. در صورت داشتن دوچرخه ثابت نشسته در خانه با ما همراه باشید تا مواردی را ذکر کنیم که شما را در استفاده بهتر از این دستگاه یاری خواهد داد:

در تمرینات ورزشی یکی از اصلی ترین قسمت های بدن که تاثیر به سزایی در بهبود تمرینات دارد پاهای شماست، پاها باید حین تمرین راحت باشد تا عضلات ساق یا ماهیچه ها دچار آسیب نشود. راحت بودن پا در زمان تمرین با دستگاه و نیز بدون دستگاه موجب می شود که دچار خستگی نشوید و تمرینات خود را به راحتی انجام دهید. پس پوشیدن یک کفش ورزشی مناسب حین تمرینات را فراموش نکنید.

قبل از شروع ورزش با دوچرخه ثابت نشسته، حتما باید بدن تان را گرم کنید. این کار بسیار راحت است، فقط کافی است به مدت 5 دقیق تمرینات کششی را انجام دهید تا مانع آسیب به عضلات بدن تان در مدت ورزش شوید. زانو هایتان را بالا بیاورید، دست ها را به یک سمت کاملا بکشید به صورت لانژ راه بروید و غیره. با عمل گرم کردن بدن شما کاملا آماده تمرین با دوچرخه ثابت نشسته است و به یاد داشته باشید قبل استفاده از هر نوع دستگاه ورزشی گرم کردن را فراموش نکنید در غیر این صورت موجب آسیب و صدمه به عضلات خواهید شد.

دوچرخه ثابت نشسته عضلات شکمی را به شدت دوچرخه ثابت معمولی درگیر نمی کند، پس در زمان نشستن بر روی دستگاه فرم بدن خود را به درستی تنظیم کنید و ستون فقرات را به پشتی صندلی چسبانده و کاملا صاف بنشینید تا از آسیب به گردن و کمر جلوگیری کنید.

پس از تنظیم بدن خود روی دستگاه، باید پاهای تان را با پدال های دوچرخه ثابت نشسته تنظیم کنید. با چند بار پدال زدن قبل از شروع تمرین خواهید فهمید که زانوهایتان کشش دارد یا نه. باید طوری پا را تنظیم کنید که در قسمت زانو مقدار کمی خمیدگی وجود داشته باشد، در صورتی که در زمان تنظیم پا در این حالت قرار نگرفت با تغییر دادن زین، این خمیدگی را در زانو به وجود آورید. توجه داشته باشید که خمیدگی باید کم باشد.

حال شما به خوبی آماده ورزش با دوچرخه ثابت نشسته هستید. اگر قصد تان از تمرین با دستگاه کاهش اضافه وزن است باید بگوییم که به مدت 60 الی 90 دقیقه نیاز است که به مرحله چربی سوزی در تمرین با دستگاه برسید. جهت کاهش وزن با دستگاه باید به مدت 5 روز و در هر روز 60 الی 90 دقیقه تمرینات خود را انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید. ناگفته نماند که میزان ضربان قلب در طول تمرین باید بین 60 تا 80 درصد باشد تا به قلب و دستگاه تنفسی صدمه ای وارد نشود. این یعنی میزان شدت تمرینات شما باید به اندازه ای باشد که منجر به ضربان قلب بالای 80 درصد نشود.

سعی کنید تمرینات خود را با وقفه انجام دهید به این صورت که در برنامه ورزشی خود شدت تمرینات را در چند دقیقه بالا ببرید و مجددا شدت را کاهش دهید. با این روش بین سرعت های بالا و پایین، مقاومت زیاد و کم یا ترکیبی از هر دو تناوب ایجاد می کنید. در زمان تمرین به مدت 2 دقیقه با سرعت بالا رکاب بزنید و پس از آن شدت را کم کنید و به میزان 2 دقیقه آرام رکاب بزنید.

در زمان ورزش با دوچرخه ثابت نباید بدن را به سمت جلو خم کرد و هنگام پدال زدن کمر را کاملا به تکیه گاه بچسبانید، نیروی وارده بر پدال ها باید از طریق پاها وارد شود. برای ایجاد تعادل بیشتر می توانید دستگیره های فرمان را بگیرید یا از دستگیره های کنار زین استفاده کنید، اما از خم کردن گردن بپرهیزید. اگر موقع ورزش با دستگاه دائم از تکیه گاه فاصله بگیرید یا گردن را خم کنید موجب از بین رفتن تعادل در عضلات و صدمه به آن ها خواهید شد.

با استفاده از دوچرخه ثابت نشسته، بیشترین نقطه از بدن که درگیر و نیز تقویت خواهد شد، عضلات و مفاصل قسمت پایین تنه است. البته در برخی دوچرخه های ثابت نشسته، مدل هایی وجود دارد که فرمان آن ها متحرک است که باعث تقویت عضلات دست و تحرک این قسمت نیز خواهد شد. در برخی مدل های دیگر نیز پدال به صورت معکوس هم حرکت می کنند که باعث تقویت عضلات پشت پا می شوند و همچنین عضلات دوقلو نرمه ساق پا و عضلات موجود در پشت ران به خصوص عضله همسترینگ با پدال زدن معکوس به خوبی تقویت خواهد شد.

در دنیای پیشرفته امروزی با گذشت زمان، دوچرخه های ثابت نشسته نیز مانند سایر وسایل از امکانات بسیاری بهرمند شده اند. شما به راحتی می توانید در بین مدل های متنوعی از دوچرخه ثابت نوعی از آن را انتخاب کنید که دارای مانیتور است و می تواند حین تمرین اطلاعات دقیقی از سرعت، مسافت، زمان، برنامه در حال اجرا، ضربان قلب و حتی کالری سوزانده شده را در اختیارتان قرار دهد تا به خوبی بتوانید وضعیت جسما نیتان را مورد بررسی قرار دهید. همچنین در برخی مدل ها، برنامه های تمرینی پیش فرض تعریف شده است که با استفاده از آن ها می توانید سریعا ورزش را آغاز کنید. با وجود این تکنولوژی ها در دستگاه های امروزی می توانید به صورت جدی و با شدت ورزش خود را دنبال کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :